„Štamgasti zjistí, že se v důsledku úsporných opatření bude Budějovický Budvar prodávat a snaží se ho za každou cenu zachránit,“ představuje děj hospodské komedie Zuzana Burianová. „Dozví se, že se v Plzni stále nachází stará studna pro výrobu plzeňského piva a s vodou, která má magické účinky a rozhodnou se vodu ukrást,“ doplňuje režisérka k ději a shrnuje chystanou novinku: „Text Terezy Verecké vědomě pracuje s principy žánru komedií o velkém plánovaném zločinu a zároveň se silnou satirickou linkou a nadsázkou. Pod tím vším také probublává téma klimatické krize, kterou naše postavy, ať se jich přímo dotýká, zapomínají pod tíhou úkolu zachránit Budějovický Budvar řešit.“

Prostor hospody se pojí podle tvůrců s pospolitostí. „Setkávají se tam přátelé, vracejí se tam, mají pocit bezpečí a sounáležitosti. Podobný pocit chceme dát na chvíli zažít i divákům, kteří si v původně nedivadelním prostoru mohou také posedět, poklábostit a objednat si pivo,“ prozrazuje Zuzana Burianová.

Komedie nebyla vytvořena pro divadelní jeviště, ale uvidíte ji v prvním patře zavřeného hotelu Malý pivovar v bývalé cukrárně, kde vznikne pro divadlo pivnice. Zuzana Burianová si pochvaluje, že v nevyužívaném prostoru budou moci herci nerušeně zkoušet. Příprava představení mimo divadlo má však i své mínusy. „Součástí procesu bude uzpůsobit prostor,“ říká s tím, že například elektřina a rozvody se budou muset upravit k divadelním účelům. „Chceme co nejvíce využít atmosféru a genia loci prostoru,“ dodává.

Velká vodní loupež.
V Budvaru se chystá Velká vodní loupež. Jihočeské divadlo zve na letošní sezónu

Prostor, který je nyní nepřístupný, Jihočeskému divadlu poskytl pivovar Budějovický Budvar, který se na představení nepodílí. Hotel Malý pivovar je podle mluvčí pivovaru Ivany Chlumákové uzavřen od ukončení provozu předešlého provozovatele. „K tomu došlo během covidové pandemie – na konci roku 2020,“ říká Ivana Chlumáková. Mimo provoz je i restaurace Budvarka, do které vede vchod z podloubí vedle hotelu, a to od 30. října minulého roku. Obojí z důvodu plánované kompletní rekonstrukce hotelu. „Ten je na konci své životnosti a je potřeba ho zmodernizovat a zrekonstruovat,“ vysvětluje mluvčí.

Uzavřený hotel nabídl Budějovický Budvar po covidovém období v březnu 2022 uprchlíkům z Ukrajiny. „Dnes zde ubytováváme celkem šedesát osob, převážně ženy a děti,“ přibližuje Ivana Chlumáková.

„Nyní intenzivně probíhají projekční práce,“ říká k plánované rekonstrukci. Stavební povolení by rádi zástupci pivovaru získali ještě letos. Celkovou rekonstrukci hotelu mají v plánu zahájit do poloviny příštího roku. „Po jejím dokončení bude mít hotel opět svého provozovatele a nově jej bude mít i restaurace,“ vysvětluje mluvčí.

Jak dlouho bude mít divadlo „pivnici“ k dispozici, zatím není jisté. Podle mluvčí Jihočeského divadla Lenky Cimlové Ostré bude kapacita představení 60 diváků.