VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů se zase pašují lidé

Linec - Policisté v Rohrbachu kontrolovali v pondělí ve 23 hodin podezřelý modrý transportér a objevili v něm 27 uprchlíků z Iráku a Afghanistánu.

15.4.2016
SDÍLEJ:

Překvapení v dodávce...Foto: Deník/repro

„Převaděč, 31letý Ukrajinec, během kontroly utekl. Nejprve se ukryl v blízkém lese, později byl ale objeven a zatčen v restauraci rychlého občerstvení," napsaly OÖN. Běžence, mezi nimiž bylo šestnáct dětí a mladistvých, kteří cestou seděli na dospělých, zřejmě nabral v Maďarsku a bez přestávek je převezl do Rakouska. V nákladovém prostoru nebylo světlo, ale přívod vzduchu sem byl zachován. Běženci byli umístěni do zadržovacích center v Linci a ve Welsu, kde většina podala žádost o azyl. Řidič je ve vazbě. List dodává, že od března těchto případů opět přibývá, proto byly kontroly dodávek v příhraničí s Německem zesíleny.

Ženy víc stonají

Podle německé zaměstnanecké pojišťovny DAK se výrazně odlišují důvody pracovní neschopnosti mužů a žen v Bavorsku. U mužů jsou to spíše nemoci srdce, ženy častěji onemocní rakovinou. Muži dále promarodí víc dnů pro zranění a více než dvakrát oproti ženám pro duševní následky nadměrného pití alkoholu. Ženy častěji trpí psychickými onemocněními jako depresemi apod., roli v bilanci hrají i komplikace v těhotenství. Nemocnost žen loni v Bavorsku byla 3,7 procenta, mužů 3,5 procenta.

Hoví si ve stínu a netaje.Ledový trpaslík drží

Zatím co horké léto „ukradlo" ze všech rakouských ledovců skoro rekordní porce (Deník informoval), jedna výjimka potvrzuje pravidlo - Eiskar v Karnických Alpách v Korutanech, nejjižněji položený ledovec v Rakousku. „Od podzimu 2007 do loňského podzimu narostl o 6,7 metru," říká v OÖN Gerhard Hohenwarter z meteorologické a geofyzikální služby. „Mrňous" leží mezi úbočími 800 metrů vysoké stěny ve výšce 2200 metrů nad mořem, kde je celoročně stín a padá tu mnoho lavin. Po velmi suchých osmdesátých a devadesátých letech nastal v Karnických Alpách trend silného sněžení a Hohenwarter loni v červnu zaznamenal na Eiskaru 18 metrů sněhu, který přes léto neodtál a ledovec pod ním rostl. Dokonce rychleji, než je to obvyklé – než je ze sněhu led, trvá to podle expertů deset let, tady ale zmrzl už za pět roků.

Jak žije mládež

Podle onlinově dotazovaných 1763 respondentů ve věku 14-29 let v Rakousku v rámci zjišťování „mladých trendů" začíná pracovní den průměrně v 6.30, o víkendu v 9.30. Náladu má prý 41 procent po ránu dobrou, pětina startuje „spíš nebo velmi špatně naložena". V koupelně mládež ráno tráví průměrně 15 minut. První jídlo konzumují mladiství průměrně v 9.30, poslední ve 20 hodin. Jen dvě třetiny snídají, ale 86 % obědvá a 91 % večeří. Více než 70 % dostává na talíř čerstvě připravená jídla, 46 % si vaří samo nebo společně s někým.
Šest až osm hodin ve všední den mladí studují nebo pracují. Průměrně pět hodin se věnují volnočasovým aktivitám, v pátek až sedm hodin. Nejčastějšími domácími pracemi je uklízení a mytí nádobí (44 %), třetina doma ale nedělá vůbec nic. Skoro čtvrtina si dopřeje v sobotu a v neděli poledního „šlofíka".
Roste význam smartphonu jako stálého průvodce mládeže. Sotvakdy je ale používán k telefonování. Mladší dotazovaní volají nejméně, ale víc píší SMS. Denně tato generace pošle v průměru jen tři e-maily. Nejpoužívanějším sociálním médiem je facebook před youtube a instagramem. Tři hodiny denně je mládež u počítače, dvě hodiny u televizoru. Průměrně hodinu tráví na čerstvém vzduchu. V týdnu a v neděli chodí spát ve 23 hodin, v sobotu o půlnoci. 57 % uléhá s dobrou náladou, jen pětina má problémy se spánkem.

