A zájemců 
o jejich služby stále přibývá, dokonce postupně vznikla celá síť Mamma HELP center. Nejnovějším přírůstkem je pobočka v Českých Budějovicích, která se otevře 16. září.

U zrodu organizace v roce 1999 byla dnešní ředitelka sítě Mamma HELP center Jana Drexlerová. „Tehdy jsem končila léčbu u pana doktora Václava Pechy v Praze a měli jsme takový neformální spolek, scházeli jsme se s naším onkologem každý měsíc na pivu v hospodě. Byla to trošku recese, ale nakonec jsme tam vymysleli Mamma HELP," vzpomíná. V listopadu 1999 se uskutečnila zakládající schůze, o čtyři měsíce později bylo otevřeno první kontaktní centrum.

Cílem všech poraden Mamma HELP je pomoci ženám s rakovinou překonat problémy spojené s nemocí i léčbou a také působit aktivně v osvětě. „Chtěli jsme to dělat trochu jinak než ostatní pacientské organizace. Rozhodli jsme se pacientkám poskytnout větší prostor, aby k nám mohly přijít kdykoliv, a ne třeba jen jednou za měsíc na schůzku nějaké už dost uzavřené komunity. Mamma HELP centra jsou dostupná každému, nikdo se nemusí předem objednávat, každý může dorazit kdykoliv a čeká na něj laická terapeutka, která má dostatek času a osobní zkušenost s rakovinou," popisuje Jana Drexlerová.

close Logo. zoom_in Právě to, že v centrech působí vyléčené pacientky, je podle ní největší výhodou. „Klientky vidí, že jim porozumíme, že nám mohou říct cokoliv, že se nemusí ostýchat. Nehrajeme si na profesionálky, nejsme vystudované psycholožky, ale to hlavní, co nabízíme, je, že my žijeme. Opravdu skoro každá nově příchozí se na začátku zeptá, jestli jsem také byla nemocná. A já mohu říct, že ano, že jsem to zvládla a že je nás takových hodně. To jsou ty první naděje, které jim dáváme," říká Jana Drexlerová.

Terapeutky navíc mají na klientky dostatek času. Mohou se jim věnovat mnohem déle než profesionál, a mohou s nimi probrat prakticky jakékoli téma. „Když k nám žena přijde, zpravidla hned neřekne, co ji doopravdy trápí. Většinou začíná nějakým zástupným problémem, třeba se ptá, kde koupit paruku. Když si s ní ale sedneme, chováme se přátelsky a ona se cítí bezpečně, začne mluvit otevřeně," doplňuje Jana Drexlerová.

Nejvhodnější podle ní je, když pacientky přijdou hned po diagnostikování rakoviny. Terapeutky je pak mohou provést celou léčbou a postupně poradit s jednotlivými kroky. Pravidelné návštěvy však nejsou podmínkou, někdo může využít služeb Mamma HELP centra jen jednou, jiný opakovaně.

Není také nutné chodit osobně. Klientky mohou využít telefonický kontakt nebo poslat dotaz emailem. To podle Jany Drexlerové využívají často například dcery nemocných žen, které hledají informace na internetu.

Všechny terapeutky Mamma HELP center pravidelně absolvují školení, a aby se vyhnuly syndromu vyhoření, střídají se s ostatními a slouží každá jenom jeden den v týdnu. „Samozřejmě je těžké vracet se touto formou k nemoci, ale některým z nás paradoxně pomáhá. Jednou z cest, jak se naučit s tím strachem zacházet, je vytěžit z něj maximum. Já jsem si během let v Mamma HELPu uvědomila, že mě to hodně posiluje, i když jde o vážné a někdy velmi smutné věci," říká Jana Drexlerová.

Mamma HELP v Českých BudějovicíchČeskobudějovické Mamma HELP centrum začne fungovat 16. září. Sídlí na rohu ulic Štítného a Lannova třída, v prvním patře budovy. Otevřeno bude od pondělí do čtvrtka od 10 do 15 hodin. Telefonický kontakt: 385 515 031, 602 456 712.

Odborným garantem je Václav Janovský, primář onkologického oddělení Nemocnice České Budějovice, koordinátorkou Ludmila Kubátová.

Stejně jako do ostatních Mamma HELP center sem mohou přijít pacientky nebo jejich příbuzní pro radu, pomoc, individuální konzultaci. Všechny služby jsou zdarma. Není třeba se předem objednávat.

Vzniku centra v Českých Budějovicích velmi pomohly zdejší vyléčené pacientky. Jednou z nich je Ludmila Kubátová, která se stala koordinátorkou pobočky. „Začalo to tím, že tu byly ženy, které potkala nemoc  a ony zjistily, že jim chybí informace a mnohdy také někdo, s kým by si mohly popovídat. Po čase v nich uzrál pocit, že je potřeba dalším pacientkám tu cestu ulehčit," vysvětluje Ludmila Kubátová. A Jana Drexlerová dodává, že právě z žen, jež na vlastní kůži pocítily, že jim chybí pomoc, se posléze stávají nejlepší terapeutky.

Budějovická pobočka našla zázemí v budově na rohu ulic Štítného a Lannova třída. Otevřená bude od pondělí do čtvrtka od 10 do 15 hodin. „Kromě individuálních terapií tu ale budeme pořádat i programy pro ženy, které se chtějí scházet. Plánujeme přednášky, cvičení a podobně," říká Ludmila Kubátová.

Ta také už zaznamenala první kontakty od zájemkyň o budějovické Mamma HELP centrum, takže věří, že si sem cestu najde celá řada žen. „Myslíme si, že k nám budou jezdit ženy i z jiných měst, vnímáme se jako centrum pro celé jižní Čechy. Také počítáme s tím, že k nám lékaři pošlou nově diagnostikované pacientky," připomněla. Odborným garantem pobočky je  Václav Janovský, primář onkologického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Organizaci Mamma HELP navíc na podzim podpoří velká charitativní akce. „Když otevíráme nové centrum, potřebujeme samozřejmě další finanční prostředky. Jednak sháníme různé partnery a sponzory a také nám do cesty přišla zajímavá věc. Manžel jedné z nás vymyslel charitativní cyklistický závod pro Mamma HELP, který se pojede z Českého Krumlova v sobotu 4. října," popisuje Jana Drexlerová.

Do závodu se může zapojit kdokoliv. Startovné činí tisíc korun, přičemž celá částka se platí rovnou na účet organizace Mamma HELP. Závod účastníkům nabídne celkem tři různě dlouhé a různě náročné trati. Všechny startují v Českém Krumlově. Nejkratší měří 46 kilometrů, nejdelší 186 kilometrů. „Celý výtěžek půjde na naše centra, především to budějovické. Organizace samotné akce je plně hrazena z peněz sponzorů a finančních darů soukromých osob," doplnila Jana Drexlerová.

Kromě Českých Budějovic jsou Mamma HELP centra také v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Přerově, Zlíně a Plzni. Podrobné informace o službách, odkaz na on-line poradnu či publikace ke stažení najdou zájemci na webu www.mammahelp.cz.