Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje prezentovalo výsledky své práce z roku 2022. V loňském roce na území jižních Čech například výrazně poklesl počet vražd.
Mezi další témata, která představili ředitel jihočeských policistů brigádní generál Luděk Procházka, náměstek pro vnější službu plukovník Roman Bláha a náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování plukovník Stanislav Popel, patřily mimo jiné vývoj kriminality, nárůst kyberkriminality, problematika pořádkové policie, nasazení jihočeských policistů na zahraničních misích či počty dopravních nehod s jejich následky.
Jak zmínil ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka, jihočeští policisté dosahují stále perfektních výsledků. V loňském roce obsadili druhé místo v rámci republiky v objasněnosti trestných činů. „Je to krásné, dlouhodobě se držíme na bedně, což mě osobně velmi těší,“ podotkl.
Průměrně za den policisté na operačním odboru reagovali na 192 akcí, denně odbavili cca 205 hovorů na lince tísňového volání a průměrná rychlost dojezdu do místa mimořádné události se snížila na 10 minut 26 sekund. Zásahová jednotka loni byla nasazena ve 147 případech, zadržela celkem 54 pachatelů, z toho pět bylo ozbrojených.
Uvedl také, že na vzestupu v rámci celých Čech je kyberkriminalita. „Opravdu jde o trend, který hýbe celou republikou,“ konstatoval Procházka. Letos se proto hodlá jihočeská policie tomuto tématu věnovat podrobněji a zaměřit se na prevenci a osvětu veřejnosti pomocí projektu Kyber rádce.
Vrahy vždy vypátrají, už sedm let
V rámci nejzávažnějších trestných činů, tedy vražd, má jihočeská kriminálka od roku 2016 stoprocentní objasněnost. Za těchto posledních osm let se loni v jižních Čechách vraždilo nejméně, staly se pouze tři vraždy. (V letech 2016 a 2018 šetřili policisté pro srovnání sedm vražd, v roce 2019 a 2020 šest, v roce 2021 osm hrdelních skutků a v roce 2017 čtyři. Z devadesáti procent je vražednou zbraní nůž.)
Kyberkriminalita je na vzestupu
Trestná činnost jako taková se podle náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování Stanislava Popela začíná mírně zvyšovat. „Předchozí dva roky nám ale statistiku ovlivnilo období covidové pandemie, takže se dá říci, že se vracíme na původní čísla násilné a majetkové trestné činnosti. Největším problém je skutečně kyberkriminalita na fyzických i právnických osobách, denně máme v policejních svodkách čtyři až pět takových podvodů v internetovém prostředí,“ potvrdil.
Covid ovlivnil i trestnou činnost
Náměstek pro vnější službu Roman Bláha shrnul, že pořádkové policii přibylo trestných činů i přestupků, kterými se musela zabývat. „Během covidového období bylo protiprávního jednání logicky méně, a tak je nutné se dívat na roky předchozí, kde máme srovnatelná čísla. Přibyly nám logicky skutky nesoucí znaky domácího násilí, kdy byli lidé doma a třeba popíjeli alkohol, následně vznikaly potyčky a podobně,“ upozornil.
Zmínil také, že jižní Čechy jsou na 4. místě v počtu držených legálních zbraní, aktuálně má zbrojní průkaz přes 28 tisíc lidí, kteří disponují celkem 90 tisíci zbraněmi. „Je normální, že jedna osoba drží například deset i více zbraní, pokud se jedná o myslivce, či sportovního střelce,“ vysvětlil Bláha.