Ukázka řezu jabloní:
V ČLÁNKU NAJDETE
Únor a počátek března, do doby rašení, je na prořezávání jabloní nejvhodnější. Řez je velmi důležitý, protože jím zejména v prvních letech po výsadbě ovlivníte, jak bude strom v dospělosti vypadat a jak hojně bude plodit. Cílem je proto vytvarovat pevnou korunu s rovnoměrně rozloženými větvemi, do kterých se bude dobře dostávat světlo.
Právě dostatek slunečního záření zajistí, abyste měli velké, sladké a chutné plody. Řezem se odstraní i případné zárodky chorob. Kromě toho si správným řezem také usnadníte manipulaci ve větvích při sklizni jablek.
Druhy řezu
„Řez ovocných stromů je jedním z nejnáročnějších úkonů v péči o tyto dřeviny. Správným řezem významným způsobem ovlivňujeme rovnováhu mezi růstem a plodností v období celého života stromu,“ uvádějí odborníci z teplického Zahradnictví Dvořák a syn. Řez stromu se podle nich dělí podle účelu. Základním kritériem pro rozlišení jednotlivých typů řezu je stáří stromu.
- Výchovný řez – provádí se na jaře zpravidla od prvního do pátého roku po výsadbě. Hlavním cílem je vytvoření vhodného poměru mezi kořenovou a nadzemní soustavou. Výchovným řezem se buduje pevná, vzdušná a světlá koruna.
- Udržovací řez - tento řez se provádí v období nástupu stromu do plodnosti, zpravidla jednou za dva až tři roky.
- Zmlazovací řez - je intenzivní hluboký řez, při kterém se radikálně zmenší koruna, kořeny získají převahu a dosáhneme rychlejší obnovy odstraněných větví. Zmlazovací řez umožní zdravým, nepřestárlým stromům prodloužit jejich růst a plodnost.
Jak postupovat
Řez jabloní je třeba provádět až v době, kdy pominou silné mrazy. Vždy řez provádějte za dne, který je bez deště a teploty by po prořezu neměly klesnout pod více než -5 °C. Jinak by hrozilo, že čerstvé rány promrznou.
V zimě se odstraňují větve, které jsou suché, polámané nebo nějak napadané. Zbavit je třeba se také výhonů, které jsou neplodné a nepotřebné, takže strom zbytečně oslabují. U mladých stromků se také doporučuje zkrácení všech výhonů asi o třetinu.
Při práci občas odstupte a podívejte se na strom z větší perspektivy. „Při pohledu na celkový tvar stromu snáz identifikujete větve, které rostou příliš blízko u sebe,“ doporučuje web Better Homes a Gardens, zaměřený na dům a zahradu.
Únor je ideální pro řez jabloní:
Podle něj je třeba začít seřezáváním silných vzpřímených výhonků, které jsou neplodné. Pak odstřihnout větve, které jsou příliš blízko sebe.
„Ponechte ale větev, která vyrůstá směrem od kmene a je dobře umístěna vzhledem k blízkým větvím. Nakonec odstřihněte všechny větve nebo boční výhonky, které rostou směrem ke středu stromu,” radí Better Homes a Gardens.
„Každá větev má pupeny nasměrované různými směry. Protože chcete, aby se bujný nový růst rozšířil od středu stromu, řežte nad pupenem, který směřuje ven. Ty se obvykle nacházejí na spodní straně větve. To pomáhá vaší jabloni získat více rozložitý tvar a udržuje ji otevřenou světlu a cirkulaci vzduchu,” doporučuje zahradnický web Stark bros.
Udržovací řez jabloní:
U starých stromů odolejte pokušení ořezat velké větve. „Obecně platí, že si dvakrát rozmyslete, než budete stříhat větve o průměru větším než 10 – 12 cm. Pokud musíte tuto větev prořezat, zjistěte, zda tam není užší část. Třeba v místě, kde se rozvětvuje. A místo toho prořízněte tam,“ uvádí web RHS, věnovaný zahradě.
Nahrává se anketa ...
Jaké použít nářadí
Důležité při výběru vhodného nářadí je, jaký typ zimního prostřihu jabloní budete provádět a jak silné větve potřebujete odstranit.
Zimní řez jabloní:
Zahradní nůžky stačí na tenké větve a zakrácení drobných výhonů. Zahradní nůžky můžeme použít k řezu větví až do průměru 26 mm.
Na silnější větve do průměru 50 mm budete potřebovat nůžky na silné větve. Mají unikátní mechanismus, který umožňuje stříhat s vynaložením třikrát menší síly než u nůžek s klasickým mechanismem. Nebo použijte pilku.
Nářadí musí být dostatečně ostré, abyste jím provedli čistý a hladký řez. Čerstvou ránu, zejména po odstranění větších větví, pak ošetřete štěpařským voskem. Na malé větvičky není ošetření potřeba.
Věděli jste, že …
- Původní domovinou jabloně byla Čína.
- Po celém světe se pěstuje více než 7 tisíc odrůd jablek.
- Nejoblíbenějším ovocem Čechů jsou jablka.
- Jablko neobsahuje tuk, sodík ani cholesterol. A má jen asi 80 kalorií.
- Jablko je vynikajícím zdrojem vlákniny.
- Jablko je součástí korunovačních klenotů.
- Existuje i strach z jablek. Nazývá se Malusdomesticaphobia.