VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důvody „vyhazovu" musí být přesně popsány

České Budějovice – Jedny jihočeské lázně dopisem 25. června 2012 sdělily paní M.S., že jí dávají výpověď z pracovního poměru. Důvod spatřovaly v tom, že žalobkyně opožděně a nedostatečným způsobem doložila náklady spojené s užíváním služebních vozidel a že přes výzvu neukončila výkon funkce jednatele v jiných společnostech.

7.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Nežádoucí poměr…

Následně dopisem z 9. července 2012 lázně sdělily M. S., že s ní okamžitě ruší pracovní poměr z důvodů porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem. Důvod tohoto opatření spatřovaly v tom, že žalobkyně navázala „milostný poměr s vedoucím pracovníkem velmi důležitého obchodního partnera zaměstnavatele, otcem rodiny", že „ke kontaktům s objektem (jejího) zájmu zneužívala účelově fingované služební cesty služebním vozidlem, účelově nesprávně udávala nadřízeným jména osob, se kterými se měla setkat, zneužívala výrazným způsobem fond pracovní doby i služební komunikační prostředky ke zcela soukromým účelům". Toto jednání „porušilo princip loajality k zaměstnavateli i zásadu dobrých mravů". Další důvod byl spatřován v tom, že si 25. června 2012 nechala vystavit potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, „avšak ve dnech kontroly místa, kde se měla zdržovat, byla opakovaně zjištěna (její) soustavná nepřítomnost".

Místně příslušný okresní soud v únoru 2014 dospěl k závěru, že žalobkyně se skutečně dopustila závažného porušení právních předpisů, a proto žalobu na neplatnost výpovědi zamítl. Naproti tomu skutky, které jsou popsány v okamžitém zrušení pracovního poměru, „nejsou nijak časově a místně odůvodněny a zůstávají pouze v obecné rovině", nelze je přezkoumat. Okamžité zrušení pracovního poměru odvolatelky je proto podle soudu neplatné.
Krajský soud výrok o určení neplatnosti okamžitého zrušení pracovního poměru potvrdil. Skutkové vymezení důvodů je neurčité, chybí jakékoliv konkrétní zneužití služební cesty, správné uvedení jmen osob, se kterými měla žalobkyně jednat, vymezení rozsahu zneužití fondu pracovní doby i služebního telefonu, atd.

Proti zájmům firmy?

Lázně podaly dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Ke konkretizaci osoby, s níž zaměstnankyně navázala milostný vztah, uvedly, že účastníkům bylo zřejmé, že se jedná o generálního ředitele zdravotní pojišťovny, jehož pravomoci jsou „zcela zásadní" ve vztahu k žalované. Pracovnice se tak dopustila úmyslného jednání proti zájmům žalovaného, svým jednáním nectila zásadu loajality ke svému zaměstnavateli, ani zásadu dobrých mravů. Co se týče dalších skutečností uvedených v okamžitém zrušení, lázně v době rušení pracovního poměru je podrobně neznaly. Bylo prý pouze zřejmé, že žalobkyně o svých služebních cestách lže, že zneužívá fond pracovní doby a že zneužívá telefon, notebook a automobil významnou měrou pro soukromé účely. To však, podle názoru žalované, stačí pro okamžité zrušení pracovního poměru.

NS konstatoval, že věc je třeba posuzovat podle zákoníku práce účinného do koncem roku 2012. Podle něj lze důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru použít jen tehdy, jestliže se zaměstnanec dopustil porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci. Základní povinnosti zaměstnance představují ve své obecnosti mravní imperativ kladený na každého zaměstnance, jenž ve svém obsahu znamená též určitou míru loajality k zaměstnavateli. Nejde-li však o výše zmíněné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci, nelze ostatní jednání zaměstnance posuzovat jako jednání, na něž by dopadaly povinnosti vyplývající z pracovněprávního vztahu, řekl NS.

Rozlišit osobní a pracovněprávní

Jestliže v tomto případě lázně vytýkají žalobkyni, že navázala „milostný poměr s vedoucím pracovníkem důležitého obchodního partnera, otcem rodiny", potom náležitě nerozlišují osobní a soukromé vztahy zaměstnance na jedné straně a vztahy pracovněprávní na straně druhé. Jak výstižně uvádí odvolací soud, „samotné navázání tohoto soukromého vztahu nelze podřadit pod žádné porušení povinností žalobkyně jakožto zaměstnance ve smyslu zákoníku práce". Je jistě možné, že v rámci mimopracovních či soukromých vztahů může dojít k prozrazení údajů o skutečnostech, které se týkají provozu zaměstnavatele, popřípadě mají povahu obchodního tajemství, a které by z tohoto hlediska měly pracovněprávním povahu. Potom však může být skutkovým důvodem úkonu směřujícího ke skončení pracovního poměru porušení právě těchto povinnosti, a nikoliv samotná okolnost, že zaměstnanec navázal vztah, s nímž zaměstnavatel nesouhlasí.

