Co říká o chřipkovníku neboli migrénovníku bylinkářka:

Zdroj: Youtube

Chřipkovník latinským názvem Ibozea species je botanicky příbuznou rostlinou oblíbeného rýmovníku. Jedná se o silně vonící rostlinu, která jen svou přítomností bojuje proti sezónním nachlazením, chřipkám a onemocněním dýchacích cest. Vonné silice, které se uvolňují do prostoru či při promnutí lístků mezi prsty, působí na naši psychiku, ale rovněž mají antibakteriální účinky a pozitivně působí na obranyschopnost našeho těla.

Chřipkovník nebo také migrénovník pomáhá i od bolestí hlavy a ulevuje i v počátcích rýmy. Je velice nenáročný na pěstování a v zimě by proto neměl chybět v žádné domácnosti. Jak se migrénovník používá, co je migrénovník či chřipkovník a jak jej pěstovat?

Léčivý chřipkovník

Zdraví za pár korun. I tak by se dala pojmenovat rostlinka chřipkovníku – migrénovníku. V obchodech ji pořídíte kolem padesáti korun a službu vám udělá už ve chvíli, kdy ji přinesete domů a položíte na okenní parapet či do poličky. Její vůně je totiž nejen velice příjemná, ale dokonce skutečně léčivá. Funguje totiž trochu jako zdraví prospěšný difuzér, který celý pokoj zahltí opojnou citrusovou vůní.

Sběr trnek se doporučuje až po prvních mrazících. Získají prý nasládlou chuť.
Rostou skoro všude. Vyzkoušejte plody, které před zimou posílí vaši imunitu

„Rostlina uvolňuje vonné silice do ovzduší, dobré uplatnění proto najde na parapetu dětského pokojíku, podobně jako například rýmovník,“ doporučuje web zabývající se bylinkami Živé bylinky. Ovšem nejen dětský pokojík. Své uplatnění najde zrovna tak v ložnici, obýváku či v kuchyni. Zkrátka kdekoliv, kde se často vyskytujete a kde je dostatek světla.

Poradí si s nachlazením

Podobně jako například rýmovník by vám proto neměl doma tento drobný keřík, který v našich podmínkách můžeme pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu, především v zimním období chybět. A právě vonné silice jsou tím, kvůli čemu byste s nákupem léčivé rostliny neměli váhat.

Rýma a nachlazení k podzimu neodmyslitelně patří. Rýmovník od smrkání uleví
Rýma a ucpaný nos? Pomocníka můžete mít vždy po ruce, ale pořídit ho musíte nyní

„Díky antibakteriálnímu a antifugicidnímu účinku chřipkovník také ulevuje při problémech se zažíváním, při žaludečních problémech a celkově podporuje imunitní systém. Účinný je i při chřipkovém onemocnění. Pomáhá ale i od bolestí hlavy a migrén,“ říká Michaela Maťhová, která se věnuje pěstování a sběru bylin a jejich vlivu na lidské zdraví.

Uleví při migréně

Pokud trpíte na bolesti hlavy či migrény a trápí vás množství léků, které jste díky bolestem nuceni přijímat, mohl by být pro vás chřipkovník – migrénovník alternativním řešením. Podle těch, kteří mají s rostlinou zkušenosti, totiž na bolesti hlavy funguje skutečně dobře.

„Migrénovník pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Pokud vás postihnou akutní bolesti hlavy, rozemněte několik čerstvých lístků a inhalujte jejich vůni. Lze též vymačkanou šťávou masírovat spánky a zadní část krku,“ doporučuje bylinkářský web Rostliny pro zdraví.

Mějte však na paměti, že pokud se vaše bolesti opakují a neustávají, návštěvu lékaře byste neměli odkládat. Žádné domácí vyšetření ani léčba nemůže nahradit odborné lékařské vyšetření.

Další účinky na zdraví 

To však není zdaleka vše, co chřipkovník – migrénovník umí. Pomáhá snižovat i vysoký krevní tlak, cholesterol, ulevuje při ledvinových kamenech, zánětech močových cest, při zažívacích problémech a opojné aroma působí pozitivně i na naši psychiku. Navíc v letních měsících odpuzují veškerý hmyz.

„Některé sloučeniny, jež byly extrahovány z listů chřipkovníku, poskytují vysoký farmakologický potenciál s antimikrobiálními, antioxidačními, protinádorovými, analgetickými, antiparazitickými a dalšími schopnostmi. Proto je tento druh nadějným bylinným lékem,“ tvrdí například tato studie.

Jak chřipkovník užívat 

„Pokud vás znenadání zastihne viróza, potýkáte se s nachlazením, chřipkou, jiným respiračním onemocněním či bolestí hlavy, stačí několik čerstvých listů rozemnout mezi prsty a vdechovat jejich aroma, jež mají na svědomí vonné silice,“ radí web lékárny Alphega.

Kmín pomáhá odstranit toxiny s těla, ale pomůže i při redukci hmotnosti a zbavování se břišního tuku
Chcete zhubnout? Pomůže to nejlevnější koření, které navíc čistí střeva

Síly této silně aromatické rostliny můžete využívat jak vnitřně, tak zevně. Lze jej rozdrtit ve hmoždíři a inhalovat opojné aroma, nebo i jemnou masáží vetřít do oblasti spánků a zadní strany krku. Položit si můžete i pár lístků při rýmě na polštář nebo vedle lůžka. Připravit si ale můžete i čaj, nebo si vyrobit svařením vody, medu a lístků chřipkovníku sirup.

„Při počínající rýmě můžete šťávu z rozdrceného lístku nakapat do nosu,“ doporučuje další způsob využití i bylinkářka Radka Svatošová pro Český rozhlas.

Jak pěstovat chřipkovník

Jak již bylo řečeno, chřipkovník patří mezi velice nenáročné pokojové rostliny, které díky tvaru svých listů působí i velmi dekorativně. V létě vám bude kvést krásnými fialovými květy. A protože rostlina pochází z Jižní Afriky, vyžaduje teplo a sucho, s čímž se pojí i minimální zálivka.

„Chřipkovník má velmi silnou intenzitu růstu zvláště v létě. Postranní větvičky zajišťují bohatý a kompaktnější růst. Pravidelným zaštipováním si z rostlinky vytvoříte krásný mohutný keřík, který se v létě obalí modrými květy,“ radí, jak pěstovat chřipkovník web věnující se bylinkám Bylinkový ráj. Stejně jako rýmovník je však chřipkovník velmi náchylný na nastydnutí či mráz, a tyto podmínky mohou rostlinu dokonce zahubit.

Rostlinka navíc miluje letnění, proto ji po zmrzlých neváhejte vystavit slunečním paprskům na terasu, balkon či zahradu. S poklesem teplot však chřipkovník nejpozději na konci září schovejte zpět do bezpečí domova.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová