Má cesta vedla ke kostelu sv. Martina, kde je možné vidět kamenný kříž, na návrší stojí nepřehlédnutelný barokní kostel sv. Jana Křtitele, kde se natáčela jedna ze scén pohádky Princezna ze mlejna od režiséra Zdeňka Trošky. Právě tady si brala Eliška za muže svého Jindřicha.

Vydal jsem se k němu po křížové cestě se čtrnácti kapličkami. Bohužel byly uzavřené, ale lidé si je budou moci jistě prohlédnout o Velikonocích. Cesta vede od děkanského kostela, podél rybníka Vraždy až ke zmiňovanému kostelu sv. Jana Křtitele, vedle kterého je i poustevna. Dál se dostanete až k židovskému hřbitovu.

K dalším památkám patří v Radomyšli stavení čp. 62 ve stylu selského baroka se slunečními hodinami a radnice na Maltézském náměstí, proti ní můžeme vidět sousoší Blahoslavené Panny Marie z roku 1860. Najdeme zde i rodný dům letce v zahraničním odboji plukovníka Jana Matějky s pamětní deskou.

Naproti, vedle polikliniky, je na domě pamětní deska historika Miloslava Novotného, zajímavý je i statek nálezce Rukopisu zelenohorského Jana Kováře, pod náměstím se pak nachází kaplička a pod ní rodný domek Dr. Bohumíra Lifky.

Je třeba vzpomenout také duchovního Norberta Fabiána Čapka a řadu dalších zajímavostí, které sami uvidíte, když Radomyšl navštívíte.

Stále ještě za novinku můžeme považovat i místní muzeum, které vzniklo ve středověké kurii, jež je pozůstatkem středověké tvrze z 2. poloviny 13. a 14. století. K vidění je tu nejen slavná vampýrka Radka, ale dozvědět se tu můžete i informace o dlouhé historii Radomyšle, o velkém pohřebišti, vampyrizmu i budově komendy. Nechybí ani expozice věnovaná krojům a historii místních baráčníků.

Jan Malířský, Strakonice