Případů, kdy při policejním zásahu někdo zemře, je v Čechách minimum. Přesto někdy umírají lidé z řad pachatelů, ale i policistů. S rizikem, že mohou policisté být ve službě zabiti, ale také mohou někoho zabít, jsou srozuměni. To ale neubírá nic na složitosti takové chvíle a její psychické náročnosti pro všechny, kterých se dotkne.

K situacím, při kterých se policista rozhodne střílet, se vyjádřil policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner: „V takové situaci má policista jen několik vteřin na to, aby vyhodnotil, jestli má v té situaci zákonné oprávnění zbraň použít.“

Většinou se jedná buď o krajní nouzi nebo nutnou obranu anebo také může policista použít zbraň jako donucovací prostředek. „Pokud policista používá zbraň už proti pachateli, toho zraní, tak samozřejmě první, co dělá, že pachateli poskytne první pomoc, zavolá záchranku a pak informuje policejní operační středisko a čeká na místě příjezd dalších hlídek. Hlídka, kterou na místo přivolá střílející policista, přijede a služební zbraň, ze které se střílelo, zajistí. V tu chvíli policista, který střílel, už nemůže ani do dalšího šetření, nesmí zasahovat,“ dodal Jiří Matzner.

Co se stalo?
- 5. srpna ve 20 hodin byli přivoláni policisté z třeboňského obvodního oddělení do chatové oblasti poblíž obce Smržov na Třeboňsku.
- Důvodem výjezdu měla být potyčka mezi mileneckým párem, problémy, zřejmě kvůli drogám, na dané adrese měly být častější.
- Jeden z policistů vystřelil a po zásahu pachatel zemřel.
- Případ nyní šetří kriminalisté Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje a také GIBS.