Odměna v podobě barvených vajíček, v horším případě i ledová voda, čeká na koledníky při obchůzce na Velikonoční pondělí. Koledníky bylo možné vidět i v pondělí 1. dubna třeba na Dobré Vodě u Českých Budějovic.

Mezi skupinky koledníků se zařadili čtyři mladíci, kteří bydlí v Českých Budějovicích, ale pobývají často i u kamarádů na Dobré Vodě. Pomlázky koupili na vyhlášené dobrovodské pouti. Vysvětlili, že když je v Dobré Vodě pouť, jsou tu skoro pořád. Před polednem už měli jednu obchůzku za sebou. „Dneska už jsme byli koledovat od rána. Koledu máme nahoře u známých,“ uvedl za čtveřici Alois Dubský. „Sraz jsme měli ráno nahoře na pouti,“ doplnil Josef Vocásek, další ze čtveřice.

Velikonoční obchůzka s pomlázkou v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Šlehání neušly ani náhodné kolemjdoucí.Velikonoční obchůzka s pomlázkou v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Šlehání neušly ani náhodné kolemjdoucí.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Dole u Dobrovodského potoka ovšem schytali hoši i příděl ledové vody, když natrefili na skupinku dívek, u nichž koleda byla přijata s mírnou nevolí. Mokré oblečení ale třeba Antonínu Němečkovi nevadilo. „Dnes je horko,“ komentoval promočené tričko a džíny. Každý z mladíků měl jinou pomlázku. Václav Habich dokonce složenou ze čtyř. „Musel je ovšem trochu zpevnit. Lámalo se to, tak jsem na pomlázku vzal izolačku, aby to drželo,“ vysvětlil.

Velikonoční koleda patří ke zvykům dodržovaným přinejmenším na vsích po staletí. Nejbližší podobnou tradicí bude pálení čarodějnic a stavění májek v poslední dubnový den.