Výstraha ČHMÚ pro Jihočeský kraj uvádí, že se ve středu odpoledne očekává ojedinělý výskyt silných bouřek. Doprovázet je může také silný vítr, kroupy a krátkodobý intenzivní déšť.

Josef Slavík z českobudějovické pobočky ČHMÚ uvedl, že ve středu odpoledne se na jihu Čech místy očekávají přeháňky a bouřky, a to ojediněle i silné.

Nejvyšší středeční teploty dosáhnou až 31 °C, ve vyšších polohách potom až 26 °C. Během odpoledne a večera podle jeho slov povane mírný vítr, který v bouřkách může přechodně zesílit. „V bouřkách se mohou vyskytnout silnější nárazy větru, kroupy a přívalový déšť,“ doplnil Josef Slavík.

Hasiče v noci zaměstnaly popadané stromy

Jihočeští hasiči měli kvůli bouřkám plné ruce práce už v noci z úterka na středu. Měli přes stovku výjezdů, všechny z nich k popadaným stromům. „Nejvíce jich bylo na Českokrumlovsku, 57, potom na Prachaticku, 29, a 17 výjezdů na Českobudějovicku. Na Jindřichohradecku, Táborsku a Písecku byl klid,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Podívejte se na náš slovníček bouřkových a dalších úkazů:

Oblaka Mammatus
Tornáda, tromby, blesky. Meteorologové vydávají varování, lovci bouřek jásají

Podobná předpověď jako na středeční odpoledne potom platí i pro noc na čtvrtek, bouřky hrozí dál. Noční teploty by v Jihočeském kraji měly dosáhnout až 20 °C.

Ve čtvrtek by se podle předpovědi ČHMÚ mělo více zatáhnout. „Místy bude občasný déšť, přeháňky nebo bouřky. Odpoledne od západu začne ubývat srážek i oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 24 až 27 °C, na horách 19 až 22 °C,“ uvedl ke čtvrtku Josef Slavík. Výhled pro další dny pak uvádí, že teploty budou opět stoupat, v pátek na 29 °C a v sobotu dokonce až na 37 °C.