Kontrola byla součástí celorepublikové akce s názvem „HAD“ (hazard, alkohol, děti), která na území ČR probíhá od srpna 2018.

Ve Strakonicích se do akce zapojily téměř tři desítky policistů Územního odboru policie Strakonice společně se strážníky Městské policie Strakonice a zástupci státní správy a samosprávy - HZS, ČOI, KHS, ŽÚ. Trvala do druhé hodiny ranní.

Akce byla zaměřena především na ty, kdo osobám mladším 18 let alkohol, tabák či jiné návykové látky nezletilým zpřístupňují.

Policisté kontrolovali několik provozoven na území města, kde zkontrolovali desítky osob. Hned v první provozovně, po 22 hodině, zjistili 6 mladistvých lidí pod vlivem alkoholu s naměřenými hodnotami 0,11 až 1,27 promile alkoholu v dechu.

V ostatních provozovnách nebyl zjištěn další výskyt podnapilých mladistvých osob, neboť informace o policejní akce se šířily sociálními sítěmi rychlostí blesku. To potvrdily také operativní hlídky policistů, které monitorovaly situaci v barech a provozovnách na území města.

Součástí noční akce bylo také dopravně bezpečnostní opatření zaměřené na dodržování silničního zákona, především na alkohol za volantem, pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách a osobách páchající trestnou činnost. I tady byli policisté úspěšní, podařilo se jim vypátrat pohřešovanou 14ti letou dívku, která ten den v odpoledních hodinách odešla z Dětského centra ve Strakonicích, kde je umístěna na základě předběžného opatření soudu.
Jak uvedla tisková mluvčí policie Jaromíra Nováková, preventivní význam akce je především v budování zodpovědnosti u dospělých, kteří jsou těmi, kdo mají dodržovat zákony a nezletilým alkohol nenabídnou. "Evropská školní studie potvrdila, že přes 86 % dětí vnímá dostupnost alkoholu v České republice jako velmi snadnou. Ze zákona je ale zakázáno podávat alkohol osobám mladším 18 let," dodala mluvčí.

Zákon zakazuje osobě mladší osmnácti let prodat, podat nebo jinak umožnit požití alkoholického nápoje nebo jinou návykovou látku. Přestupek je možné vyřešit uložením pokuty příkazem ve výši do 10 000 Kč, nebo přestupek oznámit správnímu orgánu pro podezření ze správního deliktu. V takovém případě může být fyzické osobě ve správním řízení uložena sankce až do 50 000 korun nebo zákaz činnosti, právnické osobě až do 500 000 korun.

Jaromíra Nováková, tisková mluvčí policie ČR Strakonice