VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů v lese chtějí vařit „grafitový rum“

Pasov - Rodinná palírna Penninger v Hauzenbergu (okr. Pasov), založená v roce 1905, se chce přestěhovat do Waldkirchenu a na jaře tam začít stavět nový lihovar s návštěvnickým centrem.

28.1.2018
SDÍLEJ:

Penningerů chystají inovaci.Foto: Deník/repro PNP

Ředitel a společník Stefan Penninger řekl, že součástí bude i pražírna kávy, snad prý první v tomto městečku. Vyrábět má pro vlastní kavárnu a pro zákazníky s sebou.

„V těchto dnech dále Penninger přináší na trh nový produkt - ,Graphit Rum´, karibský rum z Bavorského lesa,“ píše PNP. „Jakkoliv to zní komicky, je to vlastně docela jednoduché. Nakoupí rumové destiláty z Barbadosu, Guayany a Trinidadu, Jamajky, Panamy a Dominikánské republiky, a v Bavorském lese je smíchají do takzvaného ,blendu´, aby jim dodali ,jedinečný, setrvávající chuťový zážitek´. Tak se prý vracejí ke staré penningerovské tradici. Už v padesátých letech prodávali horníkům z grafitového dolu Kropfmühl po tvrdé práci aromatický ,jamajský rum´. Proto také bude na láhvi nového produktu název Graphit-Rum a obrázek havíře…“

177 zmizelých za humny

Zemská kriminálka v Horních Rakousích eviduje 177 dlouhodobě nezvěstných, některé už desetiletí, informuje deník OÖN.

Mezi nimi jsou i Andreas Leitner (na dolním snímku) a Maximilian Baumgartner (nahoře) z Mühlviertlu, o jejichž příběhu jsme na webu Deníku opakovaně informovali. Zmizeli 12. září 2015 směrem k české hranici. Před třemi měsíci vypsala policie odměnu 10 000 eur za informaci, která by vedla na jejich stopu. „Dosud nám nedošlo žádné upozornění,“ říká v listě šéf odboru Thomas Löfler. „Je to velmi neobvyklé, absolutně výjimečný případ…“

Policie rekonstruovala poslední hodiny před jejich poslední cestou. Automobilový technik a truhlář se onen pátek večer sešli s dalšími dvěma kamarády u Maximiliana doma ve Zwettlu an der Rodl na pivo a něco ostřejšího. Známí se kolem půlnoci rozloučili, Andreas ještě zůstal. Krátce nato zavolal Maximilian sousedce, aby se stavěla na drink, a ta odmítla. Kolem 2.30 muži nasedli do Maximilianova starého citroënu s poznávací značkou UU 883 DP.

Nápadné auto s černě lakovanými dveřmi údajně viděl svědek kolem čtyř hodin ráno na parkovišti v centru Vyššího Brodu. Povšiml si prý i dvou „dobře naložených“ mužů. To by měl být poslední moment, kdy byli přátelé spatřeni. Pak už o nich nikdo neví.

A jsou i starší případy pohřešovaných. Roland Guttenbrunner oúustil v tichosti v roce 1991 dům rodičů ve Freistadtu a zmizel beze stopy. Nejstarší hledaný je Hornorakušan narozený v roce 1936, který zmizel 13. prosince 1968.

Počet nezvěstných v Horních Rakousích se loni zvýšil o 38. Posledním případem je 50letá žena z okresu Linec-venkov, která odešla 20. listopadu. Policie dostala v minulém roce 2076 oznámení pohřešování, většina se ale rychle vyřešila – zpravidla návratem „ztracenců“ domů. V roce 2006 jich bylo v zemi nahlášeno 800, v roce 2010 kolem tisícovky. Z loňska zbylo 38 lidí, o nichž se neví nic. Z toho je 29 běženců, zpravidla nezletilých bez doprovodu, kteří už jsou podle Löflera možná v jiném státě.

„Říšští občané“ zlobí

Německá policie eviduje za minulý rok 771 politicky motivovaných trestných činů tzv. „říšských občanů“, z toho 619 dokončených a 152 ve stadiu pokusu, píše PNP. Většina připadá na Bavorsko (314) a Severní Porýní-Vestfálsko (71). Rejstřík sahá od propagandistických deliktů a odporu proti výkonné moci přes vydírání a nedovolené držení zbraně k poškozování cizí věci, ublížení na zdraví a žhářství. 116 skutků mířilo proti úředníkům a voleným činovníkům, zpravidla formou útisku nebo urážek.

Úřad pro ochranu ústavy vychází z asi 16 500 příslušníků scény „říšských občanů“ a tzv. „samosprávců vlastního majetku“. Mezi nimi je asi 900 pravicových extrémistů. :

Víc odškodní nevinné?

Bavorsko tlačí na zvýšení odškodného lidem, kteří nevinně seděli ve vězení, informuje PNP. Od roku 2009 je to paušálně 25 eur za den. V listopadu diskutovali zemští ministři spravedlnosti o zvýšení, ale nedohodli se. Mluvčí bavorského ministerstva uvedl, že nynější částka už není přiměřená a jeví se stále víc příliš nízkou. Zvýšit ji ale je v kompetenci spolkové vlády.

Dolní Sasko například loni vyplatilo 54 nevinně uvězněným 240 000 eur, pokračuje list. Výši odškodněného v Bavorsku prý mnichovské ministerstvo nemohlo sdělit.

Koupí si lékaře pro venkov?

Od 1. února budou studující medicíny dostávat od bavorského ministerstva zdravotnictví měsíčně 600 místo dosavadních 300 eur, pokud po studiích absolvují praktika odborného lékaře na venkově a pak tak ještě budou alespoň pět let pracovat, píše PNP. Podle ministryně zdravotnictví Melanie Humlové je těchto stipendistů zatím 117. Je to jedno ze tří opatření, která mají zajistit venkovu dostatek lékařů. Dalším je státní finanční podpora praktických a odborných lékařů, kteří se usídlí na venkově. Od zimního semestru 2018/19 má být pět procent studijních míst vyhrazeno pro zájemce, kteří se zaváží k práci v oblastech s nedostatkem odborníků.

Ochrnutý v hlavní roli

Samuel Koch (30), který ochrnul při nehodě v přímém vysílání televizního soutěžního pořadu Vsaďte, že… v roce 2010 při pokusu přeskočit „na pérech“ proti němu jedoucí auto řízené jeho otcem, si zahrál hlavní roli mladíka Svena postiženého svalovou dystrofií ve filmu „Tam venku v mé hlavě“. S kolegou Nilsem Hohenhövelem (22), který hraje jeho opatrovníka v rámci dobrovolného sociálního roku, byli nominováni v kategorii nejlepších mladých herců na festivalu v Saarbrückenu. Při ocenění řekl, že jeho postižení mu nikterak nepomohlo k přesvědčivému zvládnutí role. „Trvale, téměř denně, mi říkali, že se nesmím tolik hýbat,“ prohlásil.

Hraje mladíka odkázaného stále víc na pomoc druhých, zaměstnává se očekávanou brzkou smrtí, ale zvládá situaci vlastním způsobem – vytvořil si cynický mikrosvět, kterým ostatním vadí, poslouchá naplno Bachovy chorály, slaví s dalšími skurilními obyvateli útulku party, při kterých se pije a kouří, atd. Do toho přichází opatrovník Christian zapálený pro pomáhání, a samozřejmě narušuje i intimní oblasti Svenova života. To vyžaduje důvěru, ale Sven Chrisovi odmítá nejen sprchování, ale i krmení. Těžká je i vzájemná komunikace, protože žádný z nich nechce zpočátku o sobě cokoliv říkat. Nakonec se sblíží, ale i nové přátelství je vystaveno zkoušce, když se Sven svěří s tajemstvím, které opatrovníka uvádí do těžkého střetu zájmů – má jít o mrtvou ženu…

Podle anotace filmu se režisérce Eibe Maleen Krebsové podařilo „jaksi mimochodem“ klást velké otázky: Jak dlouho je život ještě hodný žití? Kdy by měla být eutanasie povolena? Kolik mohu, chci a musím ze své intimní sféry odevzdat v případě nemoci? „Odpovědi na tyto otázky film ale nedává, a tak je to dobře,“ končí kritika „filmu absolutně hodného zhlédnutí, který jde hluboko pod kůži“, v němž intimitu omezeného světa pacienta zdůrazňuje i to, že se celý odehrává v jedné místnosti, v malém Svenově pokoji.

Na snímku je Samuel Koch ve filmové roli.

Autor: Vladimír Majer

28.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Agenturní zaměstnávání, krátkodobé na 3 měsíce. , Náplň práce: Organizace skladu a skladování zásob. Skladníci řídí, obsluhují a monitorují vysokozdvižné vozíky a podobná zařízení pro přepravu, zdvihání a skladování palet se zbožím. Přeprava zboží, materiálů, zařízení a jiných předmětů na pracoviště a přemístění hotových výrobků., Požadujeme: dobrý zdravotní stav., Prašné prostředí, horko., KONTAKT: Khalus Andriy, tel.: 775485817, e-mail: Futov.n@seznam.cz, osobně po telefonické domluvě, jednání s uchazeči 1 den v týdnu, v místě výkonu práce od 11:00 do 13:00. Pracoviště: Praim-work s.r.o. - pracoviště, Heydukova, č.p. 314, 386 01 Strakonice 1. Informace: Andriy Khalus, +420 775 485 817.

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci zpracovatel masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Práce v chladu, fyzicky namáhavá práce (zvedání beden, zpracování drůbeže), KONTAKT: telefonicky v době od 9-15hod., Drahun Volodymyr, tel.: 776513442. Pracoviště: Silos.km. s.r.o. - pracoviště vodňanská drůbež a.s., Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Volodymyr Drahun, +420 776 513 442.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výroba sýrů, zpracování výrobků z mléka, KONTAKT: telelfonicky v době od 8:00-16:00 hod., Blažečka Libor, tel.: 725003241, e-mail: info@farmadivis.cz. Pracoviště: Josef diviš, 386 01 Strakonice 1. Informace: Libor Blažečka, +420 725 003 241.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 18 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě asistent/ka manažera. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŘP výhodou, kvalifikované zaškolení, práce se stávajícími klienty, možnost individuálního nastavení i pro ženy na MD., Zaměstnanecké výhody: zvýhodněný operativní leasing, slevy u partnerů, KONTAKT: Královec Kramlová Eliška, tel.: 775 930 582, e.mail: Eva.tomsovicova@ceskapojistovna.cz. Pracoviště: Česká pojišťovna a.s. - pobočka strakonice, Holečkova, č.p. 418, 386 01 Strakonice 1. Informace: Eliška Královec Kramlová, +420 775 930 582.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Ilustrační foto

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Gulášiáda ve Stříteži příjemně překvapila

Střítež – Romantická vesnička nedaleko známých Hoštic zažila v sobotu 14. června velkou událost. Již po šesté ji pořádalo zahradnictví Střítež Boškovi a z původní oslavy pro přátele a známé se stala akce, za kterou by se nemuselo stydět žádné okresní město.

OBRAZEM: Historickým centrem Písku kroužili cyklisté

Písek - 4. ročníkem pokračovalo v neděli 15. července atraktivní MTB kritérium Okolo hradeb, kterého se i tentokrát mohly zúčastnit cyklisté všech věkových kategorií. Ti nejmenší zůstali na Velkém náměstí, jezdci od patnácti let výše si pak užívali krásný okruh vedoucí historickým centrem města okořeněný stoupáním od Městské elektrárny k Putimské bráně.

OBRAZEM: Budějovické náměstí se protančilo do období první republiky

České Budějovice - Náměstí Přemysla Otakara II. se v sobotu proměnilo v prvorepublikový taneční parket. V Tančírně pod Černou věží, na kterém si tanečníci zatančili v rytmu swingu, život si osladili návštěvníci v retrokavárně a pokochali svůj zrak přehlídkou veteránů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT