Královská školka ve Strakonicích zahájila hodiny canisterapie. Nevíte, co si pod tímto termínem představit? Jedná se o metodu pozitivního psychosociálního a fyzio-rehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného psa (canis= latinsky pes).

Pomocí psa ovlivňujeme oblast kognitivní (poznávací), která zpracovává informace a přijímané smysly. U dětí pomocí pejska rozvíjíme také oblast tělesnou, tzn. jemnou (práce rukou) a hrubou (pohyb celého těla) motoriku. Pes také motivuje děti v oblasti řečové- opakování povelů, oslovování psa jménem. Děti, které nemluví, se na psa většinou smějí nebo dávají radost najevo broukáním a veselým žvatláním. V Královské školce nás navštívily fenky Malina a Rosie z chovné stanice Raspberry Kingdom a jejich majitelka Natálie Koutníková.

Děti si stavění mostů užily, na závěr dostaly i diplom.
V Královské školce ve Strakonicích stavěli mosty. Inspirací jim byl Karel IV.

Fenky přirozenou a nenásilnou formou motivovaly děti k aktivnímu trávení času. Do programu se zapojilo čtrnáct dětí různých věkových kategorií (1-4 roky). Jednalo se o úvodní lekci, šlo tedy hlavně o to, aby se děti fenek nebály a chtěly s nimi spolupracovat. Děti se seznámily se psí anatomií, „učily“ feny základní povely, za což je také náležitě odměňovaly psími pamlsky, česaly je a vodily na vodítku.

Majitelka fen, veterinární sestra Natálie Koutníková si vyzkoušela canisterapii ve školce úplně poprvé. Předchozí zkušenosti měla pouze s domovy pro seniory. Dle jejích slov se akce opravdu vydařila. Byla ráda, že se mohly zapojit jak děti, tak i paní učitelky.

Tímto článkem chceme slečně Koutníkové poděkovat za ozvláštnění našeho běžného programu a doufáme, že budeme moci navázat dlouhodobou spolupráci, nejen na pobočce ve Strakonicích.

Za zaslání článku a fotek děkujeme Žanetě Nešpůrkové