Kontroly celníci uskutečnili v kamenných obchodech, na tržnicích, ale také v rámci kontrol vozidel. Podle mluvčího celníků Radka Krédy se jednalo vždy o téměř shodný scénář – prodejci nabízejí zboží známých světových značek jako originály. "Jedná se o oděvy, oděvní součástky a doplňky, obuv, brýle, elektroniku, dětské hry a hračky, parfémy, kosmetické doplňky, ale také náramkové hodinky. Na celkové bilanci za letošní rok se největší měrou podílel právě lednový záchyt náramkových hodinek v provozovně v obci Studánky," uvedl mluvčí.

Tehdy pracovníci celního úřadu odhalili na ploše provozovny 42 kusů luxusních hodinek, které vykazovaly znaky padělků. "Nejdražší hodinky v ceně originálu 7 milionů korun, byly v padělané verzi prodávány za 1 699 korun. Celková hodnota vyjádřená v cenách originálních výrobků činila více než 58 milionů korun," přiblížil.

Posledním větším záchytem byla podle jeho slov páteční kontrola uskutečněná v provozovně v katastru obce Vyšší Brod. Zde celníci nalezli 114 kusů textilu, 31 párů obuvi a 65 kusů ostatního zboží, u kterého pojali důvodné podezření z porušení některých práv duševního vlastnictví. Následným prodejem tohoto zboží by vznikla majitelům ochranných známek škoda ve výši 3 502 400 korun.

"Veškeré zadržené zboží skončilo ve skladu celního úřadu. Přestože obchodníkům hrozí nabízením takového zboží jednak jeho zadržení a jednak vysoké pokuty, neustále takové zboží na svých provozovnách nabízejí. Toto zboží, nejen že porušuje práva k ochranné známce, ale může být také zdravotně závadné. To se týká především dětských hraček," dodal s tím,. že pracovníci oddělení Dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Jihočeský kraj budou v těchto kontrolách pokračovat i v roce 2024.