Centrum Volyně o víkendu opět ovládla tradiční pouť. Předehrou byla páteční diskotéka na koupališti. Akci pořádá město a vedle oblíbených stálých bodů programu letos nabídla jako novinku vystoupení mladých kapel na náměstí. Příznivci dechovky ovšem nepřišli zkrátka a jiné pódium bylo určeno právě jim.

Ve stáncích na náměstí se našla perníková srdce, pražené mandle, sýry a klobásy ze Slovenska i rukodělně vyrobené šperky. Tradičně se konala v chovatelském areálu výstava holubů, králíků a slepic, která se u mnohých nejmladších návštěvníků setkala s nadšeným ohlasem a ti straší si občas i koupili nějaký exponát, aby vylepšili chov.

Šumavský jarmark ukázal krásu tradičního řemesla.
Jak se dělají mejšláky a páteříky. Šumavský jarmark představil stará řemesla

V Malé galerii mohli lidé navštívit tradiční výstavu květin a obrazů. Obdivovat bylo možné lilie, mečíky, růže i další květy a mnohé i zakoupit. Obrazy vystavovaly Michaela Loudová a Eva Wernerová Malíková. „V sobotu přišlo asi 150 lidí, dnes už asi 130," spočetla narychlo pro Deník průběžná návštěvnická čísla Anna Mužíková v pokladně při vstupu do Malé galerie a dodala, že návštěvnost hodně záleží na počasí. „Pouť ve Volyni je pohyblivá, podle svátku svatého Vavřince,“ doplnila Anna Mužíková s tím, že výstava je tradičně spojena s poutí. „Přípravu výstavy vede Jiří Kovář,“ připojila Stáňa Skořepová, která pomáhala zájemcům třeba se získáním kontaktů na jednotlivé vystavující pěstitele květin. A dodala, že výstavu pořádá základní organizace Českého zahrádkářského svazu Martagon.

„Výstava se koná nejméně dvacet let. Vždy to byly květiny a obrazy. Bývala ve věži na radnici,“ připomněl Valentin Horba, který před dvaceti lety také jako malíř vystavoval.

Trhy na náměstí znamenaly i objížďku pro řidiče a pro toho, kdo se chtěl povozit na řetízkovém kolotoči, byly připravené atrakce pár kroků od náměstí.