Podle výstrahy ČHMÚ se v pondělí od 17 do 23 hodin na celém území jižních Čech očekává ojedinělý výskyt silných bouřek, doprovázených přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny přes 30 mm, zesílením větru a menšími kroupami.

„Nejvhodnější podmínky pro tvorbu silných bouřek a zároveň největší dopady očekáváme v jižních Čechách i s ohledem na lokálně vyšší nasycení půdy v Pošumaví. V ostatních oblastech výstrahy budou podmínky pro bouřky méně příhodné, lokální problémy by mohly způsobit v zastavěných oblastech a ve městech,“ uvedl ČHMÚ na svém facebookovém profilu.

Ikonická Červená Lhota se stala dějištem jedné z nejmilovanějších českých pohádek. Víte, která to byla?
KVÍZ: Jižní Čechy filmové. Dokážete poznat, který film proslavil tyto lokality?

Během noci pak bude pásmo srážek postupovat dále k východu a projevy bouřek budou slábnout.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. (Zdroj: ČHMÚ)