Platí na děti v cizině

Roste rakouský „export" rodinných dávek do zahraničí. Zatím co v roce 2013 země vyplatila pro 94 000 dětí svých občanů žijících v Evropské unii, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku 192 milionů eur, rok nato to bylo 227 milionů pro 111 000 dětí a loni 249 milionů pro 122 000 malých Rakušanů v cizině. Plný příspěvek je například vyplácen i rodině, která žije v Maďarsku, otec pracuje v Rakousku a matka nedělá, popisuje stav deník OÖN. Z 94 000 dětí v roce 2013 se to týkalo 24 441. Nejvíc takto podporovaných bydlelo loni v Maďarsku, dále na Slovensku, v Polsku, v Rumunsku a v Německu. Dětem mimo EU není žádná pomoc exportována, protože chybí příslušná dohoda - tedy ani těm, které se zdržují v Turecku.

Historická výstava v Salcburku.200 let od „přesunu" Salcburku

Před 200 lety, 14. dubna 1816, přiřadila smlouva mezi Habsburgy a Wittelsbachy Salcburk k Rakousku. Důvodem nového uspořádání byla Napoleonova porážku. Nová hranice byla určena na vídeňském kongresu. 1. května 1816 následovalo slavnostní předání Salcburku tehdejšímu rakouskému císařství. Do té doby bylo město bohaté solným obchodem po staletí samostatným státem „Svaté říše římské". Arcibiskupové tu vykonávali církevní i světskou moc. Území po levé straně Salzachu (Tittmoning, Waging, Laufen, Teisendorf) zůstala Bavorsku.
Salcburk přechod připomíná řadou kulturních projektů nazvaných „Salcburk 20.16". 30. dubna například v tamním muzeu začne zemská výstava na téma „Biskup. Císař. Kdokoliv". Potrvá do 30. října. Některé objekty tu budou představeny v Rakousku vůbec poprvé.

Míň ohrožených chudobou

Chudobou bylo loni v Rakousku ohroženo „jen" 18,3 procenta obyvatel. V roce 2008 jich bylo ještě 23,7 procenta. Loni tato definice dopadala na 1,5 milionu lidí s nízkými příjmy, výrazným omezením v základních oblastech žití či s nedostatkem pracovní příležitosti. 385 000 občanů vykazuje minimálně dvě z těchto kritérií. K rizikové skupině patří domácnosti osamělých lidí, rodiny s více dětmi, dlouhodobě nezaměstnaní, osoby s cizí státní příslušností nebo méně kvalifikovaní. Lidé se základním vzděláním jsou dvakrát víc postiženi chudobou nebo vytlačením na okraj než vyučenci. 380 000 (24 %) ohrožených jsou děti a mladiství do 20 let. Riziko sociálního vytěsnění dopadá na 22 % z nich. 48 % dětí z ohrožených domácností musí rezignovat na dovolenou.

