Do této chvíle Čína zaznamenala 42 708 potvrzených případů a 1017 úmrtí, prohlásil Tedros v zahajovacím projevu na dvoudenní schůzce WHO, jejímž cílem je uspíšit vývoj léků, diagnostiky a vakcín proti viru 2019-nCoV. Ten se od konce loňského roku šíří z čínského města Wu-chan a zasáhl již dalších 25 zemí světa.

Prezident Číny Si Ťin-pching.
Opatření proti koronaviru mohou ohrozit ekonomiku, obává se čínský prezident

Setkání WHO, které se podle agentury Reuters koná za zavřenými dveřmi, se účastní více než 400 expertů a představitelů řady států světa. Ti, kteří jsou z Číny a Tchaj-wanu, se zapojují prostřednictvím videokonference.

Jsou opatření účinná? 

Přední hongkongský epidemiolog Gabriel Leung cestou na schůzku WHO v Ženevě řekl britskému listu The Guardian, že pokud se nepodaří dostat šíření nového koronaviru pod kontrolu, mohly by se jím nakazit dvě třetiny světové populace. Podle expertů jeden průměrný pacient stihne infikovat dalších 2,5 člověka.

Podle Leunga je nyní klíčové zjistit, zda tvrdá opatření, která přijaly čínské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy, jsou účinná. Pokud se ukáže, že jsou, měly by i ostatní země zvážit jejich zavedení, dodal Leung. Čína kvůli nákaze odřízla jedenáctimilionové město Wu-chan od okolního světa a uzavřela i řadu dalších oblastí v nejpostiženější provincii Chu-pej.

Zdravotníci ošetřují pacienty s koronavirem
Koronavirus si vyžádal přes tisíc životů. Kritika čínských úřadů roste