Jak informoval mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Radek Kréda, první případ se odehrál na Písecku, kde hlídka jihočeských celníků kontrolovala osobní vozidlo značky Audi. „Provedenou lustrací celníci zjistili, že mladý řidič má vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel. Následně na místo přivolaná policejní hlídka provedla u muže dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Provedeným testem na přítomnost omamných a psychotropních látek však u řidiče zjistili přítomnost amfetaminu či metamfetaminu,“ shrnul první kauzu.

Lustrace také prozradila, že tento „neřidič“ má neuhrazené pokuty za dopravní přestupky, a to jak u řidiče, tak u provozovatele vozidla. „Z důvodu neuhrazení těchto pokut policisté využili pravomoci odebrat registrační značky a z vozidla hlídka odebrala i tabulky s registrační značkou,“ dodal Kréda.

Celníci si posvítili na špatně označené tabákové výrobky v rámci akce OHAŘ III., v jižních Čechách zajistili skoro dva tisíce krabiček cigaret.
Jihočeští celníci zabavili 33 tisíc cigaret. To je druhé nejvyšší množství v ČR

Druhý případ se odehrál na Českobudějovicku. Zde pro změnu hlídka jihočeských celníků zjistila, že dodávkové vozidlo značky Peugeot, jedoucí po zpoplatněném úseku dálnice D3, nemá uhrazeno časový poplatek. „Řidič hlídce předložil pouze občanský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla, avšak řidičský průkaz neměl. I v tomto případě lustrace odhalila, že má řidič vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel,“ uvedl mluvčí s tím, že na místo rovněž povolali policisty.

Oba případy jsou dle jeho slov nyní v kompetenci policie, která provádí ve věcech další úkony.