Když knížecí výnos o 150 let později padl, upadal i domek. Koncem 70 let byl tento „loutkový dům", který mezitím připadl městu, renovován a je od té doby využíván jako nejmenší hotel na světě, napsal list Am Sonntag.  Zařízení pro dvě osoby dnes nabízí v „šestipodlažním" ubytování o celkem 55 metrech čtverečních komfort  včetně krbu v obýváku, ploché televize, ložnice a snídaňového pokoje, vířivku aj.  Do Guinnessovy knihy rekordů se prý dosud nedostal proto, že jsou lidé, kteří jako pokoj pronajímají sud od vína, i když to s hotelem nemá nic společného, říká manažerka hotelu Ramona Schmidtová.

Když ušetří na dětech…

Také obyvatelstvo Německa stárne rychleji a podíl seniorů roste. Současný důchodový systém trojnásobně zatěžuje mladé lidi – musejí financovat generaci svých rodičů, investovat do výchovy dětí jako plátců příštích důchodových pojištění a připlácet si do privátních „pilířů" na vlastní penze. Šéf institutu  pro hospodářský výzkum Hans-Werner Sinn (65) odhaduje, že až půjdou za patnáct, dvacet let do důchodu populačně silné ročníky, musely by odvody na sociální pojištění stoupnout o padesát procent. Proto po politicích požaduje, aby důchody byly vypočítávány podle počtu dětí. Bezdětní by měli být zavázáni investovat silněji do privátního pojištění. Kdo děti nemůže mít nebo nechce, by měl peníze, které ušetří na jejich výchově, vložit důchodovým spořením do zajištění vlastní budoucnosti. Na seniory, kteří děti vychovali, by pak zbývalo víc prostředků „ze státního".  Navrhuje, aby každý zaměstnanec odváděl do privátního penzijního „pilíře" šest až osm procent příjmu. Po narození prvního dítěte by rodiče dostali z fondu zpátky třetinu dosud vložených částek a nadále by do něj přispívali jen čtyřmi procenty. Od třetího dítěte by byli od spoření osvobozeni, ale přesto by při odchodu do důchodu dostali plný bonus.

Už nejsou národem lyžařů

Lyžuje už jen třetina Rakušanů. Podle vedoucího výzkumného institutu turistiky a volného času Petera Zellmanna je za klesající chuť k tomuto sportování odpovědné zrušení školní výcvikových kursů, napsal deník OÖN. Zájem o výsledky lyžařských závodů přetrvává, ale vlastní aktivity ubývá. „V uplynulých dvou desetiletích podíl lyžařů v obyvatelstvu poklesl ze 60 na 40 procent," píše deník. Od zrušení školních kursů se lyžovat učí stále méně dětí. Podle Zellmanna to byla chyba. Lyžařská dovolená prý patřila vždy k pevnému programu Rakušanů, ale masovým fenomenem nebyla, upozorňuje ale Sonja Mayrhoferová. Ve skutečnosti skutečnou dovolenou na lyžích trávilo asi 20 až 25 procent lidí, ostatní jen vyjížděli k jednodenním výletům. Podle ní v roce 2011 bylo v Rakousku nelyžařů 66 procent, v roce 1987 to bylo jen 47 procent.

Dárců orgánů ubývá

Na dárce nového orgánu čeká v Německu 11 300 nemocných, a v budoucnu budou muset čekat ještě déle. Počet dárců je rekordně nejnižší, píše deník PNP. Čísla uvedla Německá nadace dárcovství orgánů. Od ledna do října letos bylo ve státě odebráno 754 orgánů, loni ve stejném období 892. Obzvlášť situace dopadá na Bavorsko, kde počet dárců letos poklesl ze 136 na 102. Důvodem je podle nadace, že dvou ze zdejších transplantačních center – v Řezně a v Mnichově – se dotkly skandály s manipulacemi kolem náhrad jater v minulém roce.