První tragická událost se stala v roce 2019. Muž z Českých Budějovic zorganizoval výpravu dvou desítek lidí do Rakouska na zajištěnou cestu takzvanou ferratu Wilddfrauensteig. Nakonec se akce sám neúčastnil a místo sebe poslal jako vůdce skupiny kamaráda z Českého Krumlova. "Neměl však profesní kvalifikaci horského průvodce a pravděpodobně ani potřebné zkušenosti pro vedení takového počtu osob v náročném horském terénu," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že organizátoři ignorovali informace o špatném počasí a možných bouřkách. "Pravděpodobně v důsledku všech jednotlivých pochybení jedna členka skupiny, čtyřiadvacetiletá žena, při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění," řekl mluvčí.

Muž z Českého Krumlova potom přivolané horské službě tvrdil, že šlo o akci nadšených turistů. "Rakouské orgány tak věc uzavřely jako nešťastnou tragickou nehodu turisty," uvedl Matzner.

Jezero Mondsee. Ilustrační foto.
Mladé ženy zemřely v horách. Na svědomí je má mít nedbalý průvodce z Budějovic

Na tragickou událost zareagovala Česká asociace horských průvodců a kvůli zásadním pochybením obviněného muže z Českých Budějovic vyloučila z asociace. Ztratil tak kvalifikaci průvodce.

Muž z Českých Budějovic však i bez potřebné licence organizoval další zájezdy. V roce 2020 připravil výpravu na ferratu Drachenwan, kde zahynula další žena. "Od samého začátku nedokázala postupovat bez fyzické pomoci ostatních z výpravy, na vrcholu vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což průvodce nijak nereagoval. Žena se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela," uvedl Matzner. Obviněný i v tomto případě zatajil, že je organizátorem výpravy.