Koncem minulého týdne se dostavil sedmdesátiletý muž ze Středočeského kraje do pobočky v Českých Budějovicích, kde po předložení padělaného osobního dokladu a příkazu k úhradě, požadoval převod finančních prostředků ve výši 9,6 milionu korun, a to z účtu osoby, za kterou se vydával, na jím uvedený účet. V případě úspěšné transakce by pravděpodobně způsobil bance výše uvedenou škodu.

Pracovníci banky o této skutečnosti informovali policisty, kteří již provedli nezbytné kroky.

„Podezřelý muž, který má již určitou trestní minulost obdobného charakteru, byl zadržen a předán kriminalistům," uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura.

Po zadokumentování všech důkazů bylo zahájeno trestní stíhání tohoto muže jako obviněného ze zločinů podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a padělání a pozměnění veřejné listiny.

„Obviněný byl následně umístěn do policejní cely a kriminalisté podali státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí do vazby. Návrh státního zástupce nebyl soudem akceptován, proto bude trestní stíhání obviněného vedeno na svobodě," dodal krajský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Muž hrozil sebevraždou oběšením

V sobotu kolem 16. hodiny na linku 158 oznámila žena, že jí telefonoval syn (1978), který se nachází v lese v Lužnici na Třeboňsku a chce spáchat sebevraždu oběšením. Jeho mobilní telefon byl pak nedostupný. Žena měla obavy o jeho život a zdraví. Třeboňští policisté začali prověřovat kontakty na pohřešovaného muže. Vzhledem k brzkému stmívání ihned objížděli samoty, hájovny i usedlosti v lokalitě. Z Jindřichova Hradce byl povolán psovod se služebním psem, jenž propátral těžce přístupný terén. Meteorologické podmínky i složitý terén v dané lokalitě práci policistů výrazně ztížili. V neděli v 10 hodin dopoledne byla zahájena rozsáhlá pátrací akce po pohřešovaném muži. Do společné pátrací operace byli nasazeni dopravní policisté z Jindřichova Hradce, kynologové se služebními psy i 11 policistů obvodního oddělení Třeboň. Ve většině pomohli kolegům policistům v době svého volna. V pátrání významně pomohli hasiči SDH Lomnice nad Lužnicí v počtu 16 mužů, hasiči SDH Lužnice v počtu 8 hasičů, hasiči SDH Klec v počtu 10 mužů i profesionální hasiči z Jindřichova Hradce.

Po necelých dvou hodinách měla pátrací akce šťastný konec. Pohřešovaný muž byl policisty vypátrán na posedu živý a bez zranění. Policistům uvedl, že spolykal větší množství prášků, tudíž byl převezen RZS Třeboň do nemocnice k dalšímu ošetření.

Výtržník skončí nakonec u soudu

Policisté sdělili podezření 22letému muži z Prachaticka z přečinů ublížení na zdraví a výtržnictví. Podezřelý napadl v srpnu 2015 druhého muže na chodníku před domem v Prachaticích. Agresor udeřil poškozeného pěstí do obličeje a kopl ho kolenem do břicha, čímž mu způsobil zlomeninu čelisti a tržné rány na obličeji. Incident si vyžádal několikatýdenní neschopnost poškozeného. Podezřelý se dopustil úmyslného ublížení na zdraví. Policisté případ prověřují formou zkráceného přípravného řízení. Muž bude do dvou týdnů zodpovídat před soudem.