VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů pro pouliční „přehrávky" na radnici

Linec - „Kdo chce v Linci hrát na ulici, musí nejprve prokázat, že to vůbec umí," napsal deník OÖN. Před prvním vystoupením totiž mají interpreti povinnost přehrávky mezi osmou a devátou hodinou na Nové radnici.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Museli na přehrávky na radnici.Foto: Deník/repro

Tuto zkušenost udělala i Sabine Stiegerová, jako „frontmanka" Global Kryner známá daleko za hranicemi země, mimo jiné účastnice soutěže Austro-Chanson. Jako „vizitka" to ale neplatí, přinejmenším v Linci ne, pokračuje list. Zpěvačka ze Štýrska, která nyní dělá kariéru v Hamburku, při krátkém návratu do vlasti dva dny v Linci zkoušela se svou kapelou a za dobrého počasí dostali nápad, že by bylo pěkné si zahrát na ulici. Jenže narazili, tak snadné to v tomto městě není, pokračuje list. Kdo chce například hrát v pěší zóně, potřebuje povolení, které stojí 14,30 eura, dozvěděli se. Mysleli, že si to rychle vybaví, ale zjistili, že kdo chce muzicírovat poprvé, musí ke zmíněným předváděčkám, a to zrovna mezi osmou a devátou.
I když ranní vstávání není zrovna jejich chleba, sbalili nástroje a šli na radnici. „Tam jsme předvedli, že hrát umíme, což očividně potěšilo i mnohé úředníky," uvedly OÖN. „Úřední předehru" si kapela nahrála a video umístila na youtube. „Teď už Global Kryner vědí, jak na to, a jsou srozuměni i s tím, že po třiceti minutách musí změnit stanoviště a že smí hrát s povolením města jen jeden den v týdnu," končí OÖN.

Elektro je v oblibě

Elektrická jízdní kola si loni v Rakousku vydobyla už skoro 20 procent na trhu, po MTB (34 %) nejvíc, uvedly OÖN. Celkově bylo prodáno 390 000 bicyklů. Tzv. E-biky s podporou motoru do maximálně 25 km/h jsou u sousedů vedeny jako klasická jízdní kola, takže nepodléhají povinnosti nošení přilby, držení pojištění a řidičáku. Jejich prodej trvale stoupá – v roce 2014 měly na trhu 12,5 % s tehdy 50 000 prodanými kusy, loni si jich už lidé koupili 77 000. Odbyt také srazil průměrné ceny těchto kol zhruba na 780 eur.

Soused maluje ústy.Malují ústy či nohami

V klášteře St. Florian je do 23. dubna výstava prací mezinárodního sdružení malířů ústy a nohami se sídlem v Schaanu v Lichtenštejnsku. Je v něm více než 900 tvůrců ze 78 zemí. (ttp://www.vdmfk.com)
„Domácím vývěsním štítem je 51letý Paulus Ploier z Nussdorfu (na snímku)," uvádí list. Maluje téměř třicet let ústy. Tuto schopnost u sebe objevil po nehodě – skok do mělké vody skončil ochrnutím. Během rehabilitace získal plastikovou pomůcku na ruku, která mu měla umožnit podepisovat dokumenty. Při jedné návštěvě banky pomůcku zapomněl. Čistě instinktivně řekl, aby mu dali propisovačku do úst. Uvědomil si, že má pro tuto techniku cit, a začal malovat, v posledních letech na velké formáty – 100x150 centimetrů. Protože jeho akční rádius je omezený, musí při tom obraz přetáčet „na hlavu", zmiňuje deník a cituje tvůrce: „Pak musím i motiv promýšlet obráceně." Svou tvorbu vidí jako expresionistickou, jako vyjádření emocí. Pracuje akrylem.

Proti zemské výstavě

Občané velkého okresního města Traunsteinu se nečekaně přesvědčivě, převahou 63 procent, vyjádřili proti uspořádání zemské zahradnické výstavy 2022, napsala PNP. Akci odmítlo 4711 občanů, pro bylo jen 2732 hlasů. Volební účast byla 51,6 procenta. „Tím myšlenka velké akce zemřela," uvádí list.
Její odpůrci argumentovali vysokými a nepřehlednými náklady pro obec a sotva nějakým využitím pro infrastrukturu. Zastánci kolem starosty Christiana Kegela (SPD) naopak míní, že se státní podporou vybudovaný areál by byl využit pro další stavební rozvoj města a ke zlepšení kvality života jeho obyvatel. Podcenit se podle nich nedá ani přínos zdejší ekonomice a turistice.

