Pietní akt organizují vojáci z 25. protiletadlového raketového pluku, kteří tímto zvou širokou veřejnost k uctění památky válečných veteránů. „Vzpomínkový akt připomene jak druhoválečné veterány, kterých v současnosti v České republice žije kolem osmdesáti, tak i novodobé veterány, kterých je přes šestnáct tisíc a jejich počet stále narůstá,“ říká kpt. Jana Samcová, tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice.

Jan Vaňač.
Přežil války, koncentrák, ale „rudé“ vězení už ne

Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu. „Toto datum bylo stanoveno symbolicky a váže se k 11. listopadu 1918, kdy bylo poblíž města Compiégne podepsáno příměří na konci první světové války,“ dodal velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger. V novodobé historii České republiky je toto datum připomínáno od roku 2001.

Neodmyslitelným symbolem Dne válečných veteránů se stal květ vlčího máku. Původ má v básni V polích flanderských. Jejím autorem je kanadský lékař podplukovník John McCrae, který za první světové války sloužil v Evropě na západní frontě a psaním básní se snažil mírnit žal z utrpení, jež denně vídal na bojišti. 

Josef Budský.
Zachránil v zákopech syna vlivného muže