VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů pro pouliční „přehrávky" na radnici

Linec - „Kdo chce v Linci hrát na ulici, musí nejprve prokázat, že to vůbec umí," napsal deník OÖN. Před prvním vystoupením totiž mají interpreti povinnost přehrávky mezi osmou a devátou hodinou na Nové radnici.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Museli na přehrávky na radnici.Foto: Deník/repro

Tuto zkušenost udělala i Sabine Stiegerová, jako „frontmanka" Global Kryner známá daleko za hranicemi země, mimo jiné účastnice soutěže Austro-Chanson. Jako „vizitka" to ale neplatí, přinejmenším v Linci ne, pokračuje list. Zpěvačka ze Štýrska, která nyní dělá kariéru v Hamburku, při krátkém návratu do vlasti dva dny v Linci zkoušela se svou kapelou a za dobrého počasí dostali nápad, že by bylo pěkné si zahrát na ulici. Jenže narazili, tak snadné to v tomto městě není, pokračuje list. Kdo chce například hrát v pěší zóně, potřebuje povolení, které stojí 14,30 eura, dozvěděli se. Mysleli, že si to rychle vybaví, ale zjistili, že kdo chce muzicírovat poprvé, musí ke zmíněným předváděčkám, a to zrovna mezi osmou a devátou.
I když ranní vstávání není zrovna jejich chleba, sbalili nástroje a šli na radnici. „Tam jsme předvedli, že hrát umíme, což očividně potěšilo i mnohé úředníky," uvedly OÖN. „Úřední předehru" si kapela nahrála a video umístila na youtube. „Teď už Global Kryner vědí, jak na to, a jsou srozuměni i s tím, že po třiceti minutách musí změnit stanoviště a že smí hrát s povolením města jen jeden den v týdnu," končí OÖN.

Elektro je v oblibě

Elektrická jízdní kola si loni v Rakousku vydobyla už skoro 20 procent na trhu, po MTB (34 %) nejvíc, uvedly OÖN. Celkově bylo prodáno 390 000 bicyklů. Tzv. E-biky s podporou motoru do maximálně 25 km/h jsou u sousedů vedeny jako klasická jízdní kola, takže nepodléhají povinnosti nošení přilby, držení pojištění a řidičáku. Jejich prodej trvale stoupá – v roce 2014 měly na trhu 12,5 % s tehdy 50 000 prodanými kusy, loni si jich už lidé koupili 77 000. Odbyt také srazil průměrné ceny těchto kol zhruba na 780 eur.

Soused maluje ústy.Malují ústy či nohami

V klášteře St. Florian je do 23. dubna výstava prací mezinárodního sdružení malířů ústy a nohami se sídlem v Schaanu v Lichtenštejnsku. Je v něm více než 900 tvůrců ze 78 zemí. (ttp://www.vdmfk.com)
„Domácím vývěsním štítem je 51letý Paulus Ploier z Nussdorfu (na snímku)," uvádí list. Maluje téměř třicet let ústy. Tuto schopnost u sebe objevil po nehodě – skok do mělké vody skončil ochrnutím. Během rehabilitace získal plastikovou pomůcku na ruku, která mu měla umožnit podepisovat dokumenty. Při jedné návštěvě banky pomůcku zapomněl. Čistě instinktivně řekl, aby mu dali propisovačku do úst. Uvědomil si, že má pro tuto techniku cit, a začal malovat, v posledních letech na velké formáty – 100x150 centimetrů. Protože jeho akční rádius je omezený, musí při tom obraz přetáčet „na hlavu", zmiňuje deník a cituje tvůrce: „Pak musím i motiv promýšlet obráceně." Svou tvorbu vidí jako expresionistickou, jako vyjádření emocí. Pracuje akrylem.

Proti zemské výstavě

Občané velkého okresního města Traunsteinu se nečekaně přesvědčivě, převahou 63 procent, vyjádřili proti uspořádání zemské zahradnické výstavy 2022, napsala PNP. Akci odmítlo 4711 občanů, pro bylo jen 2732 hlasů. Volební účast byla 51,6 procenta. „Tím myšlenka velké akce zemřela," uvádí list.
Její odpůrci argumentovali vysokými a nepřehlednými náklady pro obec a sotva nějakým využitím pro infrastrukturu. Zastánci kolem starosty Christiana Kegela (SPD) naopak míní, že se státní podporou vybudovaný areál by byl využit pro další stavební rozvoj města a ke zlepšení kvality života jeho obyvatel. Podcenit se podle nich nedá ani přínos zdejší ekonomice a turistice.

Nudle do rekordu nedorostla.Nudle k rekordu nedorostla

Alexander Schneller (43) z Tögingu v neděli neuspěl s pokusem vytvořit při veletrhu "Inn-Trend" v Mühldorfu světový rekord v délce nudle (Deník informoval). Chtěl výrazně překonat dílo švýcarských řemeslníků v délce 3333 metrů. Počítal, že spotřebuje 800 vajec a 60 kilogramů mouky. Pomáhalo mu šest pomocníků. Škrt přes rozpočet mu ale udělal vítr, píše list.
Pět hodin Schneller zpracovával těsto v hnětacím stroji a vytlačené nudle kladl na stůl. Ve větru ale těsto příliš rychle schlo a trhalo se. Vytvořili „jen" asi 1500 metrů. Hned na místě ale „nudlař" dostal pozvání k dalšímu pokusu – v jednom mühldorfském supermarketu by se měl pokusit vyrobit nejdelší makaron na světě…

Dělají za jedno euro

Tisíce uprchlíků v Bavorsku mají tzv. jednoeurové zaměstnání, píše PNP. Mezi loňským srpnem a lednem 2016 bylo takových míst podle ministerstva sociálních věcí přiděleno 9157. Azylantům přitom může být dokonce závazně nařízeno. Pokud by je odmítli, mohly by jim být kráceny sociální dávky. „Většina uprchlíků je ovšem ráda, že mohou už během zařazení do přijímacích středisek čas smysluplně využít," řekla ministryně Emilia Müllerová (CSU).
Uchazeči o azyl přebírají obecně prospěšné práce v rozsahu maximálně 20 hodin týdně. Za to nyní dostávají plat 1,05 eura za hodinu. Tatáž nabídka platí i pro domácí poživatele podpory Hartz-IV. Ministryně chce tyto práce dál rozšířit – podle ní také zvyšují u obyvatelstva akceptaci pomoci, kterou stát běžencům poskytuje.

Hledají péči

„Žít samostatně a dostat pomoc, když je jí třeba – stále víc lidí v Bavorsku se uchyluje do domovů s pečovatelskou službou," píše PNP. Nyní žije podle ministerstva zdravotnictví ve 268 takových ambulantně provozovaných centrech zhruba 1750 seniorů. Počet těchto společenství se meziročně zvýšil o 13 procent.

Mizejí malí běženci

Loni v Německu zmizelo 5835 nezletilých běženců, převážně z Afghánistánu, Sýrie, Eritreje, Maroka a Alžírska, napsala PNP z interpelace ministerstva vnitra v zemském sněmu. Z původně hlášených 8006 nezvěstných se zase našlo 2171. Mezi nadále „ztracenými" je 555 dětí, tedy osob mladších 14 let.
V Rakousku chybí podle registrace spolkového azylového úřadu 100 mladistvých, kteří přišli do země bez doprovodu. U většiny úřady předpokládají, že cestovali dál.

Auta jdou na odbyt

Rakouští prodejci prodali za první čtvrtletí 78 455 nových osobních aut, o 4,4 procenta víc než loni za stejnou dobu. Branže celkově zaznamenala dokonce zvýšení o 5,3 procenta na 99 891 motorových vozidel. Zmenšil se prodej zemědělských a lesnických vozidel, tahačů a nákladních aut třídy do 12 tun. Lehkých motocyklů bylo prodáno o 5,2 % víc, motorek o 10,7 %. Jen v březnu bylo uvedeno do provozu 43 453 motorových vozidel, o 3,3 procenta víc než před rokem, z toho osobních aut o 2,8 % víc (31 941). Naftová osobní auta mají na trhu 58,2 procenta – v prvním čtvrtletí jejich prodej vzrostl o 5,3 %, a to přes skandál s emisemi. VW prodal o 8,9 % víc vozů, BMW o 19,8, Renault o 19,5, Audi o 14,7 a Ford o 9 procent. Škoda ztratila 3,2 %. Prodej osobních aut výhradně s elektrickým pohonem se zvýšil o 149,2 procenta: koupilo si je 868 právnických a 124 fyzických osob.

