Strakonice – Je noc 13. září 1950. Bratři Bohumil a Josef Hasilovi spolu překračují německo – českou hranici, když se ozve střelba ze samopalů českých pohraničníků. Bohumil je smrtelně zraněn, Josef měl štěstí. Jeden z legendárních Králů Šumavy přichází o svého bratra. Historie však o tom dlouhá léta mlčí.

V sobotu, 10. září, o téměř 66 letech později, se Bohumil Hasil dočká desky, která jeho smrt připomene. Iniciátorem je Pavel Horešovský ze Strakonic (67). „Můj táta jezdil jako šofér s autobusem na Šumavu. Dodnes na jeho vyprávění o Králi Šumavy vzpomínám," říká.

Rozhodl se památku Bohumila Hasila připomenout. „Už několik let si telefonuji s pravým Králem Šumavy Josefem Hasilem. Dodnes je přesvědčen, že byli s bratrem prozrazeni," dodává Pavel Horešovský.

Odhalení a posvěcení desky se uskuteční na rozhraní dnes už neexistujících obcí Horní a Dolní Cazov v 15 hodin. Obě byly srovnány se zemí v 50. letech. „Nejblíže jsou České Žleby. Protože jde o místo v Národním parku Šumava, je zde zákaz vjezdu" vysvětluje Pavel Horešovský.

V polovině vzdálenosti mezi Hliništěm u Strážného a Českými Žleby je závora, kde je žlutá turistická značka Dolní Cazov. Na návsi této bývalé obce je odbočka na Mlaka. Od 13.30 hodin bude připraven v Českých Žlebech minibus.

Více o Králi Šumavy ve Strakonickém deníku v pátek 9. září