Čejetice – Komise soutěže Vesnice roku 2016 zavítala mimo Čejetic a Sudoměře i do Mladějovic, kde měl za úkol Vladimír Riederer připravit krátkou kulturní vložku. A co jiného si vybrat než Konopickou, kterou napsal mladějovický rodák Josef Janda, sběratel lidových písní, podle jehož originálního rukopisu Mladějovičtí představení hrají.

Čím jste reprezentovali obec Čejetice před komisí soutěže Vesnice roku?
My jsme zde na místním hřišti připravili ukázku Konopické, abychom komisi představili, co to ta Konopická vlastně je, protože ta se vyskytuje pouze tady u nás na Prácheňsku. Při představení zpívaly místní ženy a hrála Malá muzika Nauše Pepíka. Poté jsme jim tu připravili občerstvení.

Kolik lidí se do Konopické zapojuje?
Do Konopické se zapojuje běžně kolem 60 až 70 lidí, a protože tady u nás v Mladějovicích je přibližně 140 obyvatel, tak je to skoro polovina vesnice. Tomu se musí připravit náves a ostatní, takže se do toho zapojí skoro celá ves.

Byli místní ochotni pomoci s prezentací?
Ano, lidé tu byli ochotní se zapojit do programu. Měl jsem za úkol připravit tady kulturní vložku a neměl jsem problém s obsazením rolí.

Kdyby bylo na vás, na co byste použil získané dotace z výhry v soutěži?
Kdyby bylo na mně, rád bych je použil na opravu naší staré bývalé školy, kde máme divadlo, divadelní sál a Skupův koutek. A použil bych je na opravdu střechy. Při výročí 100 let divadla a 110 let hasičů v roce 2013 jsme školu zrenovovali z obecních peněz. Sál i jeviště jsme opravili a rád bych, aby se opravila i střecha, aby do těchto opravených prostor nenatekla voda, protože střecha je už dost stará.

Chtěli byste se přihlásit také příští rok do soutěže?
Přihlásili jsme se dva roky po sobě a pokaždé jsme získali nějakou stuhu. Takže já osobně bych byl rád, kdybychom příští rok získali Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí.

A co byste plánovali za program?
Program, který se představuje komisi, je prakticky každý rok stejný. Představuje se dění ve vsi. Máme poměrně pěkně zpracovaný snímek o celé vesnici včetně Čejeticí a Mladějovic. Opět bychom se rádi pochlubili a to hlavně Konopickou, protože je to taková rarita a hlavně u nás má tato hra tradici.