Umírají na pervitin

Jen v Norimberku policie v letech 2008-15 zajistila přes osm kilogramů pervitinu. Dalších 4,7 kilogramu bylo zabaveno v příhraničním Fürthu a v okrese Norimberk venkov. „Pro srovnání, za stejnou dobu se objevilo v Mnichově jen 410 gramů této drogy," píše PNP.
Po roce 2010 výrazně stoupl i počet jejích obětí. Celkově jich je už sto. Z toho připadá 18 na Norimberk, 12 na Pasov, po devíti na Řezno a Coburg, sedm na Amberg. V uplynulých osmi letech policie odhalila 48 ilegálních výroben pervitinu.

Miss a vicemiss od sousedů.Miss studuje práva

Miss Horních Rakous se v neděli večer stala v Casinu Linec 21letá Dajana Dzinicoá z Welsu, studentka práv na Keplerově univerzitě. „Byla jsem oslovena na castingu ve Welsu, kde jsem doprovázela kamarádku, a jsem velmi vděčná za to, že jsem se rozhodla zúčastnit se," řekla. S vicemiss Samantou Daliliou Cesticovou z Urfahru (19, vpravo) bude reprezentovat svou spolkovou zemi při finále Miss Austria 23. června v Casinu Baden.

Autor: Vladimír Majer

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 15 800 Kč

Obsluha kotlů na vytápění, ohřívačů a výměníků (kromě obsluhy kotlů lodí a lokomotiv) strojník tepelných zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, technický obor - zámečník, instalatér, svářečský průkaz výhodou, zaslat životopis : vslavikova@czas.cz. Pracoviště: Čz a.s. - pracoviště strakonice, Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Ing. Hejda, +420 383 342 501.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 500 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavačka do kantýny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, vyučení v oboru, praxe v prodeji, , potravinářský průkaz podmínkou, nástup na směnu od 4.00 hod, zaslat životopis: vslavikova@czas.cz. Pracoviště: Čz gastro, s.r.o., Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: V. Bečka, +420 602 447 775.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: praxe a vyučení v oboru výhodou, spolehlivost, samostatnost, KONTAKT: Ing. Koubková Lucie tel.: 383412310, e-mail: uctarna@universal-plus.cz, Petr Sedláček, tel. 603142319, e-mail: p.sedlacek@universal-plus.cz. Pracoviště: Universal - plus s.r.o., Sádlov, č.p. 1360, 388 01 Blatná. Informace: Lucie Koubková, +420 383 412 310.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Náplň práce: ukládání drůbeže na tácky, sáčkování a balení kuřat, kontrola kvality masa, obsluha balícího a etiketovacího zařízení, Začátky směn: (zevčasněné směny), - ranní směna PO -00:00-8:15, ÚT- 4:00-12:15, ST- PÁ - 6:00-14:15hod., - odpolední směna: PO -8:15-16:30, ÚT- 12:15 -20:30, ST- PÁ - 14:15-22:30hod., KONTAKT: telefonicky od PO - PÁ 7:00-14:30hod. Marie Soukupová tel.:38383801, e-mail: marie.soukupova@voddrubez.cz, Ladislava Kovářová tel.: 383838112, e-mail: ladislava.kovarova@voddrubez.cz. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a. s., Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Marie Soukupová, +420 383 838 010.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové vybavení laboratoří představilo českobudějovické Biologické centrum Akademie věd ČR.
11

OBRAZEM: Přístroje za miliony hodnotí najednou až tisíc položek

Vodňanští fotbalisté porazili Planou 6:0.
33

OBRAZEM: Vodňany jsou ve finále poháru

OBRAZEM: Julia Reisingerová přijela na MČR do Strakonic

Strakonice - Na republikovém šampionátu basketbalových mladších žákyň se objevila i Julia Reisingerová. Česká reprezentační basketbalistka si v budoucnu může zahrát zámořskou WNBA.

OBRAZEM: Banánovky knih vozili na náměstí dodávkou

České Budějovice – Ve středu 24. dubna začal Literární festival Literatura žije!, který zahajuje tradičně sbírka knih Pošli knihu dál. Odnést si odtud můžete, kolik knih chcete.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Odstartovalo MČR mladších žákyň v basketbale

Strakonice - Prvním utkáním BA Sparta Praha – SBŠ Ostrava odstartovalo ve čtvrtek v 9 hodin Mistrovství České republiky basketbalových mladších žákyň ve Strakonicích.

Výzva pro ty, kteří chtějí peníze

Strakonice - Spolky a oddíly, které se chtějí ucházet o finanční podporu města, by si měly pospíšit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT