„Je to doba tvrdé práce a úsilí pomáhat lidem. Všem, kteří tak konají, patří veliké poděkování,“ říká ředitel úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Strakonice Ladislav Havel o domácí péči.

Co se za těmi třemi desítkami let ukrývá?
Službu nemocným, velmi často nesoběstačným spoluobčanům, považuji za nejvyšší stupeň lidského poslání. Za třiceti lety existence a činnosti domácí péče Českého červeného kříže ve Strakonicích vidím především velké úsilí a tvrdou, ale také vysoce odbornou práci celého kolektivu, který dlouhá léta budoval a dodnes rozvíjí svoji činnost tak, aby byla poskytovaná v co nejvyšší odborné kvalitě z pohledu medicíny a zároveň nabízela bezpečí a opravdu lidskou sounáležitost pro pacienty.

Tým se postupně prosazoval zejména po profesní stránce. U odborné veřejnosti jsme postupně a s naším velkým respektem získávali důvěru a spolupráce se tak začala rozvíjet. Poskytování zdravotní domácí péče se nám podařilo rozšířit po celém okrese Strakonice. Taková služba v regionu tenkrát nebyla běžně dostupná. Naším cílem je zajistit kvalifikovanou a zcela profesionální péči o osoby, které byly propuštěné ze zdravotního zařízení a poskytnout jim základní zdravotní péči v rámci jejich domácího prostředí. Do naší činnosti patří rehabilitace, aplikace léků, injekcí, infuzí, nácvik samostatnosti v pohybu. Samozřejmou a logickou součástí naší práce se stala i péče paliativní, která je zaměřená na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, které čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba a tišení bolesti či dalších příznaků nemocí, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké hluboce trápit a ohrožovat.

Jaké byly začátky?Zahájit výše popsanou činnost nelze mávnutím kouzelného proutku. Postupně jsme získávali respektované postavení sester v regionu. Skvělým způsobem spolupracujeme s lékaři i strakonickou nemocnicí, protože lékaři nám péči indikují. Museli jsme dokázat, že se na nás lékaři mohou plně spolehnout a že náš tým bude schopný kvalitní odborné péče o jejich pacienty právě dle indikací. Jasnou cestou k dobrému výsledku bylo a je průběžné vzdělávání, udržování trendů. Sestry mají za sebou specializační studia, studia bakalářských a magisterských programů v ošetřovatelství, jsou zcela samostatné a umí si poradit s každou situací. Limitováni jsme zpočátku byli nejen pomůckami a omezenými možnostmi dopravy – často na kole, na Babetě či vlastními auty ve vlastním oblečení. Dnes má každá naše sestra k dispozici služební vozidlo, letní a zimní oblečení, zdravotnickou brašnu kvalitně vybavenou pomůckami.

Veliký dík za rozvoj této služby náleží dlouholeté ředitelce strakonického Červeného kříže Heleně Mocové Linhartové a Haně Petrovcové, která byla odbornou zástupkyni společnosti. Děkujeme zároveň Marii Kadochové za vedení Domácí péče v roli její ředitelky, současné paní ředitelce Veronice Minaříkové přejeme hodně sil a chuti do další práce.

Co vůbec obnáší slova domácí péče?
Jde o komplexní ošetřovatelskou péči o pacienta v jeho vlastním domácím prostředí. Domácí péče umožňuje zkrátit dobu nutné hospitalizace a nepřerušit potřebný kontakt mezi pacientem a jeho lékařem či nemocnicí v kontinuitě léčení či doléčení. Domácí péče je nedílnou součástí moderního systému zdravotní péče v ČR. Naším posláním je zajistit ve vlastním sociálním prostředí pacienta takový rozsah a kvalitu potřebné péče, aby nemusel být hospitalizovaný. Tato péče zlepšuje nejen psychický stav pacienta, ale zároveň přispívá k rychlejšímu uzdravování, snižuje riziko komplikací. Zásadním pozitivem je samozřejmě trvalá podpora rodiny. Poskytování domácí zdravotní péče je pro pacienta zcela zdarma, je hrazená ze zdravotního pojištění.

Kolik lidí pracuje v domácí péči a jaké mají povinnosti?
Dnes se náš tým sester ustálil na počtu 12, poskytují odbornou zdravotní péči v domácnostech nemocných, kde aplikují odborné úkony, zaučují pacienty či jejich rodinné příslušníky v zacházení s pomůckami a přístroji, kompenzačními pomůckami, vedou zdravotní dokumentaci. Mimo zdravotní úkony se starají o provoz služebních aut, každé ráno a za každého počasí musejí vyjet ke svým pacientům. Nedílnou součástí týmu je i naše ekonomka paní Monika Dubědová, která se stará o veškerou agendu spojenou s provozem organizace a bez jejíž náročné „administrativní divize“ bychom jen těžko naši práci mohli vykonávat.

O kolik a jaké lidi se starají?
Každá sestra má denně různý počet pacientů, záleží na náročnosti úkonu, které u nich poskytuje. Může jich mít třeba “jen“ sedm, ale také třeba 16, pokud zajišťuje „jen“ jednoduché převazy, odběry krve a podobně. Péči poskytujeme pacientům různého věku a úrovně potřeb. Naše péče muže být poskytovaná od narození po přirozený odchod z našeho světa, staráme se o pacienty po operacích, trvale či přechodně imobilní pacienty po různých úrazech či mozkových příhodách. Měsíčně ošetříme okolo 300 pacientů.

Jaké mají vaše sestry vybavení?Každá sestra má brašnu s pomůckami pro dané úkony včetně jednoduchých přístrojů, jako jsou tlakoměry, oxymetry, glukometry, pomůcky pro převazy, spotřební materiál. Další, již složitější přístroje, máme pro poskytování náročnější péče. Jde například o infuzní pumpy, dávkovače léků, kyslíkové oxygenerátory, zvedáky pro imobilní pacienty, chodítka, antidekubitní matrace (proti proleženinám), pomůcky na polohování pacienta. Nejpodstatnější je ale erudice, zkušenost a chuť do práce.

V pondělí 19. února těchto 30 let oslavíte. Jaký bude program?
Pozvali jsme čestné hosty, reprezentanty společenského i profesního života ve Strakonicích. Slavnostní atmosféru podtrhnou i kulturní vystoupení ve spolupráci se sbormistryní Marcelou Mikovou a učitelem ZUŠ Strakonice Miroslavem Lukešem.

Jaká čeká domácí péči budoucnost?
Budoucnost naší práce je pro nás denní výzvou. Dobrý profit pacientů je závislý na naší dobré spolupráci s lékaři a zdravotníky, ale i na průběžné kvalifikaci našeho týmu v nejnovějších poznatcích medicíny. Budeme pokračovat a rozšiřovat spektrum poskytované péče tak, aby byla bezpečná a vysoce kvalitní. V současné veliké konkurenci si zakládáme na naší tradici a trvale dobrém renomé Českého červeného kříže jako prestižní mezinárodní organizace s celosvětovou působností. Velmi si zakládáme na vynikající spolupráci se strakonickou nemocnicí a se všemi lékaři v našem regionu, kterým za důvěru a synergii velmi děkujeme. Jde nám nejen o udržení naší značky kvality, ale zejména o serióznost našich služeb tak, aby byli naši pacienti v nejlepších medicínsky odborných, ale také příjemných lidských rukách. Nadále budeme poskytovat péči v širokém spektru úkonů a v nejvyšší možné odborné i sociálně orientované kvalitě v domácím bezpečí pro naše pacienty. Budeme i nadále dostupnou službou pro celé území okresu a naši péči budeme poskytovat sedm dní v týdnu, 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Obraťte se na nás.

Rád bych závěrem vyslovil úctu a poděkování všem, kteří kdy byli, a samozřejmě aktuálně jsou, součástí strakonického týmu Českého červeného kříže.