Pietní místo v Letech u Písku, kde za války stával koncentrační tábor pro Romy, včera v poledne opět zaplnili lidé, kteří považují za důležité památku obětí holokaustu připomínat. Mnozí vězni zde zahynuli, další skončili v plynových komorách v Osvětimi.

Byli zde politici, velvyslanci i zástupci občanských sdružení a aktivit, mezi nimi Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu v ČR sdružujícího bývalé romské vězně nacistických koncentračních táborů a pozůstalé po obětech. „Matce tu zahynul otec a ona zde přišla i o první dítě," řekl Čeněk Růžička s tím, že o tehdejší době málo víme.

„Už před čtyřmi lety jsem otevřel otázku absence systematického odhalování a zveřejňování příčin a důsledků toho, co se Romům a Sintům za nacismu stalo," pokračuje Čeněk Růžička, který si myslí, že vztahy Romů s českou většinou jsou stále zatíženy intenzitou škodlivých předsudků. Čeští historici by se mohli zajímat, jak se odehrávalo zatýkání romských rodin českými četníky, co jim bylo zabaveno a nebylo vráceno nebo jak probíhala spolupráce českého protektorátního ministerstva vnitra s nacisty při pronásledování Romů.

„Stále nevíme, za jakých okolností docházelo v Sudetech k popravám Romů a co se stalo s 2500 Romy a Sinty, kteří na situaci na podzim 1938 nestačili zareagovat a zůstali v odtržených Sudetech. O nebezpečí deportací do koncentráků se od sudetských Němců nedozvěděli, navíc až na pár jedinců neuměli číst ani psát. Romské oběti ze Sudet se ale ve statistikách obětí holokaustu neobjevují. Na druhé straně je třeba zabývat se statečnými Čechy, kteří považovali Romy za lidské bytosti a za války je ukrývali," dodává Čeněk Růžička.

Duchovní slovo a modlitbu pronesl při pietní akci kněz Vojtěch Vágai. „Připomněl jsem milosrdenství a jeho aplikaci do našich životů a tohoto světa," říká kněz s tím, že kromě modlitby můžeme pomoci, když na oběti nezapomeneme a zachováme důstojnou pietu místa, aby se tyto události již neopakovaly. „To ale vyžaduje od každého z nás konat dobro nad rámec očekávání ostatních," dodal kněz.