Důvod okamžitého zrušení pracovního poměru musí být konkretizován uvedením skutečností tak, aby nemohly vzniknout pochybnosti, ze kterého důvodu se pracovní poměr okamžitě zrušuje, aby bylo nepochybné, v jakém konkrétním jednání zaměstnance je spatřován. Důvody přitom není potřebné rozvádět do všech podrobností, neboť pro neurčitost a nesrozumitelnost projevu vůle je okamžité zrušení pracovního poměru neplatné jen tehdy, kdyby se nedalo ani výkladem projevu vůle zjistit, proč se tak stalo. Je třeba ale uvést konkrétní údaje o tom, kdy, kde, jakým jednáním a která konkrétní povinnost měla být porušena.

V posuzovaném případě bylo okamžité zrušení pracovního poměru doručeno žalované „doporučeně s dodejkou". Věc tedy zřejmě nebyla se žalobkyní projednána, aby bylo možné případně dovozovat, že jí muselo být zřejmé, jaké konkrétní skutky jsou důvodem, aby se mohla případně bránit kupříkladu tím, že určitá jízda služebním automobilem byla uskutečněna z pracovních důvodů, že konkrétní jednání, které by bylo označeno jako předstírané, skutečně proběhlo, apod. Dovolatelka ostatně potvrzuje, že v době podání okamžitého zrušení pracovního poměru ještě nemohla skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným. Pokud skutkové důvody později „rozkryla podrobněji", není to pro posouzení věci relevantní, protože vymezený skutkový důvod nesmí být dodatečně měněn.

Rozsudek odvolacího soudu je proto správný, a dovolání lázní NS zamítl.

Autor: Vladimír Majer

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavačka - fakturantka. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: fakturace, prodej zboží, zadávání zboží do PC, Pracovní doba od 7-16hod., Pracovní poměr na 1/2 roku, s možností prodloužení., Nástup možný ihned nebo po domluvě., KONTAKT: v případě zájmu zasílejte životopis na e-mail: j.pilny@rest-napoje.cz, tel.602132747 paní Pilná. Pracoviště: Rest nápoje s.r.o., 386 01 Strakonice 1. Informace: Životopis, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Veterinář 20 490 Kč Veterinární lékaři veterinární lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20490 kč, mzda max. 37890 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborné činnosti preventivní a diagnostické v ochraně zdraví zvířat nebo veřejného zdraví, vykonávané veterinárním lékařem , VÝHODY: 5 týdnů dovolené, stravenky SODEX ve výši Kč 100,-, KONTAKT: telefonicky v době od 7:00-15:30 hod., Plchová Melanie, tel.: 731134708, e-mail: m.plchova@svscr.cz. Pracoviště: Státní veterinární správa - pracoviště strakonice, Palackého náměstí, č.p. 1090, 386 01 Strakonice 1. Informace: Melanie Plchová, +420 731 134 708. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 7 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ nejlépe obor ekonomický nebo technický, samostatnost , - úvazek zkrácený, - vhodné pro uchazeče z Volyně a blízkého okolí, KONTAKT: zasílejte životopis na e-mail: info@profitsolar.cz. Pracoviště: Profit solar s.r.o., Na vyhlídce, č.p. 630, 387 01 Volyně. Informace: Životopisy, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 16 000 Kč Pracovníci odvozu a recyklace odpadů závozník u svozu odpadů, dělník na skládce a třídírně odpadů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: Po-Pá 6:00-14:30 hod., , Prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, VÝHODY: 5 týdnů dovolené, stravné 90,- Kč na den, KONTAKT: telefonicky Po-Pá 7:00-14:00 hod., Kopencová Lucie, tel.: 725854072, e-mail: kopencova@rumpold.cz. Pracoviště: Rumpold 01 - vodňany s.r.o., Stožická, č.p. 1333, 389 01 Vodňany. Informace: Lucie Kopencová, +420 725 854 072.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lokomotiva najela v pátek večer na českobudějovickém nádraží do dvou prázdných vagonů.
3

Lokomotiva najela do odstavených vagonů, škoda je tři miliony

TalentAkademie má před sebou další dva dny

České Budějovice - První den prémiové TalentAkademie Jihočeských nadějí mají za sebou nadaní studenti jihočeských gymnázií.

Hasiči likvidovali 36 požárů za tři měsíce

Strakonicko - Letošní léto dalo hasičům pořádně zabrat. Během tří měsíců od června do srpna likvidovali 36 požárů.

Jihočeští hasiči jsou světoví

Jižní Čechy - Dva jihočeští profesionální hasiči Michal Brousil a David Kubiš se zúčastnili 13. Světových hasičských her, které se konaly v Jižní Koreji.

Krásy ze sedla kola

Vodňany - Už IV. ročník cyklotoulek Na kole okolo Vodňan se uskuteční v sobotu 22. září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT