Chvíli před půlnocí z pátka na sobotu začal hořet hotel Kuba. Zasažena byla starší část objektu o čtyřech nadzemních podlažích. Hořela střecha a třetí podlaží. Došlo ke zhroucení střechy a zničení 3. podlaží.

"V hotelu nebyli žádní ubytovaní, jelikož je hotel v mimosezonním období. Uvnitř byly tři osoby, které se samy evakuovaly před příjezdem hasičů. Zasahovali profesionální hasiči z Vimperka, Prachatic, Č. Budějovic (velkokapacitní cisterna) a ze Sušice v rámci mezikrajské pomoci a dále jednotky SDH Volary, Stachy, Zdíkov, Nová Pec, Strážný, Borová Lada, Horní Vltavice a Srní. Celkem byly u požáru 4 profi a 8 dobrovolných sborů a celkem 15 cisteren a 3 automobilové žebříky. Celkem přes 50 hasičů. V 1:49 hodin byl vyhlášen 3. stupeň poplachu. V půl třetí byl požár pod kontrolou, dohašování stále ještě probíhá. Kolem desáté dopolední bylo na místě ještě pět cisteren z Prachatic, Vimperka, Horní Vltavice a Nové Pece," informovala o požáru v Kubově Huti tisková mluvčí krajského HZS Vendula Matějů.

"Shořela střech a podkrovní patro, spodní dvě patra jsou promočená po zásahu hasičů. Jedna osoba se nadýchala kouře a byla ošetřena. Škoda je předběžně odhadována na 5 milionů korun. Hasiči uchránili levou část objektu v hodnotě kolem 20 milionů korun.V současné době je na místě krajský vyšetřovatel, který zjišťuje příčiny požáru," informoval o situaci dnes dopoledne operační důstojník krajského HZS.

"Shořela část nejstaršího ubytovacího a stravovacího objektu v naší obci. Hlavní však je, že se nikomu nic nestalo, v hotelu byla jedna slečna, která ho stačila opustit," informoval o požáru kubovohuťský starosta Zbyněk Klose s tím, že se hotel skládá za dvou objektů, které nejsou spojeny střechou. "Shořela střecha starší části objektu. Zkoušel jsem kontaktovat zástupce majitele objektu, ale zastím se mi to nepodařilo. Samozřejmě je požár velkou nepříjemností a uvidíme, jak se bude dál postupovat. Je třeba rychle jednat. Střecha je pryč, objekt je nyní hodně promáčený a přichází zima. To spojení je hrozné," doplnil Z. Klose a vrátil se ještě k dnešní noci: "Hašení bylo hodně složité, protože je objekt vysoký. Foukal navíc velký vítr a největší pomoc pak byla po vytažení výsuvných žebříků, kdy se hasiči dostali blízko ohni. Musím ještě vyslovit velký dík hospodskému z jiného podniku Jaroslavu Mertlíkovi, který vytvořil zázemí pro všechny, kteří se na zásahu podíleli. Dělal pro ně teplé nápoje a jídlo, aby si mohli oddechnout."

Jaroslav Mertlík, který v Kubově Huti provozuje restauraci a potraviny, se promtně ujal pomoci při zásahu. Pro zasahující hasiče vytvořil ve své provozovně zázemí, kde se mohli ohřát a načerpat sil. "Bylo tady asi dvacet hasičských aut a přes padesát hasičů. Měl jsem tady vnuky, kteří mi pomáhali dělat pro hasiče obložené chleby a horký čaj. Počasí bylo hrozné, do zásahu jim pršelo a foukal silný vítr. Byli celí zmáčení, tak jsem jim otevřel restauraci, aby se měli kde průběžně sušit. Musím je všechny pochválit, dělali svou práci výborně. Objekt je ale zčásti vyhořelý a ze druhé promáčený od vody. Bude asi těžké teď s přicházející zimou s tím něco udělat," uvedl k noční akci Jaroslav Mertlík.

Určitě není bez zajímavosti, že objekt tohoto hotelu shořel již jednou za první republiky. "Tehdy se to podařilo za rok dát znovu dohromady," připomněl starosta Zbyněk Klose informaci z historie obce.