Marisa Rossmannová.Hotelový talent

Marisa Rossmannová (25) z Engerwitzdorfu v okrese Urfahr-venkov převzala „Young Hotelier Award" (YHA), jedno z nejvyšších ocenění v rakouské hotelové branži, zaznamenaly OÖN. Od loňského června pracuje ve čtyřhvězdičkovém hotelu Hilton Vienna. Jako vítězka YHA v cílové skupině do 25 let získala stipendium na kurs Cornellovy univerzity v Ithace ve státě New York v hodnotě 10 000 eur. Zahraniční zkušenosti sbírala už během studia managementu turistiky a volného času na odborné škole v Křemži, kde jeden semestr absolvovala v Helsinkách. Tam mohla využít své vášně pro cizí jazyky, uvádí list a zmiňuje, že kromě angličtiny, kterou osvědčila při soutěži o YHA, umí také francouzsky, hebrejsky a rusky.
23 účastníků finále YHA si na podzim zvolilo téma, které začátkem dubna prezentovali před porotou. Marisa Rossmannová si vybrala „Manipulace, nebo realita – jak důvěryhodné jsou hodnoticí online-portály jako Tripadvisor a spol.". Že vyhraje, s tím údajně nepočítala, konkurence prý byla skvěle připravená. Cenu vidí jako odraziště ke kariéře. „Ostatně ihned po vítězství v YHA ji v Hiltonu povýšili," uzavírá deník.

Kulturní permanentka

Linec vydal nový Kulturcard-365, který vedle atraktivních speciálních akcí každý měsíc umožňuje celoročně volný vstup do jedenácti hornorakouských muzeí, slevy na výlety loděmi, pro návštěvy kasín, kulturních zařízení včetně zemského divadla i Brucknerhausu, prohlídky měst s průvodcem atd.
Na jaře Kulturcard poskytuje slevy například na mezinárodní filmový festival Crossing Europe 20.-25. dubna (160 hraných, dokumentárních a krátkých filmů), na festival Taneční dny v Posthofu trvající do 27. dubna (tři rakouské premiéry, www.posthof.at/tanztage) a na výstavu k Titaniku v bývalé tabačce.
Kulturcard-365 je k dostání v turistických informacích na Hlavním náměstí a ve všech zúčastněných muzeích za 49 eur, pro mladší 26 let za 30 eur. (www.linz.at/kultur/52654.asp)

Sprejer umělec.Supersprejer vystavuje

„Je fantomem a mezitím i jedním z nejoceňovanějších umělců světa. Britský sprejer Banksy napsal kus dějin umění," předesílá deník PNP k výstavě, která v pátek začíná v Galerii Kronsbein v Mnichově. Je na ní asi 45 děl tohoto umělce streetartu. Je to první rozsáhlejší výstava autora v Německu. K vidění tu jsou například klíčové motivy tajemných a velmi politických sprejů jako "Girl With Balloon" či "Paparazzi Rat". Všechny obrazy pocházejí z privátní sbírky autorova otce a jsou momentálně neprodejné. "Banksy je pro nás nejgeniálnější tvůrce pouličního umění," říká Kronsbeinová a dodává, že nikdo ho nezná, nikdo neví, kdy zase něco vytvoří…

O Banksym se opravdu moc neví, má mu být asi 40 let a musí pocházet od Bristolu. Jeho „zlověstné a také společenskokritické parodie" Dismaland přilákaly loni do západoanglického Weston-super-Mare tisíce návštěvníků, což městečku přineslo milionový zisk, zmiňuje PNP.

Autor: Vladimír Majer

15.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Náplň práce: ukládání drůbeže na tácky, sáčkování a balení kuřat, kontrola kvality masa, obsluha balícího a etiketovacího zařízení, Začátky směn: (zevčasněné směny), - ranní směna PO -00:00-8:15, ÚT- 4:00-12:15, ST- PÁ - 6:00-14:15hod., - odpolední směna: PO -8:15-16:30, ÚT- 12:15 -20:30, ST- PÁ - 14:15-22:30hod., KONTAKT: telefonicky od PO - PÁ 7:00-14:30hod. Marie Soukupová tel.:38383801, e-mail: marie.soukupova@voddrubez.cz, Ladislava Kovářová tel.: 383838112, e-mail: ladislava.kovarova@voddrubez.cz. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a. s., Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Marie Soukupová, +420 383 838 010.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 25 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů traktorista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP "T" , Pracovní poměr zatím na 1/2 roku, v případě oboustranné spokejenosti možnost prodloužení, Nabízíme ubytování byt 4+1 nebo 3+1, týden dovolené navíc, naturálie, KONTAKT: Harantová Hana Ing., tel.: 602558413. Pracoviště: Šumava, a.s., 387 01 Volyně. Informace: H. Harantová, +420 602 558 413.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 18 000 Kč

