Při slavnosti zastřešené lineckým turistickým svazem byli mimo jiné zemský hejtman Josef Pühringer, starosta Klaus Luger, zakladatelé rejdařství Gisela Köcková a  Werner Wurm a další prominence. Friedrich Bernhofer, předseda představenstva společenství Donau Oberösterreich, zdůraznil, že spuštění luxusního plavidla na vodu je dalším krokem v projektu představování „modrého Dunaje" s jeho pestrou stránkou, tedy kulturou, přírodou a průmyslem zemského hlavního města.

Od 1. května do 5. října nabídnou Wurm + Köck denně kromě pondělka výletní zhruba stominutové plavby po Dunaji s odjezdy v 11, 13 a 15 hodin za 13,80 eura. Od 1. do 4. května budou uspořádány jako rodinný speciál s programem, mj. se startem balonu z paluby, a děti nebudou platit nic. Atraktivní nabídkou jsou také plavby z Lince do Pasova s odjezdem ve 14.20, které stojí 26 eur. Návrat hromadnou dopravou ve stejný den ale už není možný.

Wurm + Köck vozí turisty po Dunaji už 40 let. Každoročně jejich služeb mezi Řeznem a Vídní využívá na půl milionu lidí.

Na snímku ze křtu jsou zleva starosta Lince Klaus Luger, Florian a Margit Noé z rejdařství Wurm + Köck, zemský hejtman Josef Pühringer a kapitánka Susanne Reinoldová.

Parkovala v omylu

Politička se spletla ve vlastním městě.Ředitelka veletrhů a poslankyně hornorakouského sněmu za lidovce Doris Schulzová si zaplatila ve Welsu v Rainerově ulici parkovací lístek na dvě hodiny a po krátkém vyřízení své záležitosti přejela do ulice U Lidových zahrad, kde zaparkovala při jižním kraji. Když se po nákupu v centru vrátila, našla na skle lísteček s pokutou– stála v jiné, krátkodobé, zóně parkování, což netušila. Ta dlouhodobá je totiž jen na druhé straně ulice… „Musím teď zaplatit 21 eur, přestože jsem už předtím uhradila euro parkovného," říká v deníku OÖN. „I když je to právně v pořádku, nerozumím tomu, proč takové stání ve Welsu není posuzováno přiměřeně." Její zakoupený parkovací lístek by platil ještě hodinu, ovšem jen přes ulici… Na hlídací službu se nezlobí, ta prý koná jen svou službu, ale městský referent pro dopravu Gerhard Kroiß prohlásil, že u Lidových zahrad by se konečně měla zavést jednotná parkovací taxa.

Sousedé zbohatli

Finanční majetek rakouských domácností loni dosáhl 498 miliard eur, o 1,4 procenta víc než předloni. Držely v hotovosti 19,8 miliardy, o 0,6 miliardy víc. Rodiny loni nabraly závazky 1,3 miliardy eur a jejich celkové dluhy činily 165 miliard.

Pochybná odvaha

Pasovský deník PNP se znepokojením píše o nové „zábavě", která se rozmáhá i v Bavorsku mezi mladými děvčaty. Jde o fenomen tzv. „selfie", fotografování se tzv. handykamerou v kolejišti před přijíždějícím vlakem.  Snímky jsou potom umisťovány na sociální sítě. V roce 2011 to v Memmingenu jedna dívenka zaplatila životem, ale případů přibývá. Aktuální případ je z dolnobavorského Altöttingu. Tři 13leté vstoupily v sobotu před Velikonocemi do kolejiště mezi Altöttingem a Tüsslingem, aby se vyfotografovaly prý na důkaz přátelství  i v nebezpečí. Podle jiných jde o důkazy přátelství tak nekonečného a nerozlučného jako koleje… . Strojvůdce je zpozoroval včas, trať byla uzavřena  a přivolaná policie našla dívky ještě stále v kolejišti. „Byly poučeny a předány rodičům, kteří byli ,volnočasovým´ počínáním svých ratolestí taky překvapeni," píše PNP.  „Trestněprávně se vzhledem ke svému věku nemají děti čeho obávat. Protože ale kvůli incidentu muselo být na krátkou dobu uzavřeno celé nádraží, mohly by dráhy na rodičích vymáhat náhradu škody."

Podobné případy zpracovává jen freyungská policie průměrně jednou měsíčně. Pár dnů před altöttingskou událostí se stala obdobná u Pfarrkirchenu.

Primátor Dupper narazil první sud.Veleveletrh

V Pasově byl zahájen tradiční Májový jarmark, který potrvá do 4. května. Otevřel jej průvod 450 vybraných krojovaných účastníků, ostrostřelců, sportovců a členů dalších spolků, čestných hostů i turistů ze zahraničí - například také 27 Australanů –z centra do Kohlbrucku za vyšňořeným pivovarským vozem. Jarní veletrh v Pasově, to je slávy!Ve veletržním „Dultstadlu" pak primátor Jürgen Dupper třemi přesnými ranami narazil oficiálně první sud.

Drahá místa

Nejdražší nájmy v celém Německu platí obchodníci v mnichovské Kaufingerstraße. Za metr čtvereční tu pronajímatelé průměrně chtějí 350 eur měsíčně. V Berlíně (Tauentzienstraße) a ve Stuttgartu (Königstraße) stojí metr kolem 330 eur. „V evropském srovnání je to ale ještě výhodné - obchodníci na Old Bond Street v Londýně platí v průměru 908 eur, na Bahnhofsstraße v Curychu 649 eur," píše PNP. Průzkum srovnával nájmy na 42 nejznámějších „nákupních mílích" Evropy.

Učit jen bez závoje

Muslimská učitelka nesmí při vyučování v bavorské škole nosit závoj. „Tento zákaz neomezuje právo na svobodu výkonu víry nepřípustným způsobem," řekl nejvyšší bavorský správní soud. Rozhodnutí odůvodnil tím, že závoj, který zakrývá obličej až na oči, překáží ve stálé – i nonverbální – komunikaci při výuce mezi učitelem a žáky, dodal pasovský list PNP.

Kukačky se proletěly

Kukačka s vysílačkou.Po několika tisících kilometrech letu se vrátily dvě bavorské kukačky do svého starého hnízdiště v okrese Řezno, uvedla PNP. Bioložka Friederike Herzogová ze zemského svazu ochrany ptactva vybavila loni v dubnu desítku těchto ptáků satelitními čipy a sledovala jejich letovou trasu  do Afriky a zpátky. V Německu kukačky zůstávají jen dva až tři měsíce. Nyní na začátku hnízdění jich je v SRN asi 100 000. V uplynulých dvanácti letech se jejich populace zmenšila o asi jedenáct procent.

„Podobné projekty rozvinuli i v Británii a Skandinávii. Vědci při nich zjistili, že ptáci mají velmi podobné trasy, ačkoliv létají sami a většinou v noci. Průměrně absolvují 7000 až 9000 kilometrů," dodává PNP.