Podívejte se, kde rostliny, z nichž se připravuje Mursalský čaj, rostou:
V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
* Vyrostl z Orfeových slz
* Čaj dlouhověkosti
* Co všechno léčí
* Jak připravit Mursalský čaj
Ránhoj horský roste hlavně na bulharských pláních, jeho příbuzný hojník horský v Řecku. V Bulharsku je rostlina, jak uvádí web Přírodní lékárna, pro své vynikající léčivé účinky chráněna zákonem.
Vyrostl z Orfeových slz
Legendy říkají, že sám bůh Dionýsos vybral místo, kde by zázračná léčivá rostlina, z níž se připravuje Mursalský čaj, rostla. Je považována za jeden z divů Rodop. Roste na suchém kamenitém vápenci ve výškách mezi 1400 až 2200 metry nad mořem, v ekologicky čistém prostředí. Proto se čaji říká také horský čaj.
Pěstitelé:
Aromatický Mursalský čaj patří podle webu slow tours, zaměřeného na životní styl, v Bulharsku k nejzázračnějším bylinám. Má mít magické schopnosti a léčit celou řadu neduhů.
„Podle legendy se bylina vyskytuje na svazích vrcholu Mursalitsa v Rodopách, kudy kdysi procházel bájný zpěvák Orfeus. Bylina roste tam, kde padaly Orfeovy slzy, když hledal svou milovanou lesní nymfu Eurydiku. Místo jeho horkých slz se tak objevila jedna z nejléčivějších rostlin známých v našich končinách,“ uvádí bulharský web.
Nahrává se anketa ...
Čaj dlouhověkosti
„Hojník horský je rostlina, která dorůstá do výšky zhruba 30 cm a roste v trsech. Listy má pokryté bělavými chloupky, něžné žluté květy tvoří lichopřesleny, plodem jsou tvrdky. Hojníku se nejlépe daří na prosluněných a spíše sušších stanovištích ve vyšších nadmořských výškách,“ uvádí web bylik, zaměřený na prodej bylin.
V bylince se, jak dodává, ukrývají mimo jiné éterické oleje, glykosidy, flavonoidy a také celá řada minerálních látek, například draslík, hořčík, zinek, železo, měď, sodík a selen.
Bylina se sbírá od června do srpna.
Podle webu poctive potraviny, věnovanému farmaření a léčivým rostlinám, má díky vysokému obsahu selenu Mursalský čaj silné antioxidační vlastnosti. „Nazývají ho čajem dlouhověkosti, protože se výborně hodí jako prostředek očisty organismu. Jeho pití se doporučuje na celkovou podporu imunity a vitality,“ uvádí web.
Mursalský čaj neobsahuje tein, proto se může pít ve větším množství - denně je ho možné vypít 2 až 3 litry. Můžete si ho dát bez obav i před spaním.
Co všechno čaj léčí
Lékaři jej doporučují při léčbě dýchacího ústrojí – kašle, bronchitidy a močového ústrojí. Zvláště dobrý vliv má na onemocnění močových cest a prostaty, jater a ledvin.
Podle specializovaného webu ekotea má čaj tyto léčivé vlastnosti:
- Má energizující, imunitní posilující a antianemický účinek (podporuje tvorbu krvinek, pozn. red.).
- Posiluje srdce a reprodukční systémy.
- Snižuje krevní tlak a tím snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.
- Zabraňuje rozvoji rakovinných buněk, zabraňuje rozvoji aterosklerózy (kornatění tepen, pozn. red.).
- Zlepšuje trávení.
- Zvyšuje aktivitu ledvin a zvyšuje diurézu (vylučování moči, pozn. red.).
- Lékaři jej doporučují při léčbě dýchacího ústrojí – kašle, bronchitidy a močového ústrojí. Zvláště dobrý vliv má na onemocnění močových cest a prostaty, jater a ledvin.
Jak připravit Mursalský čaj
Je to jako pít šálek slunce, popisuje pocity z pití Mursalského čaje specializovaný web mursalski tea usa, který nabízí hned dvě varianty přípravy čaje.
Rychlý způsob vaření
(na 2 šálky čaje):
- V nerezovém nebo skleněném hrnci přiveďte k varu 2 hrnky vody.
- Přidejte 1 až 1-1/2 stonků čaje.
- Vařte 30 sekund a vypněte.
- Před pitím nechte 5-7 minut louhovat.
Tradiční metoda vaření
(na 2 šálky čaje):
- V nerezovém nebo skleněném hrnci přiveďte k varu 2 hrnky vody.
- Přidejte 2 stonky čaje.
- Vařte na mírném ohni minimálně 2 minuty, maximálně 5 minut.
- Vypněte oheň a před pitím nechte čaj louhovat 20 minut.
Čaj není vhodný pro děti do tří let.
Těhotné a kojící ženy by ho měly pít jen po dohodě s lékařem.
Mursalský čaj si můžete si vychutnat horký, během chladných podzimních a zimních dnů. Nebo ho můžete dát do lednice a dodat svému tělu v teplém letním dni zdravé osvěžení.
„Jako nápoj je lahodný a velmi aromatický i obyčejný. Případně si do něj můžete přidat plátek citronu, trochu medu nebo cukru, kdo ji má rád tak i tyčinku skořice,“ radí web ekotea.
Sušenou bylinu na přípravu Mursalského čaje můžete u nás koupit ve specializovaných obchodech, nebo přes internet, takže si léčivé účinky lahodného čaje můžete vyzkoušet sami. Čaj z ekologicky čisté přírody není drcený, ale je balený v celých kusech.