Operátoři počítačů pro třídění a evidenci dat operátor výpočetní techniky. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Znalost prostředí MS Windows a MS Office na pokročilé úrovni, základní znalosti sítí, TCP/IP protokolu, schopnost analyzovat, hledat řešení, minimálně SŠ vzdělání, znalost anglického jazyka výhodou, alespoň 2 roky praxe, časová flexibilita, řidičský průkaz sk.B, , Nástup ihned, nebo dle dohody. , , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, prémie za splnění hospodářského výsledku, příspěvek na dovolenou pro zaměstnance i jeho nezaopatřené děti, měsíční příspěvek na rehabilitační služby/masáže, plavání, cvičení…/,zájezdy s naším družstvem a zvýhodněné vstupenky do divadel, příspěvky pro děti zaměstnanců na letní tábory , v případě zájmu měsíční příspěvek na penzijní připojištění a jiné výhody , dle naší kolektivní smlouvy , , , KONTAKT: Holínová Alena, tel.: 383410021, 725003352, e-mail: personalni@jednota.volyne.cz. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo ve volyni, náměstí Hrdinů, č.p. 69, 387 01 Volyně. Informace: Alena Holínová, +420 383 410 021.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením všeobecná zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Oblastní charita Strakonice hledá pracovníka na pozici: Všeobecná zdravotní sestra, nejlépe s registrací, Pracoviště: Dům klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích., Pracovní doba ve 12ti hodinových směnách (vč. víkendů) bez nočních služeb., Nástupní mzda 22 000 Kč + příplatky za víkendy a svátky a další odměňování dle interních pravidel., Možnost stravování, profesního rozvoje, stravenky, 5 týdnů dovolené., Rodinný kolektiv. Nástup možný ihned., Životopisy zasílejte na adresu: reditelka@charita-strakonice cz nebo volejte Bc. O. Medlínová, DiS. (ředitelka), tel.: 383 323 281, 777 887 158. Pracoviště: Oblastní charita strakonice - dům klidného stáří sv.anny sousedovice, 386 01 Strakonice 1. Informace: Olga Medlínová, +420 383 323 281,777 887 158.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Volenicích se každý rok koná pietní akt Po stopách transportu smrti. V pátek 20. dubna občané společně uctili památku lidí, kteří v roce 1945 nepřežili transport smrti.
10

Ve Volenicích uctili památku obětí transportu smrti

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Ve středu 25. dubna vám představíme děti z Mateřské školy Šilhova v Blatné

Nízká nezaměstnanost zaměstnává policii

Jižní Čechy - Jen v únoru zadržela cizinecká policie v Jihočeském kraji 60 nelegálně zaměstnávaných cizinců, převážně Ukrajinců. Podniky zaměstnávají cizince bez náležitých povolení čím dál častěji. Nemají dost českých a legálních pracovníků.

Dálnice se má u Českých Budějovic začít stavět na podzim

České Budějovice – Stavba dálnice D3 u Českých Budějovic začne na podzim. Takový slib zazněl v pondělí 23. dubna 2018 z úst zástupců Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) v Českých Budějovicích při jednání se starosty z regionu. Podle ředitelky regionálního pracoviště ŘSD Vladimíry Hruškové by pak stavba od Úsilného přes Hodějovice až po Třebonín měla být hotova do čtyř let.

Tenisté měli na programu přebory

Strakonice - O víkendu se konal v areálu Tenisového klubu ve Strakonicích okresní přebor mužů, který posloužil jako generálka před startujícími soutěžemi družstev.

"Výcuc" ze Shakespeara hrají naposledy

České Budějovice – V úterý 24. dubna v 19 hodin má derniéru hra Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT