V následujících dnech je lze potkat ještě na Jindřichohradecku, Strakonicku, Prachaticku a na nenavštívených lokalitách Českobudějovicka či Českokrumlovska. Jejich práce skončí, pokud vše půjde podle plánu, ve čtvrtek 27. června odpoledne ve Velešíně. Na snímcích a videu lze vidět během kroužkování čápů proškolené ornitology v kvalitní lezecké technice, zejména Petra Waldmanna, Martina Kocábka a Pavla Procházku. Další členové tzv. skupiny Ciconiiformes Stanislava Chvapila zachycení na fotografiích jsou mimo jiné Josef Hodek a Martin Kulhavý.

Výborný čapí rok

Interaktivní mapu a podrobnosti o jednotlivých lokalitách lze najít na oficiálním webu projektu Čapí hnízda zde


Na většině hnízd je kolem tří až čtyř mláďat, všechna jsou letos už poměrně odrostlá. „Letos je výborný rok, viděli jsme velmi pěkná a už poměrně macatá mláďata. Lze tak říci, že čápi mají výborné životní podmínky. Byla mírná zima, mají dostatek potravy a vlivem globálního oteplování řada párů z Evropy nelítá do jižní Afriky, ale zimuje ve Španělsku,“ vysvětluje vedoucí skupiny Ciconniiformes Stanislav Chvapil.

Vlivem toho se i tito největší tažní brodiví ptáci vracejí a vyvádí potomky dříve. „První čápy jsme pozorovali na hnízdech už v únoru, protože mláďata například už ve Strunkovicích a Netolicích byla veliká, museli jsme je okroužkovat před měsícem, 4. června,“ dodává s tím, že nyní už jsou pravděpodobně letuschopná a nemusela by o ozdobu v podobě kroužku s číslem dobrovolně stát.

Zajímavosti z terénu

Výjimečně, jako v Milevsku na Písecku či Strýčicích na Budějovicku, našli kroužkovatelé i pět čápat. „Ve Strýčicích jsou čápi i na zajímavém místě, na kostelní věži, kolem je hřbitov. Tam jsme se dostávali za pomocí velké českobudějovické plošiny od hasičského záchranného sboru,“ přibližuje Stanislav Chvapil, který se jejich monitoringu a kroužkování věnuje přes 65 let.

Letos úplně poprvé černobílí fešáci zahnízdili a vyvedli potomky v Bukovsku na Českokrumlovsku. „Hnízdo je ve svahu na louce, kde je sloup a na něm jsme našli hned dvě mladé,“ zmiňuje s tím, že v lokalitě je i jedno další hnízdiště na elektrickém vedení, ale tam letos žádný pár neusadil, což se stává.

Na Táborsku se třicetimetrovému hasičskému žebříku nepodařilo dosáhnout jen na hnízdo v Balkově Lhotě. „Bohužel nám tam žebřík nestačil, takže tam máme jedno místo neokroužkované. Podle našeho místního zpravodaje je tam ale jen jedno mládě,“ uvádí sedmaosmdesátiletý ornitolog.

Na kulturním domě v Dolním Bukovsku o čtyři mladé pečuje jeden dospělý. „Druhý dospělec uhynul, vypadá to však, že péči zvládá a není nutné do hnízdění zasahovat. Z našich zjištění vyplývá, že je osmdesátiprocentní možnost úspěchu, tedy že čápata vykrmí jedinec. Mám záznamy, že i pět mláďat se dá zvládnout, záleží na okolnostech, stáří i intervalu potřeby potravy,“ podotýká.

Ornitologové mají dokonce informace i o úmrtí jednoho okroužkovaného čápa. „Bohužel, je to příroda. Jedno mládě ze tří ve Slavoňově na Písecku nepřežilo páteční silné krupobití,“ konstatuje Stanislav Chvapil.

Česká společnost ornitologická v celé republice k 23. červnu 2024 eviduje 1682 hnízd a hnízdních podložek čápů bílých, z toho jen na 530 letos nebyl pozorován žádný jedinec. Na 504 jsou malá mláďata, na 265 velká. Aktuálně má Chvapilova skupina okroužkováno na 104 kusů mláďat, nejen v jižních Čechách, ale i na Benešovku, Pelhřimovsku či Příbramsku.

Kroužkování čápů v jižních Čechách v neděli 23. června 2024. | Video: Deník/Lenka Pospíšilová

Počty okroužkovaných čápů v jižních Čechách:

Těmice-Oldřichova – 3

Nemyšl – 3

Slavoňov-Vesec – 2+1 (jeden okroužkovaný jedinec zahynul během pátečního krupobití)

Mirovice - 3

Mirotice - 3

Lnáře – 2

Strýčice – 5

Dubné – 1 (3 zemřeli)

Hluboká nad Vltavou – zahradnictví – 4

Ledenice – 4

Hluboká u Borovan – 4

Trhové Sviny – 3

Nové Hrady – 3

Benešova nad Černou – 1

Bukovsko – 2

Dolní Dvořiště – 3

Vyšší Brod – 4

Přídolí – 4

Tisová – 1

Chýnov - 3

Planá nad Lužnicí – 3

Budislav – 3

Dírná – 4

Soběslav – 3

Veselí nad Lužnicí – 4

Dolní Bukovsko – 3