Ženu kontaktovali internetoví podvodníci a po dohodě jí zaslali na e-mail odkaz na kurýrní služby, v prvním případě na balíkovnu, ve druhém na zásilkovnu. Jednalo se ale o falešný odkaz pro údajné přijetí peněz.

Na co si dát pozor!

● K přijetí peněz stačí jen číslo vašeho bankovního účtu.
● Nikdy nevyplňujte žádné údaje v odkazech, které vám někdo zašle, ani když má kupující věrohodnou záminku.
● Pokud čekáte platbu – uvádějte jen číslo vašeho účtu

„Když žena po otevření odkazu vyplnila požadované přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví a potvrdila požadavek, naskytl se problém. Přihlášení do internetového bankovnictví se jí nezdařilo. Po opětovné aktivaci smartklíče zjistila, že z jejího bankovního účtu byly provedeny peněžní převody na jiný účet v celkové výši přes 70 000 korun,“ uvedla tisková mluvčí policie Jaromíra Nováková.

Tato žena nebyla jediná, která naletěla. Stejnou zkušenost má také jednačtyřicetiletá žena, která na portálu Marketplace prodávala oblečení za 300 korun. Prostřednictvím messengeru ji oslovil pachatel, který jí zaslal odkaz na zásilkovnu. Žena vyplnila veškeré požadované údaje ke své platební kartě včetně CVV čísla. „Záhy však ze svého internetové bankovnictví zjistila, že pachatel provedl převod peněz z jejího spořicího účtu na její běžný bankovní účet. Navíc si všimla, že z jejího běžného bankovního účtu byl dán příkaz k úhradě částky 4 750 korun na jiný bankovní účet neznámého majitele,“ dodala za policii Jaromíra Nováková.

Rychlým jednáním se naštěstí majitelce účtu podařilo cestou banky tento příkaz k úhradě stornovat a tím své peníze zachránit. Jako jeden z mála měla štěstí.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce