Nikolce bylo patnáct let, když prodělala těžkou operaci hlavy. Trpěla úpornými bolestmi a lékaři po mnoha vyšetřeních zjistili, že má v hlavě nádor. Bohužel operace se nepovedla podle očekávání a Nikolka oslepla. Probudila se do černé tmy.

S láskou k bližním

Smířit se s tím a přijmout krutý osud bylo těžké. Naštěstí dcera je velká bojovnice. Postupně se naučila být co nejvíce soběstačná, dokončila školu a s pomocí asistentky vystudovala hotelovou školu. To si vždycky moc přála. Jsme na ni doma moc pyšní.

Během těch let prodělala ještě několik náročných operací hlavy a já vždy trávila čas v nemocnici s ní. A moc dobře vím, že jakmile dceři vždy po zákroku trochu otrnulo, už se sháněla po korálcích. Vyrábí z nich totiž krásné andělíčky a jde jí to opravdu dobře.

Snad jí ti andílci dávají sílu nést všechny tíhy osudu. Andílky vyrábí s láskou k svým bližním a největší radost jí udělá, když se její výtvory lidem líbí a někoho potěší.

Korálky a křížovky

K ručním pracím jsem vedla obě své dcery už odmalička. Již v první třídě uměly obě plést, naučila jsem je vyšívat, pak se obě daly do vyrábění náramků z bavlnek, bužírky, až objevily svět korálů. A korálkování je od té doby Nikolčin nejmilejší svět. Překvapuje mě, jaké krásné výtvory umí udělat, i když sama se na ně podívat nemůže.

Zahradní železnice Karla Váni je propracovaná do všech detailů, stejně jako její okolí
Nadšenec vybudoval zahradní železnici. Je propracovaná do nejmenších detailů

Pamatuje si postupy ještě z doby, kdy měla zrak v pořádku, a hlavně při výrobě svých andělíčků, ale i náramků, sponek do vlasů a další bižuterie používá srdce. A ještě jednu zálibu dcera má. Když byla malá, moc ráda luštila s babičkou křížovky v Překvapení.

A i tato vášeň jí vydržela dodnes, a to už je jí třicet let! To si vždycky spolu s babičkou sednou ke stolu, babička vytáhne časopisy a tužku, Nikolka korálky a jde se na věc. Babička předčítá legendy, spolu s Nikolkou hledají do křížovek správná slova a Nikola u luštění zvládne i korálkovat. A nakonec se pobaví vtipnou tajenkou.

Sen o malé dílně

Jsem moc ráda, že je dcera tak statečná a šikovná a že je ráda na světě, i když to nemá lehké. Se svou sestrou si založily web www.koralkyniky.cz, kde prodávají své krásné výrobky z korálků. Jejich snem a cílem je vydělat si peníze na zřízení malé dílny.

Obdivuji obě své holky, s jakou vervou se pustily do práce a podnikání! Nikolka si našla svoji cestu a já jí moc přeji, aby se jí dařilo a byla v životě šťastná.