Nudle do rekordu nedorostla.Nudle k rekordu nedorostla

Alexander Schneller (43) z Tögingu v neděli neuspěl s pokusem vytvořit při veletrhu "Inn-Trend" v Mühldorfu světový rekord v délce nudle (Deník informoval). Chtěl výrazně překonat dílo švýcarských řemeslníků v délce 3333 metrů. Počítal, že spotřebuje 800 vajec a 60 kilogramů mouky. Pomáhalo mu šest pomocníků. Škrt přes rozpočet mu ale udělal vítr, píše list.
Pět hodin Schneller zpracovával těsto v hnětacím stroji a vytlačené nudle kladl na stůl. Ve větru ale těsto příliš rychle schlo a trhalo se. Vytvořili „jen" asi 1500 metrů. Hned na místě ale „nudlař" dostal pozvání k dalšímu pokusu – v jednom mühldorfském supermarketu by se měl pokusit vyrobit nejdelší makaron na světě…

Dělají za jedno euro

Tisíce uprchlíků v Bavorsku mají tzv. jednoeurové zaměstnání, píše PNP. Mezi loňským srpnem a lednem 2016 bylo takových míst podle ministerstva sociálních věcí přiděleno 9157. Azylantům přitom může být dokonce závazně nařízeno. Pokud by je odmítli, mohly by jim být kráceny sociální dávky. „Většina uprchlíků je ovšem ráda, že mohou už během zařazení do přijímacích středisek čas smysluplně využít," řekla ministryně Emilia Müllerová (CSU).
Uchazeči o azyl přebírají obecně prospěšné práce v rozsahu maximálně 20 hodin týdně. Za to nyní dostávají plat 1,05 eura za hodinu. Tatáž nabídka platí i pro domácí poživatele podpory Hartz-IV. Ministryně chce tyto práce dál rozšířit – podle ní také zvyšují u obyvatelstva akceptaci pomoci, kterou stát běžencům poskytuje.

Hledají péči

„Žít samostatně a dostat pomoc, když je jí třeba – stále víc lidí v Bavorsku se uchyluje do domovů s pečovatelskou službou," píše PNP. Nyní žije podle ministerstva zdravotnictví ve 268 takových ambulantně provozovaných centrech zhruba 1750 seniorů. Počet těchto společenství se meziročně zvýšil o 13 procent.

Mizejí malí běženci

Loni v Německu zmizelo 5835 nezletilých běženců, převážně z Afghánistánu, Sýrie, Eritreje, Maroka a Alžírska, napsala PNP z interpelace ministerstva vnitra v zemském sněmu. Z původně hlášených 8006 nezvěstných se zase našlo 2171. Mezi nadále „ztracenými" je 555 dětí, tedy osob mladších 14 let.
V Rakousku chybí podle registrace spolkového azylového úřadu 100 mladistvých, kteří přišli do země bez doprovodu. U většiny úřady předpokládají, že cestovali dál.

Auta jdou na odbyt

Rakouští prodejci prodali za první čtvrtletí 78 455 nových osobních aut, o 4,4 procenta víc než loni za stejnou dobu. Branže celkově zaznamenala dokonce zvýšení o 5,3 procenta na 99 891 motorových vozidel. Zmenšil se prodej zemědělských a lesnických vozidel, tahačů a nákladních aut třídy do 12 tun. Lehkých motocyklů bylo prodáno o 5,2 % víc, motorek o 10,7 %. Jen v březnu bylo uvedeno do provozu 43 453 motorových vozidel, o 3,3 procenta víc než před rokem, z toho osobních aut o 2,8 % víc (31 941). Naftová osobní auta mají na trhu 58,2 procenta – v prvním čtvrtletí jejich prodej vzrostl o 5,3 %, a to přes skandál s emisemi. VW prodal o 8,9 % víc vozů, BMW o 19,8, Renault o 19,5, Audi o 14,7 a Ford o 9 procent. Škoda ztratila 3,2 %. Prodej osobních aut výhradně s elektrickým pohonem se zvýšil o 149,2 procenta: koupilo si je 868 právnických a 124 fyzických osob.

Umírají na pervitin

Jen v Norimberku policie v letech 2008-15 zajistila přes osm kilogramů pervitinu. Dalších 4,7 kilogramu bylo zabaveno v příhraničním Fürthu a v okrese Norimberk venkov. „Pro srovnání, za stejnou dobu se objevilo v Mnichově jen 410 gramů této drogy," píše PNP.
Po roce 2010 výrazně stoupl i počet jejích obětí. Celkově jich je už sto. Z toho připadá 18 na Norimberk, 12 na Pasov, po devíti na Řezno a Coburg, sedm na Amberg. V uplynulých osmi letech policie odhalila 48 ilegálních výroben pervitinu.

