Jaké máte aktuální zprávy z řeckých ostrovů?
S ohledem na obrovskou katastrofu máme dobré zprávy. I když mnoho Čechů čeká na odlety domů, nikdo není v ohrožení života.

close Předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR a zároveň majitel strakonické cestovní kanceláře Ciao Ladislav Havel. info Zdroj: Deník/Petr Škotko zoom_in Předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR a zároveň majitel strakonické cestovní kanceláře Ciao Ladislav Havel. Máte kontakt s některými turisty?
Naše cestovní kancelář se zabývá poznávacími akcemi, pobytové záležitosti řeší jen na požádání nebo zprostředkovaně. V této chvíli máme na Rhodu dvě rodiny, ale naštěstí v úplně jiné části ostrova. Moje kolegyně jsou s nimi v kontaktu a stoprocentně víme, že jsou v pořádku. Mluvily s jednou z účastnic, která potvrdila, že mají aktuální informace z DROZDu (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí), takže mají dokonalý přehled. Na ostrově zůstávají. Co se týká Korfu, tam je jeden klient, který je také v pořádku a v úterý odlétá domů. Mluvil jsem s ním osobně.

Letíte z Budějovic na Rhodos? Počkejte, až vás Čedok kontaktuje
● Z budějovického letiště je první odlet na řecký Rhodos, který zachvátily ničivé požáry, plánován na 7. srpna.
● Odlety z Budějovic organizuje cestovní kancelář Čedok. Ta vyzývá klienty, kteří mají odlétat v příštích dnech a týdnech, aby nyní nezahlcovali telefonní linky či recepce hotelů a vyčkali na vývoj situace. „Pokud dojde k nějaké změně u odletu, budou klienti kontaktováni,“ uvádí cestovní kancelář Čedok s tím, že s ohledem na vývoj situace pravidelně aktualizuje informace na svém webu ZDE. „Zároveň prosíme klienty o trpělivost s ohledem na kapacitní přetížení telefonních linek a dalších komunikačních kanálů. Čedok maximálně posílil obsazení call centra, zároveň do postižené oblasti vysílá další delegáty. Nicméně s ohledem na mimořádnou situaci se předem omlouváme za vysoké zatížení našeho zákaznického centra,“ píše cestovní kancelář na svém webu.
● Klientům, kteří měli v pondělí 24. července odletět do postižených lokalit, nabídl Čedok bezplatnou změnu termínu nebo destinace, případně storna.

Co je DROZD?
Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Umožňuje účinně poskytovat aktuální upozornění k cestám a pobytu. V případě mimořádných událostí zastupitelskému úřadu napomáhá organizovat pomoc českým občanům.

Co je podle vás nyní nejdůležitější?
Rozhodně dostat všechny Čechy domů. Věřím, že se to podaří.

Jste o tom přesvědčený?
Ano. Ministerstvo zahraničí na tom pracuje ze všech sil. Konkrétně mluvím o Martinu Smolkovi, který přesně ví, co dělat. Osvědčil se i v době covidu. Já osobně mu zcela věřím.

Může požár na řeckém ostrově nějak poznamenat ekonomiku českých cestovních kanceláří?
Určitě ne. I když je Rhodos velmi vyhledávaná destinace, není jediná na světě. Navíc zkušené cestovky dokáží svým klientům rychle najít nová letoviska.

Zažil vy jste někdy podobnou situaci, jaká panuje na Rhodu?
Naštěstí ne.

Doporučení ministerstva
close Řecko se potýká s rozsáhlým požárem, červenec 2023 info Zdroj: ČTK zoom_in Řecko se potýká s rozsáhlým požárem, červenec 2023

● Ministerstvo zahraničí doporučuje necestovat do 12 oblastí řeckého ostrova Rhodos. Na jihovýchodě ostrova musely být evakuovány stovky českých turistů. Pokud nedělní repatriační lety (rychlá a efektiví přeprava osob zpět do vlasti) cestovních kanceláří nebudou stačit, pomůže armáda, uvedl premiér Petr Fiala.
● Jde o lokality Kiotari, Gennadi, Pylonas, Laerma, Lardos, Lindos, Kalathos, Malona, Asklipeio, Peukous, Massari a Charaki. Ministerstvo ale upozorňuje, že vysoké nebezpečí požáru platí pro celý ostrov.