Podle statistiky jihočeských policistů od minulého roku dosud došlo ke krádeži 11 elektrokol a jedné elektrokoloběžky. Jak informovala policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová jeden případ byl klasifikován jako přestupek, v deseti šlo o trestný čin. „Poslední skutek se stal ve Strakonicích,“ připomněla Schwarzová.

Krádeže elektrokol v Jihočeském kraji:
21. února 2021 dvě horská elektrokola Specialized Levo SL Comp Carbon červená L 2021 s výbavou a elektrokolo Specialized Levo SL Comp modrá L2021 Strakonice
12. února 2021 krádež baterií do elektrokol Čtyři Dvory
7. října 2020 elektrokolo MTF černo bílé barvy Novosedly nad Nežárkou
29. září 2020 krádež elektrokola Vodňany
10. září 2020 krádeže baterií z vystavených elektrokol prodejny Decathlon Tábor a České Vrbné
11. října 2020 krádež elektrokola České Budějovice, Boršov nad Vltavou – Záboří elektrické horské kolo značky Curssis e-Atland
21. – 24. července Český Krumlov černé jízdní elektrokolo značky E-Savea od výrobce Crussis
20. června mini elektrokolo ze sklepa České Budějovice
15. března 2020 elektrokolo Apache Hawk Bosh Český Krumlov

V případě odcizení mají majitelé či obchodníci událost okamžitě ohlásit. „Nechodit na místo činu a neznehodnotit případné stopy,“ upozornila policejní mluvčí.

Poslední případ

Škodu za půl milionu způsobili v neděli 21. února nad ránem zatím neznámí pachatelé na strakonickém Velkém náměstí Pavlovi Skálovi. Ten tu podniká v prodeji kol a jejich příslušenství již od roku 1995.

Do prostoru jeho prodejny se dva zloději dobili doslova středověkým způsobem. „Vzali na náměstí víko čtverhranného kanálu, který má přes třicet kilo, rozkývali ho a čtyřikrát třískli do dveří. Povolil rám, bezpečnostní sklo jen lehce prasklo. Pak se rozběhl alarm,“ přiblížil loupežné vloupání, které netrvalo déle než 40 sekund.

Jízda na elektrokole
Máte čipované elektrokolo? Nejspíš budete potřebovat řidičák

Lapkové šli na jisto, dva elektrické speciály měli vytipované, podle všeho jsou velmi žádaným artiklem na černém trhu. „Podobná kola se kradou napříč republikou, kolegové z Prahy mají srovnatelnou zkušenost,“ zmínil.

Drzý zloděj:

Zdroj: Youtube

Elektrokoloví bandité se naučili rozpoznat lepší kola, která mají odpružení na předním i zadním kole. Ty si pak vyhlédnou za výlohou ale třeba i v terénu. „U běžné značky takové kolo vyjde na sto tisíc, u prémiové americké potom ještě o něco více,“ vysvětlil Pavel Skála. Dva muži si u něj vybrali moderní enduro horská elektrokola žádané mladšími ročníky.

Elektrokolo.
Z prodejny ukradli dvě elektrokola za půl milionu

Zloději nezavadili okem ani o pokladnu, která je pro ně s pár tisícovkami nezajímavá. „Zřejmě našli i zdroj, kam tyto hodnotné kousky prodávají,“ odhaduje Skála, že organizovaná skupina je vyváží do zahraničí.

Speciální výbava

Zcizené bicykly značky Specialized mají i speciální vybavení. Prodejci navíc disponují diagnostickými jednotkami, díky kterým se lze s nimi spojit na dálku. „Když se zákazník propojí s kolem aplikací při poruše, tak my můžeme dálkově určit závadu,“ popsal Pavel Skála.

Dvě bílá a dvě černá Easy Bike ukradl zloděj z Fiatu Ducato v Českých Budějovicích. Ilustrační foto.
Z auta zmizela čtyři horská elektrokola

Stačí jen aplikace v mobilu a Bluetooth. Kolo sice disponuje určitým zařízením, ale nemá vlastní GPS lokátor. „Zloděj by se musel na kolo přes mobil připojit, aby bylo dohledatelné,“ potvrdil.

Prevence krádeže

Vedoucí prodejny Ekolo.cz Jakub Ditrich nastínil, že z těchto důvodů vedou stránku s odcizenými koly. „Tam může majitel nebo prodejna vložit svá ukradená kola, málokdy se však něco najde,“ připustil. 

Elektrokolo - ilustrační foto
Z Urbinské ulice ukradl zloděj elektrokolo

Pro majitele kol má několik rad. „Doporučujeme zabránit odcizení ekola volbou kvalitních zámků, GPS zařízení, registraci v Centrální registru kol a také pojištění,“ shrnul Jakub Ditrich.

Jak postupovat v případě odcizení
1. Neprodleně informovat policii na čísle 158 nebo 112 – sepsat protokol s podrobným popisem e-kola včetně detailů, doložit fotografie
2. V případě pojištění informovat pojišťovnu o odcizení
3. Pokud k tomu došlo v domě – informovat sousedy
4. Informovat se v bazarech – lze předat i telefonní číslo a výrobní číslo ukradeného e-kola
5. Informovat prodejce elektrokola – zveřejnit informaci o krádeži i fotografie
6. Vložit foto s popisem na stránku odcizených kol – www.cyklobazar.cz
7. Přidat kolo s popisem do veřejné databáze kradených věcí – www.kradene.cz