Miss a vicemiss od sousedů.Miss studuje práva

Miss Horních Rakous se v neděli večer stala v Casinu Linec 21letá Dajana Dzinicoá z Welsu, studentka práv na Keplerově univerzitě. „Byla jsem oslovena na castingu ve Welsu, kde jsem doprovázela kamarádku, a jsem velmi vděčná za to, že jsem se rozhodla zúčastnit se," řekla. S vicemiss Samantou Daliliou Cesticovou z Urfahru (19, vpravo) bude reprezentovat svou spolkovou zemi při finále Miss Austria 23. června v Casinu Baden.

Autor: Vladimír Majer

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: praxe a vyučení v oboru výhodou, spolehlivost, samostatnost., NÁSTUP: možný ihned., Pracovní úvazek: plný, možný i zkrácený - min. 30 hod. týdně, KONTAKT: Koubková Lucie Ing., tel.: 383412310, e-mail: uctarna@universal-plus.cz, Sedláček Petr, tel: 603 142 319, p.sedlacek@universal-plus.cz. Pracoviště: Universal - plus s.r.o., Sádlov, č.p. 1360, 388 01 Blatná. Informace: Lucie Koubková, +420 383 412 310.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 16 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič nákladních automobilů, tahačů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: POŽADAVKY: řidičský průkaz sk."C+E", KONTAKT: telefonicky v době od 8:00-15:00hod., Ing.Nováková Iveta, tel.: 737277377, e-mail: novakova@zaruba.cz. Pracoviště: Doprava záruba m&k s.r.o., Stožická, č.p. 840, 389 01 Vodňany. Informace: Iveta Nováková, +420 737 277 377.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám zdravotní sestru či fyzioterapeutku pro ambulantní práci na lymfoterapeutickém pracovišti ve Strakonicích a zdravotní sestru na kožní ambulanci ve Strakonicích (podmínkou vzdělání úplné střední odborné s maturitou a s registrací), - výhodné platové a pracovní podmínky, práce na jednu směnu, možnost seberealizace , odměny 2xročně, - proškolení v oboru zajistím, KONTAKT: MUDr. Schmittová Jana, e-mail: pozarkova@seznam.cz, tel: 603865050 ( v ordinačních hodinách : pondělí 8-12 12.30-16 Strakonice, úterý 8-12 12.30-14.30 Blatná, středa 7.30-12 12.30-15 Strakonice, čtvrtek 8-12 12.30-14.30 Vodňany, pátek 8-11.30 Strakonice ). Pracoviště: Dermacentrum schmittová s.r.o., Radomyšlská, č.p. 336, 386 01 Strakonice 1. Informace: Jana Schmittová, +420 603 865 050.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o úklid šaten, wc a dílenských kanceláří, Pracovní doba od 6:00-14:00hod., KONTAKT: POUZE TELEFONICKY. ZAMĚSTNAVATEL ŽÁDÁ, ABY PŘÍPADNÍ ZÁJEMCI NECHODILI NA ADRESU PROVOZOVNY. ZAMĚSTNAVATEL NENÍ NA ADRESE PŘÍTOMEN A NEBOUDOU ZDE PODÁVÁNY ŽÁDNÉ INFORMACE.. Pracoviště: Obs korbel, s.r.o. - prac. strakonice, Písecká, č.p. 1329, 386 01 Strakonice 1. Informace: Jiřina Štroblová, +420 608 350 078.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V taneční parket se v sobotu v podvečer proměnil železný most v Týně nad Vltavou. Foto: Miroslav Bžoch
33

Z mostu udělali parket.

Ilustrační foto.

Kam za kulturou 17. července

Nepozorní strojvedoucí: počet projetí Stůj stoupl za pololetí o třetinu.

Jižní Čechy – Česká železnice zažívá letos kromě nárůstu počtu cestujících také výrazný skok v počtu chyb strojvedoucích. Počet nedovolených jízd letos míří k rekordu. A k počtu lidí zraněných při takových nehodách přispěla i nedávná srážka vlaků u Křemže.

Chci znovu kandidovat na prezidenta, oznámil Trump před jednáním s Putinem

Washington – Klíčová schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa s lídrem Ruské federace Vladimirem Putinem přišla v okamžiku, kdy rozporuplné výroky hlavy Spojených států opět plní hlavní stránky světových médií.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT