„Je jasné, že v tomto suchu nic neroste a budeme asi rádi, když bude podzim štědřejší, ale záleží na vláze. I když se nám může zdát, že prší, v lese to znát není. Na víc místa, kam jsem loni chodil, jsou vykácená, dřevo odvezeno a veškeré klestí zůstává, takže se v lese nedá ani chodit. Jsem zvědavý, jak dlouho to tak zůstane,“ říká Jan Malířský.

Když nebyly houby, byly alespoň Drahonice

Když neuspěl s houbami, jel si Jan Malířský do Drahonic vyfotit alespoň pár zajímavých památek. První písemné zmínky o vsi jsou z roku 1248. Roku 1318 se zde připomíná Ctibor z Drahonic a roku 1374 ves koupili bratří Jaroš a Racek ze Štěkně.

Roku 1455 je zde připomínán Adam z Drahonic, purkrabí na Helfenburku. V obci je zámek z druhé poloviny 18. století. K dalším památkám patří návesní kaple Nanebevzetí Panny Marie, výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého u odbočky na Mladějovice, u odbočky na Albrechtice stojí výklenková kaplička sv. Vavřince a v obci ve směru na Bavorov stojí výklenková kaplička sv. Josefa, u nádherně opraveného zámku najdeme sochu sv. Václava.

Restaurování erbu a fotografie z historie památky.
VIDEO: Vzácný erb restaurátor doslova vytáhl z trosek. Má poutavou historii

V Drahonicích je známá zemědělská usedlost čp. 10 s klenutým vjezdem a stará kamenná tvrz. „Nyní získává pomalu novou fasádu usedlost při cestě do Bavorova, kam jsem jako kluk chodíval a vyhříval se na peci, pomáhal při žních a na poli popojížděl s koňmi. Říkalo se zde u Řežábků a hospodařil zde pan Strnad a s jejich synem Pepíkem jsem kamarádil. Přes ulici jsme měli strejdu Filaře, ke kterému jsme jezdili na víkendy a prázdniny. Kvůli nebezpečné zatáčce došlo k vykoupení domu a jeho zboření,“ dodává Jan Malířský.

Na závěr ještě přidává pár obrázků z lesa, zdejších památek a na závěr motýlí louku ve Strakonicích Na Ohradě.

Banner ženyBanner ženyZdroj: Jan Lakomý

Hledáme babičku, maminku a dceru.
Znáte hrdinky, o kterých by se mělo psát? Hledáme zajímavé ženy tří generací