Jak jednoduše vyřešit překyselení:

| Video: Youtube

Pokud se vám v těle nahromadí velké množství kyselin, naruší se kyselo-alkalická rovnováha. Ledviny a plíce už nezvládnou udržet pH v organismu v rovnováze, když klesne pod fyziologickou mez (7,36 až 7,44 pH). Na porušení přirozeného vnitřního prostředí začnou reagovat hlavně játra, ledviny, plíce a tenké střevo. Acidóza metabolická je charakteristická pro ledviny a ta respirační se projevuje v plicích. Častý pocit únavy, podrážděnost, špatné trávení, nafouklé břicho i různé ekzémy jsou nejen příznakem překyselení organismu, ale i varováním, že je třeba s tím něco dělat.

Lakmusový papírek

Jak jste na tom zjistíte snadno pomocí lakmusového indikačního pH papírku, který koupíte v každé lékárně. Testování pH moči je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda je tělo v rovnováze nebo zda trpí překyselením. „Jednoduše papírek smočte na 1 až 2 sekundy ve vaší moči a indikátor se chemickou reakcí zabarví do výsledného odstínu, z něhož zjistíte dle vzorníku či manuálu, jaké je pH vaší moči. Hodnota pH moči by měla být v rozmezí 5,0–6,5, přičemž krajní hodnoty jsou 4,5–8,0,“ popsal jednoduchý postup na svém webu iReceptář.

Diagnózu, zda máte či ne správnou hodnotu pH krve, může určit jen lékař. Pouze krevní test, vyhodnocený v laboratoři, může poskytnout velmi přesnou informaci. Normální hodnota pH krve je 7,4, pro acidózu už je charakteristická hodnota pH 7,35. I tak malý rozdíl ale může vést k vážným zdravotním problémům.

Překyselení organismu, vyvracíme mýty:

| Video: Youtube

„Vztah mezi překyselením a rakovinou objevil v minulém století německý nositel Nobelovy ceny Otto Warburg (1883-1970). Prokázal, že rakovina se může vyvinout právě v kyselém prostředí chudém na kyslík, protože degenerované – tedy nádorové – buňky nepotřebují prakticky žádný kyslík, zatímco zdravé buňky jsou na něm závislé,“ uvedl zdravotnický web erweiterte-medizin.

Už v případě podezření na překyselení organismu by měl člověk přistoupit k úpravě stravy a životního stylu. „Je důležité zlepšit stravování a pravidelně cvičit. Omezte kyselé potraviny a alkohol, pijte dostatek vody a přidejte do svého jídelníčku potraviny s alkalickým účinkem, jako jsou například zelenina a ovoce,“ radí blog Upravvodu .


Nahrává se anketa ...

K odkyselení organismu pomáhá i pravidelný pohyb. Při cvičení nejen intenzivněji a hlouběji dýcháme, ale také se potíme. Tímto způsobem vylučujeme přebytečné kyseliny kůží. Velmi se také doporučuje saunování, protože tělo vyplavuje kyseliny potem. 

Čemu se vyhnout

Pitný režim by měl být založený na pitné vodě, zeleném čaji a případně bylinných čajích. Vyhýbat bychom se měli slazeným nápojům, alkoholu a omezit i pití kávy a černého čaje. Vynechat bychom měli i bílé a kynuté pečivo, cukr a veškeré sladkosti, smažená jídla, tučná masa a kravské mléko a sýry z něj.

„Pro prevenci překyselení se doporučuje, aby konzumovaná strava sestávala ze 70 až 80 % zásaditých potravin a 20 až 30 % kyselých potravin, tvrdí blog zaměřený na zdravé produkty Aavalabs.

Potraviny proti překyselení organismu:

  • zelenina
  • ovoce
  • kysané mléčné výrobky
  • celozrnné pečivo, hlavně výrobky z žita
  • luštěniny
  • krůtí maso
  • mandle
  • oleje lisované zastudena
  • kozí mléko

Bylinky pomáhají

Zbavit se nadměrné kyselosti vám prospěje i v případě, že zatím žádné zdravotní problémy nepociťujete. Pomoci vám s tím mohou i bylinky, z nichž některé mají silný alkalizující účinek a umí hladinu pH v těle přirozeně vyrovnávat.

Bylinná směs

„Na odkyselení organismu si můžete namíchat i velice účinnou směs, která má navíc i čistící účinky a podpoří vaši imunitu. Dokonce byla testovaná na univerzitě v Kalifornii na tisíci těžce nemocných lidech a po jednom měsíci pravidelného užívání se jejich zdravotní stav značně zlepšil,“ uvedl web iReceptář .

  • Smíchejte v poměru 3:3:1:1 kopřivu, řebříček, pampelišku a jetel.
  • Rozmixujte je s vodou a nechte asi 1 hodinu odstát.
  • Výluh skladujte v lednici, vždy po třech dnech si vyrobte nový.
  • Užívejte půl až 1 dcl každé ráno a večer.

Kopřivový čaj

Kopřiva má silné detoxikační účinky a je účinným pomocníkem v boji proti kyselosti. Pití kopřivového čaje se doporučuje šálek dvakrát až třikrát denně po dobu tří týdnů. Užívání je dobré na týden přerušit, nechat tělo odpočinout, a pak kúru zopakovat.

close Kopřivový čaj čistí a detoxikuje. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Kopřivový čaj čistí a detoxikuje.

Na kopřivový čaj potřebujeme lžíci sušené kopřivy nebo hrst opláchnutých čerstvých listů, které nasekejte na drobné kousky a litr horké vody. Kopřivu nasypejte do konvice, zalijte vodou a nechte 15 minut louhovat. Čaj můžete osladit medem nebo si do něj přidat citron.

Pampeliškový čaj

Pampeliška patří mezi nejúčinnější byliny na odkyselení organismu. „Obsahuje hořčiny, které stimulují trávení a podporují sekreci trávicích šťáv. Obsahuje enzimaticky působící látky, které příznivě ovlivňují činnost jater a ledvin. Působí také na tvorbu žaludečních kyselin,“ uvedl Endris Korbelář v knize Naše rostliny v lékařství.

„Protože pampeliška také snižuje hladinu cukrů v krvi, není vhodné ji užívat spolu s léky na cukrovku. Hrozí totiž prudký pokles cukru a hypoglykemický šok. Stejně tak se nedoporučuje pampelišku užívat, pokud berete léky na ředění krve,“ varuje web Life Botanics .

close Pampeliška má rovněž všestranné využití – z květů se dá připravit čaj nebo med, z listů se dá udělat třeba špenát info Zdroj: Pixabay zoom_in Pampeliška má rovněž všestranné využití – z květů se dá připravit čaj nebo med, z listů se dá udělat třeba špenát

Jak připravit čaj z květů pampelišky: 

  • na jeden šálek čaje je potřeba deset květů pampelišky
  • odstraníme zelené části pod hlavičkami a necháme květy chvíli ležet, aby z nich vylezli broučci
  • pak pampelišky dáme do šálku nebo do sítka, zalejeme vroucí vodou a necháme 20 minut vyluhovat

Jak připravit čaj z listů pampelišky:

  • na čaj z listů pampelišky použijeme mladé a měkké lístky, na jeden šálek jich potřebujeme šest až deset
  • omyjeme je pod tekoucí vodou, osušíme, nasekáme na drobno
  • zalejeme vroucí vodou a necháme deset minut vyluhovat, zcedíme

Jak připravit čaj z kořene pampelišky:

  • ostrým nožem nakrájíme umytý kořen na tenké plátky velikosti jako kávová zrna
  • rozložíme kořeny v rovnoměrné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě vyhřáté na 170 stupňů deset až patnáct minut
  • přidáme kořen pampelišky do malého hrnce s vroucí vodou a vaříme pět až deset minut
  • přecedíme přes jemný cedník a podáváme

Čaj z anděliky

Andělika lékařská působí povzbudivě na sekreci žaludečních šťáv, uklidňuje zvýšenou střevní peristaltiku a funguje na nepříjemné nadýmání. Čaj z této bylinky čistí krev a působí močopudně.

Andělika:

„Namočte na noc 1 kávovou lžičku nakrájeného kořene anděliky lékařské v hrnku studené vody a následný den výluh na mírném stupni pár minutek povařte a sceďte,“ uvádí jak připravit čaj iReceptář.

Čaj z březových listů

Také březové listy mají silný alkalizující a protizánětlivý účinek. Čaj z nich připravíte z jedné lžičky sušených listů a 250 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat, sceďte a čaj pijte teplý.

Co pomáhá při detoxikaci

„Velmi oblíbeným doplňkem stravy pro zlepšení zažívání, posílení jaterní činnosti, stavu pokožky a celkové obranyschopnosti je aloe vera. Další možnost představují sladkovodní řasy v tabletách, které obsahují velké množství vitaminů a minerálů. Při detoxikaci by neměl být opomenut ani ostropestřec. Mízní systém lze renovovat zejména čaji s obsahem ibišku, měsíčku a třapatky. Vláknina pak výrazně pročišťuje střevní výstelku, vytváří pocit nasycení a upravuje trávení,“ uvedl některé tipy na pročištění těla v poradně Dr. Max lékárník Lukáš Dobrovolný