Jak sdělil Martin Sikora po 20 letech práce v korporátu a procestování světa, hledal místo, kde najde klid a pokoj, kdykoliv to bude třeba. „Hledal jsem místo, které mi poskytne možnost se vrátit k tradičnímu způsobu života, ale zároveň nabídne i komfort,“ vysvětluje úvodem.

Po třech letech pátrání konečně narazil na osadu nedaleko Blatné na Strakonicku. „Našel jsem tu přesně to, po čem jsem toužil. Lesy, pole i louky vhodné pro chov koní a ovcí, ale hlavně ticho a klid zaručující odpočinek,“ zmiňuje. Tento ráj od minulého roku nabízí k pronájmu i veřejnosti.

Historický objekt

Po zakoupení objektu se pustili do rekonstrukce, ta trvala přes šest let. „Jde o velkou stavbu, která byla několikrát přestavována, její historie se píše až do 17. století,“ dodává Sikora. Práce realizoval za pomoci místních řemeslníků a designerky Zlaty Voborské z Písku. „Vznikl objekt, který vyhoví i nejnáročnějším klientům. Zároveň se povedlo zachovat i původní prvky v kombinaci s moderním stylem a materiály z okolí,“ naznačuje Sikora.

Pošumavská maringotka funguje od roku 2020, užít si pár dní v nerušeném klidu na samotě uprostřed panenské přírody lze na Prachaticku.
Maringotky na Šumavě jsou balzám na duši. Jak vznikly a proč je lokace tajná

Dům je členěn do tří apartmánů s tradičními názvy, dva menší mezonetové Pastýřka a Čeledín mají kapacitu čtyři osoby, větší trojpodlažní Statkář ubytuje až sedm lidí. „Všechny tři prostorné apartmány jsou dotažené do posledního detailu, mají osobitý ráz a zaručují maximální pohodlí s nádechem vesnického luxusu. Každý z nich má vlastní vchod, takže hosté mají absolutní soukromí a ve společných prostorách je čeká sauna,“ prozrazuje, s tím, že jejich názvy vybírali podle historických zaměstnání v okolí.

Respektují přírody a její obyvatele

V první řadě je dle provozovatelů farma místem odpočinku, která existuje v co největší symbióze s okolím. „Areál je zařazen do nadregionálního bio centra, kde je také nejvyšší stupeň ochrany přírody, kvůli důležitým migračním trasám některých zvířat. Z toho důvodu chceme okolní přírodu, zvířata, ale i lidi, kteří v blízkosti žijí, co nejvíc respektovat. Proto také farmu pronajímáme jako tři apartmány, a ne celý dům dohromady,“ popisují bratři.

Rezidence Malše na soutoku řek v centru jihočeské metropole se skládá ze tří hausbótů krásných ženských jmen.
Apartmány v Budějovicích vyhledávají i cizinci. Ema, Marta a Lili kotví na Malši

Mračov je skoro samota ve stejnojmenné osadě. „Není tu žádný obchod a v celé osadě je jen jedna pouliční lampa, takže v noci je tu ticho a tma, což nabízí nezapomenutelný pohled na noční oblohu,“ usmívá se Martin.

Hosté všeho věku

Farma je vhodná pro různé lidi. „Každý si u nás něco najde, rodiny s dětmi zde mohou bezstarostně fungovat na obrovském oploceném pozemku, hrát fotbal, kulečník nebo se postaru houpat na houpačce na dubu za domem. Své si najdou i páry bažící po romantice mimo městský hluk a stres. Jezdí sem lidé i na relaxační a jógové pobyty, či důchodci, co dostanou pobyt jako dárek,“ vyjmenovává.

Průkopníci luxusního stanování tzv. glampingu v jižních Čechách v místní části obce Záboří na Českobudějovicku se i po 13 letech těší velké návštěvnosti. Otevřeli si také hospůdku a zvířecí park.
Dobčické rybníčky jsou oázou klidu. Občas zde návštěvníci vyvedou neplechu

Nabídka aktivit v okolí je také široká. „Nabízí se tu nespočetné množství možností, jak úplně vypnout a načerpat energii. V objektu je finská sauna pro šest osob s odpočívárnou, kterou klienti využívají asi nejvíce,“ zdůrazňuje Sikora.

Koně, ovce i turistické atraktivity

Součástí farmy je i rozsáhlý venkovní areál, kde se dá posedět, grilovat, či relaxovat u sklenky vína, nebo piva. „Přitom lze pozorovat koně za stodolou, či ovce, které lákají především nejmenší návštěvníky. V okolí je řada vyznačených turistických tras vedoucí do nedotknutelné přírody,“ dodává.

Objekt v místní části obce Drhovle, Mladotické Mlaky, který má pouze 26 metrů čtverečných obytné plochy, nabízí už tři roky hostům veškerý komfort.
Minimalismus v bydlení si lze vyzkoušet na Písecku. Tiny Vacation si zamilujete

Mračov patří pod jihočeskou oblast Blatensko, které je samo o sobě plné turistických a cyklistických cílů. „Abyste si okolí dobře prohlédli, nebudou vám stačit ani tři týdny. Najdete zde například hrad Rabí, Zvíkov, různé lomy, či přírodní rybníčky, kde se dá koupat,“ upřesňuje Sikora s tím, že na farmě je podle něj nejkrásnějším obdobím léto. „Většině klientů stačí bezstarostný oddych a nasávání letní atmosféry, organizace výletů není třeba,“ uzavírá. (lep)

Podívejte se i na další úžasné místo:

Šelmberský mlýn u Mladé Vožice.
V podhradí Šelmberku se nachází pohádkový mlýn. Má vodníka i rybník plný kaprů