"Rozbořil roh baráku a zastavil se až o taras a plot u souseda. Přežili jsme s mámou jako zázrakem. Kdybych byl jen o chvilku rychlejší, byl bych zrovna na cestě ke kolu a kamion by mě smáznul jako malinu. Nic by ze mne nezbylo,“ popisuje Václav děsivé okamžiky z pátečního rána. Jeho matka raději ani nechce moc mluvit, děsí se každé vzpomínky. „V místech, kde kamion narazil do domu, jsem měla postel. Bojím se tady zůstat, chci pryč,“ říká stará žena.

Kamion na náledí

Co se stalo? „Směrem od Blatné sjížděl do Lnář polský kamion. Bylo náledí a řidič v levotočivé zatáčce dostal smyk. Náklad mu otočil kabinu a natlačil ji na domek. Vše bylo dílem okamžiku,“ doplnil Informace starosta Josef Honz. Ukazuje přitom i na zadní část domu, kde je popraskaná omítka a některá okna. „Musela to být hrozná rána,“ dodává.

Jeho slova potvrzuje Václav Kastner. „Prach, vyvalené kameny, dráty ze zdi. Jako by byla válka,“ dodává.

Vachtova Šumavská fajfka Prachatice v Jiníně. Vítěz a zakladatel ŠPC Prachatice Václav Vachta.
VIDEO: Nacpat a zapálit. Nejlepší kuřák tahal dýmku déle než dvě hodiny

Pomoc v nouzi přišla takřka okamžitě. Elektrikářská parta provizorně zabezpečila zničené elektrické vedení, obec vypsala sbírku, začalo rychlé jednání s pojišťovnou. „V současné době je na veřejném účtu od lidí něco přes 160 tisíc korun,“ informuje starosta Josef Honz.

I když je domek opravitelný, Václav ani jeho matka v něm zůstat nechtějí. Za žádnou cenu. „Po tátově smrti jsem se stal věřícím. A vím, že tohle nebyla náhoda. Víte, narodil jsem se v pátek 27. srpna a v pátek 27. ledna jsem mohl být mrtvý. Musíme odtud pryč,“ je přesvědčený Václav Kastner.

Pomocné ruce

Díky pomoci obce, veřejné sbírce, rychlosti pojišťovny a ochotě člověka, který v nedaleké obci prodává rodinný domek, najdou oba lidé domov v místech, kde mají i své kořeny. Co ale bude s domkem, do kterého naboural kamion, zatím jasné není. Zajímavé ale je, že jde o stavení, kde už se odehrály čtyři podobné nehody.

Prostor mezi Maximem a Priorem rok 2007 ( dříve Labutí a Otavou).
Retro Strakonice. Vzpomínáte ještě na květinářství před Otavou a starou tržnici?

Podle čerstvé statistiky projede obcí Lnáře více než 160 tisíc vozidel měsíčně. Obci by mohla výrazně pomoci výstavba kruhové křižovatky, ke které už má podle starosty letos dojít.