Labutě, koně, ale i exotickou korálovku v nedávné době odchytávali budějovičtí strážníci. Nejvíce výjezdů mají tradičně kvůli psům. Za celý loňský rok jich pochytali 526.„Jen za poslední týden jsme řešili tři odchyty psů, případ zraněného netopýra v domě na Zavadilce, kočky uvízlé v korunách stromů nebo zraněné poštolky, kterou přinesl nálezce uzavřenou v krabici," vyjmenovala mluvčí s tím, že na prvním místě pomyslného odchytového žebříčku se celoročně drží nejlepší přátelé člověka, psi. Za celý loňský rok jich prošlo rukama strážníků hned 526. To jsou z čistě statistického hlediska skoro dvě zvířata denně.

„Majitelé těchto volně pobíhajících psů celkově situaci podceňují. Často si neuvědomují, že se dopouštějí přestupku dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Za tento přestupek jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun," upozornila Věra Školková na možné finanční dopady nedbalé péče.

Velitel psovodů městské policie Martin Janeček našemu Deníku před časem řekl, že většinu psů se podaří odchytit takříkajíc na dobré slovo. Případně na drobné úplatky v podobě piškotů nebo jiných pamlsků. Menší část psů se bojí a utečou, další se chovají agresivně. „V takových případech se nám hodí odchytové a takzvané distanční tyče, v nejhorším případě máme i narkotika," zmínil Martin Janeček.

Labutě, koně, ale i exotickou korálovku v nedávné době odchytávali budějovičtí strážníci. Nejvíce výjezdů mají tradičně kvůli psům. Za celý loňský rok jich pochytali 526.

Většina případů končí šťastně shledáním ztraceného psa a jeho majitele. „Stává se často, že lidé přijdou do útulku a jsou šťastní, když tam psa najdou," poznamenal velitel psovodů. Taková chvíle je pro všechny radostná. „Je to příjemný pocit, když psa můžeme předat majiteli, zvlášť když je to do dobrých rukou," zdůraznil Martin Janeček s tím, že to bohužel není samozřejmostí. „Poznáte to třeba tehdy, když majitel přijde po dni, po dvou do útulku a první, co má, je tendence nařezat psovi za to, že utekl," vysvětlil a dodal, že taková „výchova" se míjí účinkem. Neposlušný pes se musí trestat hned, ne až s odstupem.