Doba sečení trávy je tady a vy jste možná také nahlíželi přes plot do cizí zahrady a sledovali, jak se někdo po ní prohání na zahradním traktůrku s košem plným trávy. Takové sekání by si dal líbit každý. Vždyť za volantem musí být úprava trávníku zábavnější než „pěšky“ s klasickou sekačkou.

Na trhu si dnes mohou zákazníci vybrat z mnoha typů nabízených těchto strojů různých výrobců. Nejlevnější můžete pořídit za přibližně třicet tisíc korun, nejdražší stojí i více než dvě stě tisíc. Výhodou těchto strojů také je, že na ně nepotřebujete řidičák, takže sekat může celá rodina.

Není traktor jako rider

Slyšeli jste někdy slovo rider? Jak vysvětluje web grent.cz, zahradní rider se od zahradních traktorů liší pouze ve věci uložení žacího ústrojí. Rider má uložené sekací ústrojí více vepředu, díky čemuž umožní mít dokonalý přehled nad pracovní plochou a také lépe můžete kontrolovat sečení kolem keřů a jiných porostů.

Rider poznáte na první podhled. Zjednodušeně řečeno vypadá jako velká sekačka na trávu s volantem, zatímco traktůrek má motor uložený před řidičem a více se podobá klasickému traktoru.

close Rider poznáte na první podhled. Zjednodušeně řečeno vypadá jako velká sekačka na trávu s volantem, zatímco traktůrek má motor uložený před řidičem a více se podobá klasickému traktůrku. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Rider v akci.

Také rider můžete vybavit příslušenstvím, jako je odmechovač, přovzdušňovač nebo rozmetadlo či přívěsný vozík pro úpravu trávníku. Stejně jako u traktůrku je možné k němu připojit i sněhovou radlici nebo sněhovou frézu, případně rotační kartáč pro úklid vjezdů a cest.

V období před listopadem 1989 se po lánech českých zemí proháněly stroje sovětské nebo východoněmecké produkce:

Prodejce zahradní techniky Mountfield k tomu dodává, že ridery jsou na plochu kolem 1000 m2 a více dostačující. Jejich velkou předností je obratnost, kterou každý ocení na ploše s řadou překážek v podobě stromů či okrasných keřů.

Zahradní traktory mají ve srovnání s ridery výkonnější motory, objemnější sběrný koš a větší záběr sekačky. Ta je osazena dvěma nebo dokonce třemi noži. Při výběru konkrétního stroje je potřeba dbát na správný tvar a šířku odhozového tunelu. Měl by být co nejširší, nízko uložený a přímý. Právě tyto parametry zaručí dokonalý sběr trávy.

Zahradní traktůrek umí také čistit cestu:

| Video: Youtube

Kdy si pořídit rider nebo traktůrek?

Nejčastěji si lidé pořizují tuto zahradní techniku kvůli úpravě trávníku. Pokud máte velkou zahradu, ušetří vám hodně času a práce vás bude bavit. Záleží však na její velikosti. Obecně platí, že čím větší a méně členitá sečená plocha, tím větší má být žací ústrojí. Takže jakou šířku vybrat? Při ploše do 500 m2 se doporučuje šířka žacího ůstrojí 60 cm. U ploch do 2000 m2 byste měli sáhnout po šířce žacího ústrojí 107 cm a u ploch nad 5000 m2 se vyplatí šířka žacího ústrojí 122 cm.


Nahrává se anketa ...

Při výběru byste měli zohlednit také to, jestli jsou v zahradě překážky, tedy jestli jsou tam stromy, keře či záhony. V takovém případě bude praktičtější použít užší sekací ústrojí se šířkou nejužšího průjezdu.

Ridery a traktůrky se nehodí pro všechny tipy zahrad. Pokud jsou terasové nebo mají velký sklon, raději sáhněte po klasické sekačce. Výrobci doporučená maximální hranice sklonu je 10 stupňů. Traktory zvládnou i větší sklon, ale hrozí riziko převrácení.

close Sekání trávy si ve správném stroji může užít každý. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Sekání trávy si ve správném stroji může užít každý.

Jak vybrat zahradní traktor

Prodejce zahradní techniky Mountfield upozorňuje, že výběr této techniky závisí na spoustě okolností. Každý by si měl uvědomit, jak velkou plochu obhospodařuje, jaké má na stroj nároky a v neposlední řadě i to, zda bude traktor používat primárně na sekání, nebo ho hojně využívat na jiné činnosti během celého roku díky traktorovému příslušenství.

Redakční posádka dostala možnost vyzkoušet si Škodu 1101 během podniku pro veteránské automobily:

Také upozorňuje na to, že v současné době převažuje v Česku stále trend sběru trávy do koše, ale třeba v Americe zákazníci preferují traktůrky s bočním odhozem, které si v posledních letech své příznivce získávají i u nás.

S traktůrkem je i zábava:

Údržba zahradního traktůrku

Aby váš zahradní traktůrek nebo rider dlouho sloužil, měli byste se o něj starat. To znamená, že byste ho měli „parkovat" v garáži nebo kůlně. Rozhodně ne venku pod plachtou.

Také nezapomeňte pravidelně měnit olej a kontrolovat  tlak vzduchu v pneumatikách, protože na podhuštěných hrozí nižší výška sekačky a zhorší se tak sběr trávy do koše. Zapomínat byste neměli ani na kontrolu otáček motoru, nabroušení nožů a čištění sekačky. Ideální je svěřit po sezóně traktor do autorizovaného servisu.