Historii této investice ve výši cca 69 milionů korun přiblížila starostka Šárka Němečková. „Když jsem prohlížela zápisy z minulých zastupitelstev, tak první zmínka o postavení nové školky padla v roce 2017. Trvalo to tedy šest let,“ uvedla v úvodu svého proslovu.

Výstavbu nové MŠ si vyžádal především neudržitelný technický stav původní školy, která začala fungovat 31. května 1976. „Už ji nešlo neustále opravovat a spravovat. O to více si ceníme toho, co se díky přispění především lidí z Katovic podařilo. Díky jejich pomoci a ochotě má tahle školka srdce,“ dodala starostka.

Na lepší se rychle zvyká

Radost z nové budovy netajila zástupkyně ředitele a vedoucí MŠ Olga Himmerová „Je to obrovský posun a děti si tady za týden, co tady jsou, rychle zvykly,“ řekla. Rozdíly umí posoudit už jen proto, že sama jako dítě i pozdější učitelka původní školku zažila. „Bude se nám asi trochu stýskat, ale na lepší se rychle zvyká,“ dodala.

Výstavba školky začala především díky pomoci z kraje ve výši 15 milionů korun. Podle Šárky Němečkové to byl kromě touhy po nové školce rozhodující faktor.

Vodňany navštívil velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet.
Amerického velvyslance uchvátil pohled na vodňanský kostel a debata se studenty

Konkrétně jde o krajský investiční fond. Více o něm řekl katovický i krajský zastupitel a náměstek hejtmana Tomáš Hajdušek. „Jsem moc rád, že nová Mateřská škola v Katovicích je přímo čítankovým příkladem toho, jak má sloužit a pomáhat krajský investiční fond,“ řekl Tomáš Hajdušek. Tento fond vznikl na popud hejtmana Martina Kuby a má sloužit ke zlepšení života lidí v jihočeských obcí a vesnicích. „Naším cílem je motivovat lidi na vesnicích k tomu, aby neměli nutnost stěhovat se do velkých měst. Ne dávat 40 tisíc na opravu hřbitovní zdi. Tyto peníze mají sloužit na zlepšení života, budování škol a školek nebo obchvatů, které tak potřebujeme,“ dodal náměstek hejtmana.

Městys investoval ze svého 10 milionů korun, úvěr ve výši 44 milionů poskytla banka.

Výstavba nové MŠ začala v srpnu 2021. Má kapacitu 112 dětí, které mají k dispozici čtyři třídy, společný sálek, jídelnu, šatny či moderní sociální zařízení. Rodiče jistě ocení velké parkoviště před MŠ.

V této chvíli už je také rozhodnuto o osudu staré mateřské školy. Letos v srpnu dojde k její demolici, na jejím místě vznikne hřiště a prostor pro děti. Fungovala téměř 47 let.