Kromě USA a Německa zasáhla vlna spalniček také Rakousko. Letos do 20. dubna tu registrovali 147 případů, víc než loni za celý rok (117), píše deník OÖN. Poznamenává, že podle cílů Světové zdravotnické organizace měla být tato nemoc v Rakousku do letoška vymýcena. Země ale zdaleka nedosáhla k tomu nezbytnou proočkovanost 95 procent obyvatelstva, ačkoliv je poskytováno zdarma. Úřad ombudsmana proto doporučuje zavést „malou očkovací povinnost", která by platila pro jesle, školky a školy včetně personálu. Standardem by mělo být i proočkování zaměstnanců v ambulancích, dětských a intenzivních odděleních nemocnic atd. 77 letos zjištěných onemocnění připadá na Dolní Rakousy, 35 na Horní. Nejčastěji jsou postihovány děti ve věku pět až devět let, relativně nadprůměrně i mladí dospělí.

Už kvete bavorská rostlina roku.Astra květinou roku

V Bavorsku už má tradici volba zahradní nebo balkonové „Bavorské rostliny roku". Letos se jí stala ostře žlutá astra pojmenovaná „Smějící se Lucy". Prodávat se začíná jednotně vždy při Dnu otevřeného zahradnictví, který pořádá kolem 300 bavorských provozů v sobotu 25. dubna. Květinu slavnostně vyhlašuje a křtí každoročně nějaký prominent. V Dolním Bavorsku je letos kmotrem ministr zemědělství Helmut Brunner. „Při volbě balkonové rostliny roku není kladen největší důraz na její krásu, ale spíše na její vlastnosti jako odolnost proti chorobám a škůdcům," píše PNP. Zvláštní vlastností „Smějící se Lucy" dále je, že „nevěší hlavu" ani při vysokých teplotách. Jak se správně pěstuje, o tom na snímku poučuje šéfová zahradnictví v Gangkofenu Veronika Schnedová s dcerkou Luzií ministra Brunnera (druhý zprava), okresního hejtmana Michaela Fahmüllera (vpravo) a starostu městečka Matthäuse Mandla.

Bavorský pošťák si odložil…Pošťácké volno

Trestní stíhání a pracovněprávní sankce čekají doručovatele balíkové pošty, který si svévolně dopřál pracovní volno, píše PNP. Odložil svěřené zásilky v lese a udělal si hezký den u jezera Chiemsee. Podle policejní zprávy ohlásil pozorný lesní dělník v úterý ráno větší množství odložených balíků v lese u Chiemingu v okrese Traunstein. Věci zajistila policie a určila jejich příslušnost podle kódů na nich. Byl z nich zřejmý i přepravní řetěz, který vedl neomylně k odpovědnému doručovateli. „Muž z nechuti k práci balíky deponoval v lese, aby je doručil jindy," řekl hlavní komisař v Traunsteinu Ulrich Krapohl. Pošta už si je vyzvedla, aby je urychleně dodala adresátům.

Den knih za humny

Ke čtvrtečnímu Světovému dnu knih a autorských práv rozdává kolem 200 knihkupectví v Rakousku celkem 20 000 výtisků antologie vybraných detektivek „Vyčtená krimi", sestavené spisovatelkou Evou Rossmannovou a distributorkou Rotraut Schöberlovou a vydané hlavním svazem rakouských nakladatelů. „Obě ženy vybraly výňatky se svých nejoblíbenějších detektivek, ve kterých hrají hlavní roli knihy, knihovníci a knihlupci," uvádí list OÖN. V Horních Rakousích se na akci podílí 28 knihkupectví.
K tradici Dne knihy OÖN připomínají, že jej vyhlásilo UNESCO před dvaceti lety k výročí úmrtí Williama Shakespeara a Miguela de Cervantese, ale také podle katalánské tradice rozdávat ke jmeninám svatého Jiřího růže – a také knihy.

Sraz motorkářů

Tradiční hvězdicová jízda do hornofranckého Kulmbachu o víkendu otevírá sezonu motorkářů v Bavorsku. Ke srazu jsou očekávány opět tisíce účastníků z celého Německa. Spolupořadateli akce jsou i ministerstvo dopravy a policie. V programu budou poprvé i praktická cvičení z bezpečnosti jízdy, dále ukázky první pomoci, vyprošťování atd. Vystoupí řada kapel, akrobaté s motocykly na laně, aj. V neděli zamíří korzo strojů do místního pivovaru, kde účastníky ve 13 hodin mimo jiné pozdraví ministr vnitra Joachim Herrmann. „Loni zemřelo na bavorských silnicích podle ministerstva dopravy 127 motorkářů, tedy o dvanáct procent méně než předloni," dodává PNP.