Vernisáž zahájila majitelka galerie Olga Konvalinková představením vystavujících Jiřího Mášky a jeho hosta Jany Volkové, která studovala oděvní návrhářství a v posledních letech se věnuje i malování obrazů z nichž jeden je součástí výstavy.

Jiří Máška, který osobně celý večer moderoval, sice na úvod vyjádřil svoji nespokojenost s politickou situací a obavou ze ztráty svobody projevu za vedení současné vlády naší republiky, ale dál už vernisáž probíhala v kulturním duchu.

Kulturní program zahájil zpěvák, spisovatel a showman Pepa Nos písní Já jsem agent CIA….. „jsem hrozně ošklivej a hrozně zlej a čím jsem zlejší, tím víc jsem placenější“. S neapolskou písní O Sole Mio vystoupil strakonický rodák, zpěvák Stání opery Roman Škoda a sklidil oprávněně mohutný aplaus.

Proměny Strakonic.
Proměny Strakonic. První paneláky, výstavba Tržní a mostu přes Otavu v Ellerovce

Mezi jednotlivými vystoupeními probíhala losování o grafické listy a obraz Jiřího Mášky v hodnotě 50 tisíc korun, kterého se mohl zúčastnit každý, kdo při příchodu do galerie vhodil své jméno do připraveného koše. Šťastným výhercem obrazu byl Pavel Diviš.

Největší potlesk pravděpodobně sklidil imitátor Petr Martinák, který parodoval diskusi Miloše Zemana a Václava Klause na téma tvorba pana Mášky. přičemž Miloš Zeman díla chválil a Václav Klaus se vyjadřoval nespokojeně a kriticky. Za to, jak autenticky pan Martinák oba státníky napodobil, vysloužil si od publika salvy smíchu a na nakonec neutuchající potlesk.

Kulturní program zakončil Pepa Nos jednou novější písní Škůdci Země České a druhou starší z dob socialismu.