Leguán po jihu rozvážel drogy. Schovával je do lékárničky i falešného slovníku.Drogy byly maskované jako obvazy v lékárničce nebo schované ve falešném anglickém slovníku.Zdroj: Policie ČRČeskobudějovičtí kriminalisté informovali o zadržení drogového kurýra, ne zrovna nějakého troškaře, s přezdívkou Leguán. Jak vysvětlil policejní mluvčí Jiří Matzner, dealer do Českých Budějovic a okolí dovážel pervitin a tablety Cirrus.

"Choval se a postupoval jako kurýr ze známého filmu. Jezdil zásadně luxusním a výkonným vozem Audi A6. Vozidlo vždy pečlivě umyl, vyčistil, nechtěl přitahovat pozornost policistů. Pro případ kontroly sice neměl vyměnitelné registrační značky, ale v kufru vozidla měl speciální skrytou schránku, a kdyby bylo nejhůř, tak zboží, většinou minimálně 100 gramů, bylo maskováno jako obvazy v lékárničce. Na sedadle vozu, pro lepší dojem, ležel anglický slovník – to byl však ve skutečnosti upravený trezorek na hotovost a osobní drogy. Náš kurýr má totiž zkušenost se vším - i bohatou trestní minulost, odseděl si bezmála dvacet let. Auto i majetek má vše vedeno na někoho z rodiny, aby nebyl nápadný," popsal mluvčí.

Na náměstí Přemysla Otakara II. chce rada města změnit dopravní poměry a umístit stromy.
Budějovické zastupitelstvo potvrdilo dopravní revoluci, kritika opozice neuspěla

Zadržený dealer drogy nakupoval pravděpodobně z Prahy, Ostravy nebo Brna. Jako křižovatka pro předávání zboží mu většinou sloužil Vyškov.

Kriminalisté jeho aktivity sledovali čtyři měsíce. Jen za tuto dobu měl přivézt do Českých Budějovic minimálně půl kila pervitinu. "Přijít si tak mohl za těchto pár týdnů na milion. Kriminalisté předpokládají, že většinou nakoupil „zboží“ za sto tisíc korun a za čtvrt milionu jej pak v Českých Budějovicích prodal. Měl své dva prodejce, ti jediní jej znali, pervitin prodávali dál a Leguánovu totožnost tajili," uvedl Jiří Matzner.

Cesta vlakem se mužům nevyplatila

Jako místo zásahu kriminalisté společně s jihočeskou zásahovou jednotkou vytipovali v minulém týdnu Vyškov.

"Sem totiž většinou dorazil hlavní zásobovač a Leguánovi přivezl zboží z Ostravy. Zásobovač jel vlakem, přijel, předal zboží, vyinkasoval peníze a během dvaceti minut opět seděl ve vlaku. Čisté a rychlé. Zde také čistě a rychle zaklapla pouta, kriminalisté si odvezli Leguána i zásobovače," sdělil jihočeský policejní mluvčí.

Nový útulek bude mít kapacitu až deset psů.
Městský útulek pro psy i kočky by mohl stát už příští rok, připravuje se projekt

Českobudějovičtí kriminalisté oba muže obvinili a vyšetřují je vazebně pro podezření z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a z výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky.

Pokud soud zadržené muže, tedy Leguána (1976) z Třeboňska a zásobovače (1979) z Ostravy, hrozí jim vězení na dobu dvou až deseti let.