Mladějovický dub, někdy zvaný též Žižkův, je nejmohutnějším stromem regionu. Najdete ho na hrázi Mlýnského rybníka v Mladějovicích, pouhých pár kilometrů od místa, kde strom roste, proběhla v roce 1420 slavná bitva u Sudoměře. Husitům se zde podařilo porazit početnější a vyzbrojenější vojsko, a traduje se, že i proto je přímo na památném dubu umístěn oltář s obrázkem Panny Marie jako symbol víry a naděje.

Mladějovický dub čeká v anketě Strom roku 2023 na vaše hlasy.Mladějovický dub čeká v anketě Strom roku 2023 na vaše hlasy.Zdroj: Se souhlasem DS Skupa Mladějovice

„V okolí Mladějovic máme několik významných stromů. Dvojčata princezny Hedviky, Břeňkův dub a Mladějovický dub. Jsou to velikáni, které lidé často míjí a ani o nich neví. My bychom anketou chtěli připomenout právě jednoho z nich," uvedl místostarosta Čejetic, pod které Mladějovice spadají, Jaromír Toman.

Mladějovický dub je dub letní, jeho stáří je asi 350 let a obvod jeho kmene je 700 cm. Do soutěže strom nominovala Markéta Kučerová společně s DS Skupa Mladějovice a SDH Mladějovice a obec Čejetice.

V pátek 30. června se v Mladějovicích natáčel medailonek, který místního finalistu v soutěži Strom roku 2023 představuje. Mladějovičtí při této příležitosti přivítali známého moderátora pořadu Zázraky přírody Vladimíra Kořena a strávili krásné dvě hodiny na natáčení.

Medailonek natočený na podporu Mladějovického dubu je i hezkým tipem na výlet:

Zdroj: Youtube

Podpořte strom svými hlasy

„Ve 22. ročníku ankety Strom roku je letos deset finalistů, pro které můžete hlasovat až do začátku října," uvedl za pořadatele ankety David Kopecký. Výběr vítěze probíhá výhradně elektronicky a z jedné e-mailové adresy lze hlasovat pro jeden strom. Své favority mohou lidé vybírat na www.stromroku.cz.

Hlasování začalo v pondělí 24. července v 8 hodin ráno a končí 8. října o půlnoci. Kdo získá titul Strom roku 2023, odborné ošetření a postup do evropského kola soutěže odhalí Nadace Partnerství 24. října, již tradičně na brněnské Hvězdárně a planetáriu.