Obžalovaný M.K. čelí obvinění ze zpronevěry cca pět milionu korun a podvodu, L.N. je obžalován z legalizace výnosu z trestné činnosti.

Soudní líčení.Soudní líčení.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Šéf představenstva M.K. si měl podle obžaloby v letech 2007 až 2016 přijít na částku téměř 4,9 milionu korun, když si údajně neoprávněně vyplácel mzdu a odměny. Dále se měl v roce 2019 při převodu bytu na obžalovaného L.N. v obci Chrášťovice dopustit přečinu podvodu.

Oba ve čtvrtek 23. září u okresního soudu před řešitelkou Ivanou Kolářovou využili možnosti nevypovídat a odkázali soud na své výpovědi v přípravném období. Obžalovaný M.K. soudkyni dokonce řekl důvod, proč nechce vypovídat. „Necítím se dobře, mám dýchací potíže. Také mám invalidní důchod třetího stupně a dnešní atmosféra na mne nepůsobí dobře. Jsem ochoten vypovídat při dalším hlavním líčení.“

Řidič měl štěstí v neštěstí.
Řidič sjel do rybníka, zachránili ho kolemjedoucí svědci nehody

Soudkyně Ivana Kolářová přečetla výpovědi obou obžalovaných. V nich oba popírali skutky, ze kterých jsou viněni. "Potřeboval jsem před lety půjčit od M.K. peníze. Šlo o 400 000 korun. Později se na mne obrátil s žádostí o půjčku ve stejné výši on. Vysvětlil to tím, že peníze sice má, ale nemůže k nim z důvodu vyšetřování. Chtěl jsem nějakou záruku," stálo ve výpovědi L.N. na téma převod bytu v obci Chrášťovice.

Čtení výpovědi M.K. zabralo desítky minut. "Jde o vykonstruovanou záležitost, vše bylo legální," stálo mimo ve výpovědi. Čtená výpověď obsahovala z větší části odkazy na stanovy družstva, které vyplácení mezd a odměn určují.

Protože soud chce vyslechnout ještě další svědky, stanovila předsedkyně senátu Ivana Kolářová termíny dalších tři hlavních líčení.