Jak informoval tiskový mluvčí Celního úřadu pro Jihočeský kraj Emanuel Breicha, zabránili tak daňovému úniku ve výši 639 tisíc korun.

Domovní prohlídky
„V první fázi akce s názvem Fortuna provedli jihočeští celníci na Jindřichohradecku čtyři domovní prohlídky a sedm prohlídek jiných prostor a pozemků," uvedl Emanuel Breicha a pokračoval, že při zátahu zajistili 3924 litrů lihu bez kontrolních pásek, 307 litrů ovocných destilátů, 54 760 kusů cigaret bez platných tabákových nálepek a jedenáct kilogramů tabáku.

Část zátahu se odehrála 
v Dačicích, kde se pak několik dní o ničem jiném nemluvilo. „Bydlím asi padesát metrů od skladu, kam přijeli zakuklenci a vyndavali na rampu alkohol," popsal muž, který si tam chodí kupovat i cigarety a vždycky dostal s kolky.

Doplnil, že druhý den po zátahu už byl sklad zase normálně otevřený.

Test na metanol
„Již v průběhu prohlídek celníci alkoholické nápoje namátkově testovali na přítomnost metanolu. Využili k tomu mobilní Ramanův spektrometr, který umožňuje například rychle a spolehlivě detekovat závadný alkohol s nebezpečným obsahem metanolu i v uzavřené lahvi. Výsledky těchto testů byly negativní," sdělil mluvčí celního úřadu. Pokračoval, že v další fázi realizace trestní věci byly provedeny dvě domovní prohlídky a tři prohlídky jiných prostor a pozemků.

Zabavené zboží
„Také tyto prohlídky byly úspěšné. Svědčí o tom zajištění dalších alkoholických výrobků bez kontrolních pásek, alkoholických výrobků s kontrolními páskami, u kterých však nebylo prokázáno zdanění, destilačního zařízení, nelegálně držené zbraně a nábojů, dále pak omamných a psychotropních látek a prekurzorů," doplnil.

Krácení daně
V Dačicích se po zásahu celníků hovořilo také o zatýkání. Jak uvedl Emanuel Breicha, 
v souvislosti s potřebou provést další úkony v trestním řízení byly zajištěny tři osoby: „Jednalo se o Čechy ve věku mezi padesáti až šedesáti lety. Pokud se u nich potvrdí podezření například ze spáchání trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, mohou ve vězení strávit až osm let."