Knížka Život na houpačce vyšla podle přání autorky Martiny Kulhánkové přesně v den nedožitých 22. narozenin její dcery Anetky - 26. července. Při křtu Martina knížku držela celou dobu v ruce s tím, že se takto cítí bezpečně a je to takové její další dítě. Když jsem se začetla do Martinina vyprávění, které je v knížce prvním z příběhů, zpětně jsem obdivovala, že o všem dokáže mluvit vyrovnaně bez slz v očích.

Našla bezvládnou Anetku

Martina popisuje: „Otočila jsem hlavu vlevo, kde jsem letmým pohledem zaregistrovala otevřené dveře do jejího pokoje, a v tom jsem ji uviděla! Vykřikla jsem, odhodila všechny věci a běžela k ní. V polokleku visela na pásku od svého růžového froté županu, uvázaná ke stropnímu háku, který sloužil k zavěšení boxovacího pytle. Zmateně jsem ji v bláhové naději, že jí pomůžu, nadzvedla, ale pak mě napadlo, že v bytě nikdo jiný není a že ji nemůžu držet a zároveň hledat něco k přeříznutí pásku. Tak jsem ji pustila, což byl hrozný moment, a běžela k psacímu stolu pro nůžky. Žádné jsem však neviděla.“

Milada Horová se podílí na kampani Fuck Cancer
Kvůli vzácné nemoci vypadá žena jako zbitá. Při životě ji drží jen terapie

Anetka odešla z tohoto světa dobrovolně loni v březnu. „Když se to stalo, mapovaly jsem s mou starší dcerou Nikolkou terén. Věděly jsme, že Anetka má instagramový účet, jehož prostřednictvím sdílela svůj příběh a snažila se pomáhat dalším lidem s podobnými problémy. A nám bylo líto účet úplně uzavřít. Nakonec jsme si založily nový účet, a protože já ani Nikolka hraničáři nejsme, je to účet osob blízkých, které sdílejí zkušenosti se soužitím s takto nemocným člověkem. Nazvali jsme ho Život na houpačce, protože takový život s hraničářem opravdu je.“

Není to rozmar

Během pár týdnů chodilo strašně moc ohlasů, nejdříve kondolence a vyjádření účasti. Brzy lidé Martině ale začali také svěřovat své příběhy, sdíleli své zkušenosti a chtěli poradit. Martina se snaží na každý příspěvek odpovídat, ví, jak nesmírně důležité to pro hraničáře i jejich blízké je. Když už bylo příběhů hodně, zrodil se nápad vydat je knižně.

Klára má po četných operacích velkou jizvu
Nemoc jí přinesla váhu snů, ale i hnijící břicho. Teď žena nepřežije bez infuzí

„Napadlo mě, že by možná bylo prospěšné, kdyby se některé ‚dostaly ven‘ a poukázaly na to, že hraniční porucha osobnosti není rozmar, že je to nemoc jako každá jiná a že si všichni, kteří s ní bojují, zaslouží pozornost svých blízkých, svého okolí, ale i odborné veřejnosti. A té se jim v současné době dostává žalostně málo. Věřím, že kniha poslouží k pochopení emocí a prožívání těchto lidí a že se jim dostane péče, kterou si zaslouží,‘‘ dodává autorka.

Hraniční porucha osobnosti

Jde o typ poruchy osobnosti, při které postižený zažívá období napjaté, nestabilní nálady a chování se změněným sebehodnocením. Může dojít ke značné impulzivitě a narušení vztahů s přáteli i rodinou, narušena je schopnost zvládat každodenní život. Jedná se o závažný stav, spojený se sebepoškozovaním a pokusy o sebevraždu. Každý desátý postižený zakončí svůj život sebevraždou.

Zdroj: Lundbeck.com